Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

KINO NIEPODLEGŁEJ. Najważniejsze filmy stulecia

Miejsce imprezy: Pl. B. Hoffa
Organizator imprez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Termin imprezy
od 2020-08-08 17:00 do 2020-08-08

 

Startuje #KinoNiepodległej! Najważniejsze filmy stulecia w Wiśle

Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi i Łukasz Maciejewski w sobotę 8 sierpnia w Wiśle będą gośćmi pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp wolny!

Zapraszamy od godz. 17:00 na plac Hoffa, by wspólnie obejrzeć wybrane filmy, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Na pierwszy ogień - projekcja filmów animowanych „Wszystko jest liczbą” i „Schody” Stefana Schabenbecka, następnie zobaczymy mistrzowski dokument Krzysztofa Kieślowskiego „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Po nim, o godz. 17:45 - „Sól ziemi czarnej” w reż. Kazimierza Kutza, a tuż po filmie o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli w tym filmie Olgierdem Łukaszewiczem. Kolejnym gościem będzie wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, a tuż po spotkaniu zapraszamy na projekcję jego debiutanckiego filmu - „Struktura kryształu” (o godz. 20:45). Wszystkie spotkania poprowadzi krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Pokaz w Wiśle rozpoczyna tegoroczną odsłonę cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Na kolejne wydarzenia Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza do Karpacza (15.08), Kazimierza Dolnego (16.08), Kołobrzegu (22.08) i Mikołajek (29.08). W trakcie pokazów prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Jana Jakuba Kolskiego czy Andrzeja Barańskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także dzieła mistrzów polskiego dokumentu, m.in. Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. Pokażemy też prawdziwe perły polskiej animacji – filmy Witolda Giersza, Jana Lenicy czy Juliana Józefa Antonisza.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami. Wśród zaproszonych gości są m.in. Jerzy Skolimowski, Jerzy Zelnik, Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska, Joanna Trzepiecińska i Andrzej Barański. Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje  ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Pokazy filmów, jak i spotkania, zostaną przeprowadzone zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi na czas trwania pandemii COVID-19. Na terenie będą znajdować się środki do dezynfekcji, a uczestnikom na wejściu zostanie zmierzona temperatura.

Wisła (8.08.2020) - pl. B. Hoffa

17:00 - „Wszystko jest liczbą”, „Schody”, reż. Stefan Schabenbeck

17:15 - „Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski

17:45 -  „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz

19:30 - Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem, Krzysztofem Zanussim i Łukaszem Maciejewskim

20:45 - „Struktura kryształu”, reż. Krzysztof Zanussi

Opisy filmów:

Wszystko jest liczbą”, reż. Stefan Schabenbeck (1966), 7 min.

Jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów w historii animacji. Film opowiada o buncie człowieka przeciwko dominacji cyfr. Walka ta z góry skazana jest na niepowodzenie. Bohater w końcu poddaje się i zamienia w jedynkę. Od tej pory będzie już kroczyć w pierwszym szeregu.

Schody”, reż. Stefan Schabenbeck (1968), 7 min.

Film animowany będący metaforą ludzkiego losu. Człowiek wspinający się po niezliczonej ilości stopni schodów, w efekcie sam zamienia się w następny. Zdobywca Brązowego Lajkonika dla najlepszego filmu animowanego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

Z punktu widzenia nocnego portiera”, reż. Krzysztof Kieślowski (1977), 16 min.

Film dokumentalny, w którym przedstawiony został portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, człowieka o niemalże faszystowskich poglądach, który pragnie totalnej kontroli.

Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz (1969), 98 min.

Poetycka ballada ludowa osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku. Dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania, ale odtwarza jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu. W rolach głównych: Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Jerzy Bińczycki i Wiesław Dymny.

Struktura kryształu”, reż. Krzysztof Zanussi (1969), 75 min.

To refleksyjny dyskurs moralny o wyborze postaw życiowych, ukazany poprzez konfrontację dwóch naukowców, dawnych kolegów z uczelni. Odmienne losy bohaterów filmu, z których jeden robi błyskotliwą karierę naukową, a drugi decyduje się na mniej efektowną pracę na prowincji. Starcie dwóch postaw, charakterów, wyobrażeń o sensie życia.

 

 

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3