Rewitalizacja przestrzeni miejskich celem poprawy jakości środowiska miejskiego na terenie Gminy Wisła
Łączna powierzchnia objęta projektem to aż 10 797,86 m2, część to istniejące tereny zielone, wymagające rewitalizacji (ok. 4 252,39 m2), a część to tereny zdegradowane, które po zrealizowaniu projektu również spełniać będą funkcję terenów zieleni miejskiej (6 545,47 m2).
Dzięki projektowi powstanie aż 8 099,22 m2 terenów biologicznie czynnych (ok. 75% powierzchni całej inwestycji).
Zadanie podzielono na kilka części:
- Rewitalizacja terenu rekreacyjnego „Jonidło” w Wiśle - projekt obejmuje aranżację terenu rekreacyjnego w kompleksie „Jonidło”, w tym uporządkowanie terenu, małą architekturę, nawierzchnie i nasadzenia zieleni. Projekt przewiduje również oczyszczenie i wzmocnienie skarp otaczających oczko wodne oraz dwóch wysp w jego centralnej części tzw. kiszką faszynową o łącznej długości ok. 405 mb według rozwiązania systemowego, a także przebudowę istniejącego pomostu i połączenie go z jedną z wysp. W ramach projektu zakłada się całkowitą likwidację chwastów, stanowiących głównie gatunki obce w polskiej florze i gatunków inwazyjnych roślin (w szczególności – rdestowiec japoński); oraz nasadzenia łącznie 823 szt. roślin.
- Rewitalizacja terenu zielonego za Karczmą Beskidzką - I etap projektu rewitalizacji zakłada przede wszystkim usunięcie drzew stwarzających zagrożenie z uwagi na swój niewłaściwy stan zdrowotno – sanitarny, naruszoną statykę lub rosnących w zbyt dużym zwarciu. II etap projektu obejmuje wykonanie szaty roślinnej - nasadzenia form ozdobnych: drzew, krzewów, bylin i traw oraz założenie łąki kwietnej z rodzimych gatunków bylin (28 gatunków roślin dobranych odpowiednio do wymogów siedliska, w tym także gatunki rodzime), utworzenie alejek i montaż małej architektury.
- Rewitalizacja terenu zielonego obok budynku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”w Wiśle - I etap projektu rewitalizacji zakłada przede wszystkim usunięcie drzew stwarzających zagrożenie z uwagi na swój niewłaściwy stan zdrowotno – sanitarny, naruszoną statykę, rosnących w zbyt dużym zwarciu i kolidujących z istniejącą linią napowietrzną. II etap projektu obejmuje wykonanie szaty roślinnej - nasadzenia form ozdobnych: drzew, krzewów, bylin i traw. Zakłada się zastosowanie 15 gatunków roślin dobranych odpowiednio do wymogów siedliska, w tym także gatunki rodzime. Na terenie inwestycji powstaną alejki parkowe, mała fontanna oraz zostanie zamontowana mała architektura.
Przedsięwzięcie o wartości 2 185 869,54 PLN sfinansowane będzie z 2 źródeł: z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - 1 039 450,28 PLN co stanowi 47,55% całości kosztów inwestycyjnych (85,00% kosztów kwalifikowalnych) oraz ze środków własnych – 1 886 578,68 PLN – 52,45% całości kosztów inwestycyjnych.
Termin zakończenia realizacji projektu – 30.06.2019 r.
W związku z realizacją przedmiotowego projektu, który jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, informujemy
o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości i nadużyć finansowych.
W celu zgłoszenia podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości i nadużyć należy:
- wysłać wiadomość elektroniczną (e-mail) na adres POIS@mir.gov.pl
lub
- skorzystać z formularza zgłoszenia dostępnego na stronie:
www.pois.gov.pl\nieprawidlowosci