Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Zdzisław Noskowiak - ogrodnik, artysta

16.05.2020

Urodził się 1.01.1917r w Bochum-Reimk /Niemcy/, jako syn górniczego emigranta. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Gnieźnie, zdał egzamin do Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. Od 1932 r do 1935 roku pracował w Zakładach Ogrodniczych w Czerniejewie a następnie do 1936 r w Ogrodach Pałacowych w tej samej miejscowości. Zatrudniony był również w majątku doświadczalnym w Radłówku k/Inowrocławia. Po przyjeździe w 1937 r do Wisły prowadził ogrodnictwo i zajmował się terenami zielonymi. Uczestniczył w pracach przy zakładaniu Parku Uzdrowiskowego w Wiśle. Już wtedy dał się poznać jako wysokiej klasy fachowiec, o czym świadczy wydane w dniu 17.08.1939r przez Zarząd Gminy Wisła zaświadczenie pracy, którego fragment brzmi; „Pan Zdzisław Noskowiak pracował przy zakładaniu Parku Uzdrowiskowego, realizując plan jego rozbudowy, ponadto prowadził cieplarnię, gdzie hodowano z nasion rośliny kwiatowe,planował kwietniki i ozdobne kobierce,oznaczając się poczuciem artystycznym i wybitną znajomością fachu ogrodniczego”. Pismo podpisał Komisarz Rządowy- Miedniak.

Swoje ogrodnicze doświadczenie wykorzystał ponownie, wracając po wojnie do Wisły, gdzie w 1945r Urząd Gminy powierzył mu pod nadzór nad Ogrodami Gminy. Od 1959 roku aż do 1970oku pełnił funkcję kierownika Zakładu Zieleni Miejskiej w Wiśle. Na ten okres przypada kolejny rozwój Wisły jako miejscowości wczasowej. Powstają domy wczasowe na stokach Jarzębatej, Partecznika i Bukowej, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „START” i wiele innych obiektów. Przystąpiono również do rewitalizacji zaniedbanego w czasie wojny parku miejskiego. Tego trudnego zadania podjął się p. Noskowiak. Rozpoczął pracę od zaprojektowania tego terenu, a następnie zaczął od wytyczenia alejek uzupełnienia drzewostanu, w ustronnym miejscu umiejscowił brodzik dla dzieci, naprzeciwko którego znajdował się plac zabaw. Wielką atrakcją parku były kamienne rzeźby niedźwiedzicy i dwóch niedźwiadków oraz, wykonanego również z kamienia, zegara słonecznego. Twórcą tych rzeźb był Jerzy Szarzec z Wróblónek.

Kiedy w 1962r wybudowano muszlę koncertową, p. Noskowiak zadbał o jej estetyczne otocznie oraz bulwar nad rzeką. Jednak Jego największą pasją były kwiaty. Tworzył z nich niezliczoną ilość artystycznie zaprojektowanych i wykonanych kwietników, klombów, kobierców kwiatowych. Od wiosny do późnej jesieni Wisła od dworca PKP aż po Oazę skąpana była w kwiatach. Z kwiatów również utworzono koło Domu Zdrojowego zegar, którego wskazówki były co pewien czas przesuwane. Każda kompozycja kwiatowa to było arcydzieło, już nigdy później nie udało się następcom p.Noskowiaka osiągnąć takich wspaniałych efektów w zagospodarowaniu zieleni miejskiej.

Warto zatem wspomnieć o człowieku, który kształtował, w pewnym okresie, piękny wizerunek naszej Wisły znany nie tylko na Śląsku, ale również w całym kraju. Niestety, w 1970r p.Noskowiak przeniósł się do Ustronia, gdzie z tą samą pasją zajmował się terenami zielonymi Ustronia i Jaszowca. Zmarł nagle 11.08.1976r. Pochowany jest na cmentarzu katolickim w Wiśle.

Jerzy Kufa

Dziękuję Andrzejowi Noskowiakowi za udzielenie niezbędnych informacji oraz dostarczone dokumenty.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3