Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Z życia Zespołu Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wiśle Głębcach

7.01.2025

Listopad i grudzień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Wiśle

5 listopada wraz z klasą 8 w ramach lekcji z doradztwa zawodowego wybraliśmy się do sąsiadującej ze szkołą kawiaciarni „Niezapominajka”. Właścicielka – Pani Ewa Haratyk opowiedziała nam o tym, jakie kroki trzeba podjąć, by otworzyć swój własny biznes. Od czego trzeba zacząć? Co trzeba przygotować na początku? Odpowiedziała na mnóstwo naszych pytań i rozwiała wszelkie nasze wątpliwości. Dowiedzieliśmy się między innymi, że nie jest to wcale taka prosta sprawa, że trzeba dużo wiedzieć, mieć doświadczenie i ogromne serce do kwiatów, by móc utrzymać się na rynku. Należy znać zapotrzebowanie w okolicy. Trzeba również ciągle być na bieżąco i uczyć się czegoś nowego. Bardzo dziękujemy Pani Ewie, że zechciała poświęcić nam swój czas i podzielić się swoją pasją.

Agnieszka Paluszkiewicz wraz z uczniami z klasy 8

 

Sprawozdanie z wyjazdu klas 4-6 na przedstawienie do Ustronia

W dniu 7 listopada 2024r. klasy 4- 6 udały się na przestawienie teatralne” Perypetie Pana Dubon” w reżyserii M. Pilczuk, przygotowane przez Teatr Aczemu dla ciekawskich. Teatr, który nie boi się i  pytania prowokuje. To miejsce zabawy, rozrywki i refleksji dla Małych Ludzi.  „Perypetie Pana Dubon” to spektakl w uniwersum świata Mikołajka. Klasyka literatury dziecięcej, która skrzy się humorem, dowcipnymi puentami, błyskotliwą narracją i wspaniale napisanymi postaciami. Same zalety, perełka literacka, która bawi kolejne pokolenia dzieci. Rene Goscinny doskonale oddał świat widziany oczami dziecka. Trudno nie zgodzić się z T. Janssonem, że „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, i jakimi są”.

 

Organizatorki wyjazdu: Agnieszka Paluszkiewicz, Renata  Broda

 

Wizyta klasy 8 w hotelu Złoty Groń

Dnia 09.12.2024r. mieliśmy okazję odwiedzić niezwykłe miejsce. Dlaczego niezwykłe? Hotel umiejscowiony jest na samym szczycie Złotego Gronia a z okien rozpościera się zachwycający widok na cztery strony świata. Ale magia tego miejsca to nie tylko jego lokalizacja, lecz przede wszystkim ludzie. Do hotelu mogliśmy przyjechać dzięki uprzejmości Pani manager Justyny Łacek. Za co bardzo dziękujemy. Młodzież na miejscu została przywitana bardzo serdecznie oraz zaproszona do poczęstunku. Hotel zasponsorował pyszne ciasta i soki, którymi mogliśmy się poczęstować. Następnie Pani Sylwia i Pani Wiesia oprowadziły nas po całym hotelu. Dziękujemy obu Paniom za ogrom wiedzy i doświadczenia, którym podzieliły się z nami. Za życzliwość, serdeczność i cierpliwość.

Uczniowie mogli dowiedzieć wielu ciekawych informacji o działalności gastronomiczno -  hotelarskiej tego obiektu. Młodzież mogła dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy, na czym polega i jak wygląda praca recepcjonisty, sprzątaczki, konserwatora, kucharza. Odwiedziliśmy hotelową kuchnię, salę śniadaniową, restaurację, wellnes & spa, basen, pomieszczenie narciarni, pralnię oraz kilka apartamentów, z których mogliśmy podziwiać piękną panoramę okolicy. Zachwycaliśmy się również całym wystrojem budynku, oryginalnymi dekoracjami w regionalnym, jakże pięknym stylu. Uczniowie spisali się na medal. Swoją postawą i kulturą osobistą zyskali sobie sympatię obsługi hotelu i godnie reprezentowali naszą szkołę. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy pojechać do Istebnej i w tych niezwykłych okolicznościach przyrody odbyć tak wartościową „lekcję” doradztwa zawodowego.

Uczniowie klasy 8 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wiśle wraz z opiekunkami: Agnieszką Pliszczyńską i Agnieszką Paluszkiewicz

 

Konkursy historyczne

W listopadzie uczniowie klasy 6 i 7 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Krąg".

Dnia 11 grudnia 2024 r. w Habsburskiej Osadzie Gospodarczej po raz kolejny odbył się Międzyszkolny Konkurs o Wiśle. W konkursie brały udział 4- osobowe drużyny z czterech wiślańskich szkół. Drużyna SP 4 w składzie: Jakub Cichy, Bartłomiej Kieczka, Mateusz i Tomasz Szmid zajęli I miejsce. Chłopców przygotowywała do konkursu Grażyna Bujok.

Grażyna Bujok

Niezwykły gość w naszej szkole

Dnia 19.11.2024r. gościliśmy w naszej szkole niezwykłą osobę. Odwiedziła nas Pani dr Edyta Nowak-Żółty – Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Akademii WSB.

Pani Edyta Nowak-Żółty jest doktorem nauk humanistycznych, dyplomowanym coachem, tutorem akademickim, trenerem rozwoju osobistego i konsultantem w obszarze edukacji. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu: przywództwa, komunikacji międzyludzkiej, asertywności, negocjacji, zarządzania sobą w czasie, budowania zespołów, obsługi klienta, zarządzania coachingowego, savoir vivru w biznesie i urzędzie. Jest także pasjonatką psychologii uczenia się, kształcenia i neurodydaktyki.

Pani dr Edyta Nowak-Żółty przybyła do naszej szkoły, by podzielić się wiedzą dotyczącą celowości i sposobów motywowania uczniów do podejmowania nowych wyzwań, w tym do nauki.

Najpierw spotkała się z uczniami klasy 7 i 8. Podczas spotkania poruszyła bardzo ważne kwestie dotyczące odpoczynku od komputera, planowania swojej nauki, map myśli i notatek wizualnych, uczenia się z przerwami, konieczności ćwiczenia mózgu, ogromnej roli dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Uczniowie słuchali z uwagą i na pewno wiele zapamiętali. Z tego spotkania płynęło przesłanie, że mózg może nauczyć się wszystkiego, ale trzeba to systematycznie ćwiczyć. Można być kim się tylko chce, ale ważne, by być w tym dobrym.

Następnie Pani dr spotkała się z radą pedagogiczną, gdzie przedstawiła to, o czym mówiła wcześniej młodzieży. Powiedziała zgromadzonym, że ważne jest, aby rozeznać swój talent i potencjał i iść taką drogą. Podkreśliła, że człowiek jest w stanie być nieprzeciętnym na drodze swojego talentu. Zwróciła również uwagę na rolę wielozmysłowego odpoczynku w pracy nauczyciela.

Na koniec Pani dr Edyta Nowak-Żółty powiedziała kilka słów do rodziców:

  • Możesz zabrać dziecko tylko tam, gdzie sam byłeś;
  • Nie da się „odzobaczyć” rzeczy;
  • Wytrwałość + dyscyplina + motywacja = moc umysłu;
  • Środowisko nauki musi być bezpieczne (cały dom się uczy);
  • Prawdziwa nauka dzieje się w domu;
  • Doceń swoje dziecko;
  • Chwal przy innych, krytykuj na osobności;
  • Zbuduj z dzieckiem relację opartą na emocjach i refleksji.

Spotkanie z rodzicami zakończyło się gromkimi brawami i prośbą ze strony rodziców o kolejne takie spotkanie.

Z głębi serca dziękujemy  Pani dr Edycie Nowak-Żółty, że przyjęła nasze zaproszenie i odwiedziła nas w „głębczańskiej czwórce”.

Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, bo był to naprawdę owocny czas.

Agnieszka Paluszkiewicz

 

Z działalności Samorządu Szkolnego przy ZSP 1 w Wiśle w listopadzie i grudniu

Tuż przed 1 listopada, przewodniczący samorządu, pan Łukasz Calik, odwiedził groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz miejsca pochowków i straceń mieszkańców Wisły z okresu II wojny światowej. Następnie Samorząd Szkolny poprowadził apel na Dzień Niepodległości 11 listopada wraz z przeglądem piosenki patriotycznej. W grudniu najpierw samorząd wziął czynny udział w szkolnych mikołajkach, by później wraz z panią Weroniką Karch oraz panem Łukaszem Calikiem poprowadzić kilkudniowy kiermasz świąteczny. Natomiast przed samymi świętami, odbył się jeszcze samorządowy świąteczny turniej tenisa stołowego, poprowadzony przez zastępcę przewodniczącego pana Kamila Ligockiego oraz nauczycielkę wychowania fizycznego panią Justynę Pilch. Dzieci, młodzież oraz pracownicy szkoły rywalizowali w 4 kategoriach, a finał imprezy przyniósł ogromne emocje. Kolejne inicjatywy samorządowe odbędą się już w nowym roku.

Łukasz Calik

Zajęcia profilaktyczne w ZSP nr1

Uczniowie klas 4 – 8 kilkukrotnie spotkali się z pedagog szkolną Hanna Pilch podczas godzin wychowawczych na mini – warsztatach z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki. Uczniowie chętnie i bardzo czynnie brali w nich udział.

Tematyka była dostosowana do bieżących potrzeb oraz wieku uczestników. Najczęściej poruszane tematy to:

- Jak porozumiewać się z innymi – sztuka komunikacji międzyludzkiej;

- Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce – o motywacji słów kilka;

- Kłamstwo ma krótkie nogi – jesteśmy prawdomówni;

- Zabawy integracyjne usprawniające koncentrację i uwagę;

- Ja w grupie;

- Zagrożenia związane z wczesnym kontaktem z treściami pornograficznymi;

- Bezpieczeństwo w sieci;

W grudniowy poniedziałek (16.12.br.) odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów. Zajęcia prowadzi praktyk - emerytowany specjalista w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, kurator społeczny dla nieletnich Sądu Rejonowego w Cieszynie, twórca i realizator pakietu profilaktycznego „Narkotykowe Dylematy” - mgr Ireneusz Brachaczek.  

W klasach VII i VIII odbyły się zajęcia pod hasłem:  „Od wolności słowa do mowy nienawiści” z zakresu uzależnień behawioralnych.

 W klasach IV - VI : „Od wyboru do przymusu”.  Natomiast w ofercie dla uczniów klas I – III znalazła się prelekcja pod tytułem „Bądź świadomy i odpowiedzialny”.

 

Hanna Pilch – pedagog

 

Przedświąteczny czas

17 grudnia w Przedszkolu nr 1 odbyło się świąteczne spotkanie z rodzicami. Była to wyjątkowa okazja, aby razem celebrować zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Podczas spotkania dzieci z dwóch grup zaprezentowały krótkie występy artystyczne. Następnie przedszkolaki wraz z rodzicami zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz przystąpili do wspólnego ozdabiania pierników. Potem wszyscy częstowali się ciastami oraz słodkościami, które przygotowali rodzice.

Wspólne kolędowanie oraz serdeczna atmosfera sprawiły, że spotkanie było wyjątkowo udane i pełne świątecznego ciepła.

19 grudnia mieliśmy okazję obejrzeć świąteczne przedstawienie, które przygotowała klasa 3 wspólnie ze starszymi kolegami z klas 6,7 i 8. Głównym przesłaniem było niezwykłość narodzin Jezusa dla nas ludzi tu na Ziemi. Docenienia i radości z tego, że żyjemy w pokoju, mamy domy i rodziny. Przedstawienie przygotowały A Pliszczynska i B Melcer.

 

  1. Melcer

 

W ostatni dzień nauki przed świętami uczniowie klasy IV i V zagrali przedstawienie pt.” Niezwykły gość” i złożyli życzenia zgromadzonym.

Główny bohater, szewc Hans, którego rolę odegrał uczeń klasy piątej - Michał Sobczyk/ który bardzo chętnie przyjął propozycję udziału w przedstawieniu, ponieważ wyznał, że bardzo lubi recytować/.Szewc Hans dzięki mieszkańcom miasteczka odkrywa, że istotą świąt jest czynienie dobra wobec innych. Czar świąteczny przemienia wszystkich zabieganych za kupnem prezentów.  Mieszkańcy odkrywają, że nie prezenty są najważniejsze, lecz coś bardziej głębszego się w nich kryje. Szewc nie ukrywał, że nie lubi świąt, nie ma rodziny, więc w święta czuje się samotny i jest mu bardzo źle. Czeka tylko na to,  aby szybko przeminęły. Mieszkańcy postanawiają zorganizować wigilię u szewca i to sprawia, że nie jest samotny a wspólne świętowanie daje im ogromną radość. Przyjście anioła i jego zapowiedź przyjścia niezwykłego gościa z nieba otwierają Hansa na innych ludzi. Boże Dziecię uczy, ze święta to okazywanie sobie miłości. Ten dzień w miłości jest poczęty.  Przedstawienie zostało uświetnione przez Bartka Kieczkę - ucznia klasy VII, który zagrał dwie kolędy na trąbce, a  Iga Kieczka – uczennica klasy 5- zagrała dwie kolędy na organach. Dwie uczennice z klasy czwartej wykonały solo „Kolędę dla nieobecnych” i pastorałkę pt.:"Za kominem świerszczyk spał".

Występ został przyjęty przez widzów gromkimi brawami i na zakończenie pani Dyrektor złożyła życzenia świąteczne i noworoczne dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

Cecylia Kazarez

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3