Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Z Wisły do Zwolenia

4.09.2018

Po raz kolejny rowerzyści z Wiślańskiego Koła Cyklistów "Góral" brali udział w rowerowym rajdzie, który odbył się w ramach XVII edycji Cyklojazda histórie. Jest to impreza organizowana przez miasto Zwoleń na Słowacji z okazji odnowienia praw miejskich.

W tym roku przypadła 775 rocznica tego wydarzenia. Ideą rajdu jest symboliczne połączenie dwóch historycznych regionów na Słowacji i zamków: Spisskiego Zamku i Pustego Hradu. Nasi rowerzyści po raz kolejny otrzymali zaproszenie do wspólnego pedałowania. Miasto Wisła reprezentowała 10-cio osobowa grupa członków i sympatyków Wiślańskiego Koła Cyklistów "Góral". Nasi słowaccy przyjaciele ze stowarzyszenia Cyklo Zvolen zaproponowali w tym roku najtrudniejszą trasę spośród dotychczasowych edycji. Łącznie przez trzy dni przejechaliśmy 562 km, pokonując sumę przewyższeń 4580 metrów ze średnią prędkością ok. 26 km/h. Rowerzyści ze Słowacji przyjechali do Wisły dzień wcześniej i pokonali łącznie zaplanowane 775 km - tyle ile lat mają odnowione prawa miejskie miasta Zwoleń.

W trakcie jazdy pokonaliśmy wiele terenów usłanych podjazdami i zdobyliśmy kilka górskich przełęczy, w tym Przełęcz Czertowica (1232 m n.p.m.). Jest to najwyższa przełęcz komunikacyjna na Słowacji, położona w Niskich Tatrach. Trudy wspinaczki rekompensowały panoramy Tatr, Niskich Tatr i Małej Fatry. Czwartego dnia, w ramach obchodów Święta Konstytucji, zostaliśmy zaproszeni na wzgórze zamkowe Pusty Hrad w Zwoleniu. Znajdują się tam ruiny zamku z XIII wieku. Ze wzniesienia można podziwiać widoki na rozległą Kotlinę Zwoleńską i otaczające ją pasma górskie.

Impreza była bardzo udana. Słowakom zależy na integracji i promocji swojego młodego kraju poprzez sport i turystykę. Towarzyszyło jej duże zainteresowanie lokalnych władz i mediów. Na trasie byliśmy przyjmowani w urzędach miast, m.in. w Zwoleniu, Lewoczy, Popradzie, Spisskim Podzamczu, Breznie i Wychodnej. Wszędzie przekazywaliśmy materiały promocyjne o naszym mieście i zapraszaliśmy do odwiedzenia Wisły.

Oto jak wyglądała nasza trasa:

DZIEŃ 1. Wisła - Zwoleń (SK), 203 km, 1630 m przewyższeń
TRASA: Wisła - Przełęcz Kubalonka - (PL/CZ) - Bukovec - Jablunkov - Przełęcz Jabłonkowska (CZ/SK) - Čadca - Žilina - Rajecké Teplice - przełęcz Fačkovské sedlo - Prievidza - Žiar nad Hronom - Zwoleń (https://www.bikemap.net/pl/r/4624621/)

DZIEŃ 2. Zwoleń (SK) - Spišské Podhradie (SK), 181 km, 1700 m przewyższeń
TRASA: Zwoleń - Banská Bystrica - Podbrezová - Mýto pod Ďumbierom - Przełęcz Čertovica - Kráľova Lehota - Východná - Svit - Poprad - Levoča - Spišské Podhradie (https://www.bikemap.net/pl/r/4624629/)

DZIEŃ 3. Spišské Podhradie (SK) - Zwoleń (SK), 178 km, 1250 m przewyższeń
TRASA: Spišské Podhradie - Levoča - Spišský Štiavnik - Vernár - przełęcz Vernár Puste Pole - przełęcz sedlo Besník - Telgárt - Heľpa - Brezno - Banská Bystrica - Sliač - Zwoleń (https://www.bikemap.net/pl/r/4624644/)
 
Linki do filmów z trasy:
https://www.youtube.com/watch?v=0ewvy_0J_oo
https://www.youtube.com/watch?v=FBGSVAAd0Ic
https://www.youtube.com/watch?v=x1f_W95cPFw&t=21s
https://www.youtube.com/watch?v=j34BQ4mPjjM
https://www.facebook.com/peter.drozdik.50/videos/10212693150104229/

Opracował: Mariusz Boś - sekretarz WKC GÓRAL


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3