W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 29 czerwca br. otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności Jana Husa (1370-1415). Czeski reformator Kościoła, uczony i pisarz 6 lipca 1415 roku został spalony na stosie podczas Soboru w Konstancji. 600. rocznicę tego wydarzenia, niezwykle ważnego dla historii państwa czeskiego, nasi południowi sąsiedzi obchodzili w ubiegłym roku. Jedną z przygotowanych z tej okazji wystaw można oglądać w bibliotece.
Ekspozycja pt. „Jan Hus – 600 lat później” przygotowana przez pracowników Muzeum Husytów w Taborze składa się z 17 paneli zwierających tekst i ilustracje. Działalność Jana Husa przedstawiona została na tle sytuacji politycznej w Europie i kryzysu schizmy w Kościele. Nie zapomniano również o związkach z Królestwem Polskim i słowach Jana Pawła II, który w 1999 roku wyraził żal z powodu męczeńskiej śmierci czeskiego reformatora.
Wystawie towarzyszył wykład, wygłoszony przez Annę Radwan, tłumaczkę tekstów zamieszczonych na panelach wystawowych i specjalistkę do spraw programowych i organizacji wydarzeń kulturalnych w Czeskim Centrum działającym przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie. Prelegentka przedstawiła obecny stan świadomości Czechów, dla których Jan Hus pozostaje postacią z panteonu narodowego, symbolem czeskiej tożsamości i bohaterem walki o niezależność państwową, a także uczonym, pisarzem i reformatorem ortografii. Mniej pamięta się o jego postulatach teologicznych, które dla niego samego były najważniejsze.
Na prośbę dyrektor biblioteki głos zabrał także jeden ze słuchaczy wykładu – prof. dr hab. Sławomir Gawlas z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, goszczący właśnie w Wiśle. Dzięki temu zebrani mieli okazję wysłuchać pasjonującej opowieści o związkach dynastycznych i sytuacji w średniowiecznej Europie, która umożliwiła nie tylko działalność Jana Husa, ale także niebywałe rozszerzenie się jego nauki.
Wykład i wystawa rozpoczęły tegoroczną edycję Wakacyjnej Akademii Kultury, która odbywa się w wiślańskiej bibliotece od 2012 roku. Kolejnym prelegentem będzie prof. dr hab. Zbigniew Greń, który 21 lipca opowie o związkach pomiędzy językami: polskim i czeskim. Zapraszamy na kolejne wykłady i wystawę czynną w holu biblioteki do 20 sierpnia.
Zdjęcia z wydarzenia dostępne są na stronie: http://biblioteka.wisla.pl/?p=6551