Promocja książki „Wiślański Kolendowani”, która odbyła się 19 grudnia w wiślańskiej bibliotece zgromadziła licznie wszystkich symatyków tej lokalnej tradycji, jak również tych, którzy dopiero zaczynają ją poznawać.
"Wiślański kolendowani" to opracowanie jednej z tradycji okołobożonarodzeniowej, która zakorzeniona jest w prawie dwustuletnim przekazie trwającym po dziś. Autorka zgłębia historie związane z tym niezwykłym zwyczajem, przybliżając czytelnikom opowieści o kolędnikach, ale także o tekstach i ich historii.
Autorką książki jest dr Małgorzata Kiereś, która tak wypowiada się o swojej nowości wydawniczej: Pierwsza w historii Wisły publikacja o fenomenie wiślańskiego kolędowania "tkana" była piórem wiele lat, "tkana" od pierwszej do ostatniej nitki tej niezwykłej osnowy.
U progu spotkania wszystkich zebranych na sali przytiwała Zastępczyni Burmistzra Miasta Wisła Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, która po krótce przedstawiła ściężkę wiodącą od pierwszych spotkań, aż po finał, czyli wydanie książki i jej pierwszą prezentację.
Następnie głos zabrał burmistrz Tomasz Bujok, który w słowie wstępu wyraził swoją radość z wspólnego sukcesu wydawniczego Miasta Wisła i dr Małgorzaty Kiereś, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektorki Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle. Jak mówił burmistrz: Wiślańskie kolędowanie jest wartością samą w sobie, która trwale wpisała się w świadomość miejscowej ludności. Zachęcał także: Kiedy 26. grudnia odwiedzą Was wiślańscy kolędnicy, przyjmijcie ich życzliwie. Jestem dumny, że tak niezwykły element tutejszej kultury przetrwał i jest nadal żywy, a echo kolędowania niesie się po wiślańskich dolinach także w XXI wieku.
W dalszej części spotkania autorka wydawnictwa zreferowała pokrótce główną tematykę książki, opowiedziała o procesie gromadzenia informacji, który trwał latami i opierał się głównie na spotkaniach i wywiadach.
W wydarzeniu promującym książkę udział wzięły również wiślańskie grupy śpiewacze: Wańcy, Tkocze i Czernianie, którzy urzeczywistniali przytaczane przez prelegentkę fragmenty pieśni.
Cieszymy się bardzo, że w po grudniowe po południe tak wielu z Was zechciało wziąć udział w spotkaniu promującyj książkę wydaną przez Miasto Wisła, która nie jest tylko książką, ale także hołdem złożonym pięknej i bogatej tradycji góralskiej.
Książka do nabycia jest w Wiślańskim Centrum Kultury.