Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wirtualne Echo Wisły: wykaszanie traw i bezpieczne podróże

26.08.2020

W trosce o estetyczny wygląd miasta oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe,  proszę o bieżące wykaszanie traw i chwastów. Nie wykoszone zaschnięte trawy i chwasty stanowią poważne zagrożenie pożarowe w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Nie wykoszone trawy w pobliżu ciągów komunikacyjnych zmniejszają widoczność i bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszych, wpływają również negatywnie na wizerunek krajobrazu miasta.

Niekoszona trawa i chwasty są siedliskiem wielu szkodników glebowych, gryzoni i ślimaków, a zaschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Informuje się ponadto, że w sytuacji gdy zachwaszczona i zarośnięta działka przyczyni się do zwiększenia zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku wykoszenia jej terenu może również rodzić odpowiedzialność karną na  podstawie art. 82 Kodeksu Wykroczeń. Każda zadbana posesja świadczy o wizerunku naszego miasta. Trwa jeszcze  okres wakacyjny  warto zatem przypomnieć zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów, pieszych wędrówkach  po górach czy kąpielach w rzece Bezpiecznie w górach Warunki atmosferyczne potrafią zmienić się w ciągu godziny i to jest najważniejsze przykazanie każdego zdobywcy górskich szlaków.

Bezpieczne podroże

Wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody, nie wiadomo, czy nie będziemy wracać wśród szalejącej burzy albo we mgle. Pogoda w górach jest bowiem równie nieokiełznana, jak one same. Dlatego wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszymy w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody. Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego –  601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

Bezpiecznie nad wodą

Choć skoki do wody to wspaniała zabawa, nie warto skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna. Złamany kręgosłup nie będzie  przyjemnym wspomnieniem z wakacji. O nieszczęśliwe uderzenie w podwodną przeszkodę tymczasem  nietrudno i... kalectwo do końca życia gotowe. Lato nad rzeką  to nie tylko pluskanie w wodzie. Równie przyjemne są kąpiele słoneczne. Szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków wypoczywania  będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala Zapewne znamy podstawowe numery alarmowe warto zapisać je w swoim telefonie  komórkowym centrum powiadamiania ratunkowego - 112, policja - 997, straż pożarna - 998, pogotowie ratunkowe - 999.

Beata Miś Komendant Straży Miejskiej w Wiśle


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3