W trosce o estetyczny wygląd miasta oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe, proszę o bieżące wykaszanie traw i chwastów. Nie wykoszone zaschnięte trawy i chwasty stanowią poważne zagrożenie pożarowe w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Nie wykoszone trawy w pobliżu ciągów komunikacyjnych zmniejszają widoczność i bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszych, wpływają również negatywnie na wizerunek krajobrazu miasta.
Niekoszona trawa i chwasty są siedliskiem wielu szkodników glebowych, gryzoni i ślimaków, a zaschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Informuje się ponadto, że w sytuacji gdy zachwaszczona i zarośnięta działka przyczyni się do zwiększenia zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku wykoszenia jej terenu może również rodzić odpowiedzialność karną na podstawie art. 82 Kodeksu Wykroczeń. Każda zadbana posesja świadczy o wizerunku naszego miasta. Trwa jeszcze okres wakacyjny warto zatem przypomnieć zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów, pieszych wędrówkach po górach czy kąpielach w rzece Bezpiecznie w górach Warunki atmosferyczne potrafią zmienić się w ciągu godziny i to jest najważniejsze przykazanie każdego zdobywcy górskich szlaków.
Bezpieczne podroże
Wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody, nie wiadomo, czy nie będziemy wracać wśród szalejącej burzy albo we mgle. Pogoda w górach jest bowiem równie nieokiełznana, jak one same. Dlatego wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Zanim jednak wyruszymy w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki. Trzeba bowiem poznać przebieg wybranego szlaku, sieć schronisk turystycznych w pobliżu trasy, oszacować czas marszu. Przyda się też informacja o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek - stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody. Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.
Bezpiecznie nad wodą
Choć skoki do wody to wspaniała zabawa, nie warto skakać w miejscach, gdzie nie znamy dna. Złamany kręgosłup nie będzie przyjemnym wspomnieniem z wakacji. O nieszczęśliwe uderzenie w podwodną przeszkodę tymczasem nietrudno i... kalectwo do końca życia gotowe. Lato nad rzeką to nie tylko pluskanie w wodzie. Równie przyjemne są kąpiele słoneczne. Szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków wypoczywania będziemy podziwiać mało ciekawe widoki najbliższego szpitala Zapewne znamy podstawowe numery alarmowe warto zapisać je w swoim telefonie komórkowym centrum powiadamiania ratunkowego - 112, policja - 997, straż pożarna - 998, pogotowie ratunkowe - 999.
Beata Miś Komendant Straży Miejskiej w Wiśle