Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wirtualne Echo Wisły: wrzesień 2020 - aktualizacja

30.09.2020

Wirtualne Echo Wisły rozpoczęliśmy w piątek, 11 września 2020 roku od wideo wstępniaka Katarzyny Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. 

 W poniedziałek, 14 września, usłyszeliśmy odpowiedzi na pytania zadane Tomaszowi Bujokowi, burmistrzowi Wisły. 

W środę, 17 września zobaczyliśmy jak trenują Wiślańskie Paniczki z Kijkami i jakie korzyści może przynieść uprawianie nordic walking: 

W piatek przyszedł czas na komentarz. Andrzej Wąsowicz opowiedział nam, jak ocenie Letnie Grand Prix w skokach narciarskich i jak będzie wyglądał konkurs zimowy: 

Poniedziałek, 21 września to czas na wspomnienia. Tym razem, dzieki uprzejmości Jerzego Kufy prezentujemy pisane gwarą wspomnienia Pawła Lazara. 

Paweł Lazar (1933 -2014), urodzony w Wiśle z zawodu tokarz -frezer – człowiek obdarzony wieloma talentami. W młodości doskonały sportowiec, członek kadry narodowej oszczepników. Ponadto długoletni solista  Zespołu Regionalnego „ Wisła’’, współtwórca  grupy śpiewaczej „ Grónie’’, rysownik, karykaturzysta, rzeźbiarz, był prekursorem w Wiśle malarstwa na szkle, poeta, gawędziarz. Własnym kosztem wydał zbiór autorskich wierszy - „Humoreski Wiślańskie ‘ oraz książeczkę dla dzieci w formie komiksu „Imko Wisełka’’. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień a Rada Miasta Wisły przyznała Mu  nagrodę w dziedzinie kultury w postaci Statuetki Trzech Smreków. Zamieszczony powyżej tekst nie był dotychczas nigdzie publikowany i pochodzi z własnych zbiorów Jerzego Kufy. Zapraszamy do zapoznania się ze wspomnieniami Pawła Lazara - jego maszynopis i grafiki znajdują się w galerii poniżej.

 

Kolejny odcinek Wirtualnego Echa Wisły to rozmowa w ramach Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim i reszcie świata. To rozmowa z dr Sebastianem Chachołkiem - założycielem i kustoszem Ochorowiczówki - Muzeum Magicznego Realizmu. W dzisiejszym wydaniu usłyszymy niezwykłą historię Juliana Ochorowicza - geniusza, który zamieszkał w Miasto Wisła. Sprawdzimy też fakty i mity o tym niezwykłym wynalazcy i literacie, posądzanego często o okultyzm. Dowiemy się, w jakich okolicznościach zniknął z Wisły i co po sobie tutaj zostawił. Zapraszamy do obejrzenia odcinka i o udostępnianie - niech wszyscy się dowiedzą, jakie ciekawe historie mamy w Wiśle!

 

 

 

Decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki.
Pani Dorota Wrzecionko z Grupy "Twórcy Wiślanie" w ramach Wirtualnego Echa Wisły przybliżyła nam nieco tę technikę. Spróbujcie sami, bo to świetna zabawa !!!

 

Ostatni dzień września to także ostatni dzień wrześniowego wydania Wirtualnego Echa Wisły.
A skoro ostatni dzień, to tradycyjnie Rozmówki Polsko-Wiślańskie, na które zaprasza równie tradycyjnie Chłop z Doliny.
A sam odcinek trochę badziej szalony niż zwykle. Zapraszamy do obejrzenia 14 odcinka.
 

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3