Ruszają warsztaty "Wiedzy o Wiśle"! Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Miłośników Wisły dzięki dotacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Działaj Lokalnie" CSMT. Zapraszamy wszystkich do udziału w warsztatach pomagających stworzyć skrypty do nauczania "Wiedzy o Wiśle" w placówkach oświatowych Wisły.
Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie w holu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 21 lipca o godz. 16:00. Po nim interesujący wykład prof. dr hab. Zbigniewa Grenia "Język polski i czeski - tysiąc lat sąsiedztwa".
Projekt polega na zorganizowaniu cyklu działań w formie wycieczek i zajęć warsztatowych dla nauczycieli i osób zainteresowanych przekazywaniem wiedzy o Wiśle, jej historii i kulturze oraz opracowanie przejrzystych materiałów - treści, fotografii, filmów i skryptów-scenariuszy zajęć z dziećmi. W każdym miesiącu planuje się dwa działania: wycieczkę lub warsztaty oraz zajęcia metodyczne polegające na gromadzeniu, porządkowaniu zdobytej wiedzy i opracowaniu jej w tematycznych skryptach do przeprowadzaniu lekcji szkolnych. Od lipca do grudnia odbędzie się 6 wycieczek lub warsztatów, których tematyka dotyczy informacji ogólnych o Wiśle, jej historii, geografii, kultury, stroju ludowego, tradycji, życia codziennego i obrzędowego, udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi w ramach Wakacyjnej Akademii Kultury w MBP i warsztatach rękodzieła w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Fragmenty zajęć będą filmowane i fotografowane dla potrzeb edukacyjnych. W etapie końcowym - rozliczenia, odbędzie się spotkanie wolontariuszy oraz zostaną opracowane sprawozdanie, dokumentacja fotograficzna i filmowa, a także skrypty. Będzie nagrany także krótki filmik podsumowujący projekt oraz zostaną wydrukowane i nagrane płytki z materiałami dydaktycznymi. W grudniu nastąpi uroczyste zakończenie z wręczeniem szkołom i uczestnikom opracowanych skryptów, materiałów na CD, lub pen drive.
Warsztaty są bezpłatne, istnieje jednak możliwość pokrycia niektórych kosztów dojazdu, czy też wyżywienia uczestników. Serdecznie zapraszamy!
Plan:
lipiec
- Spotkanie organizacyjne uczestników projektu, zapoznanie z programem i zasadami uczestnictwa. Zebranie danych do dalszych kontaktów i informacji.
- Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, zapoznanie z tradycyjnymi formami gospodarowania górali beskidzkich. Zabudowania, hodowla, uprawa roślin, przechowywanie zapasów na zimę, zebranie materiałów, wywiad środowiskowy.
- Opracowanie materiałów i scenariusza lekcji w góralskiej zagrodzie.
sierpień
- Wycieczka górska - Walory krajobrazowe i turystyczne Beskidu Śląskiego, szlaki górskie, panoramy beskidzkie, zasady bezpieczeństwa GOPR, PTTK (Stożek) 3.08.
- Zapoznanie z materiałami i mapą, spotkanie z przewodnikiem-ratownikiem GOPR.
- Opracowanie materiałów i scenariusza lekcji scenariusza o turystyce i wycieczki górskiej po okolicy.
- Udział w wykładzie D. Kadłubca "Gwara jako język ocalenia narodowego" (4 sierpnia o godz. 17:00 w MBP).
- Udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej.
wrzesień
- Rozsod owiec. Uczestnictwo w tradycyjnym skludzaniu owiec z hal. Gospodarka i zwyczaje związane z gospodarką pasterską górali beskidzkich (Stecówka lub Koniaków).
- Zebranie materiałów, degustacja potraw pasterskich.
- Opracowanie materiałów i scenariusza lekcji o pasterstwie i zwyczajach wołoskich w Karpatach.
październik
- Warsztaty śpiewu i tańca góralskiego z Zespołem Wisła. Nauka trojaka, kapusty i białego śpiewu.
- Zebranie materiału, tworzenie dziecięcego śpiewniczka góralskiego.
- Opracowanie materiału i scenariusza lekcji o wiślańskich tradycjach muzycznych.
listopad
- Obróbka wełny i lnu, strój ludowy górali beskidzkich. Wizyta w Muzeum Beskidzkim w Wiśle.
- Strój wałaski, damski i męski, suknia cieszyńska. Strój zimowy i letni (obróbka wełny i lnu).
- Opracowanie materiału i scenariusza lekcji "Downe, górolski łobleczeni".
grudzień
- Zebranie i opracowanie materiałów, druk i opracowanie na nośnikach (CD lub PEN DRIVE) Spotkanie podsumowujące projekt.