Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Odszedł olimpijczyk Jan Kawulok

23.11.2021

Z ogromnym smutkiem przekazujemy wiadomość o śmierci Jana Kawuloka - wiślańskiego skoczka, kombinatora norweskiego, wychowawcy młodzieży, olimpijczyka z Grenoble (1968 r.).

W sezonie 1963/1964 został uznany przez Polski Związek Narciarski najlepszym juniorem Mistrzostw Polski. Wygrał wówczas mistrzostwa kraju w skokach i w kombinacji klasycznej, wicemistrzostwa w skokach i w sztafecie, a także brązowy medal w biegu otwartym grupy B. W następnych latach udowodnił swoja wysoka pozycję w narciarstwie polskim i światowym zdobywając wiele tytułów mistrza Polski oraz zajmując czołowe lokaty w zawodach FIS czego wynikiem było powołanie do kadry narodowej. 

Największy sukces w startach zagranicznych odniósł w zawodach FIS w Austrii, zdobywając I miejsce, po pokonaniu Niemca Kellera (mistrza świata z Oslo w 1966 r.). Sezon 1966/67 był dla Jana Kawuloka również bardzo udany. W zawodach FIS w Schönach (Niemcy) był pierwszy, zaś w Turnieju Czterech Skoczni w Szwajcarii w końcowej klasyfikacji uplasował się na III miejscu, następnie wygrał zawody FIS w Kirunie (Szwecja). 

Wyniki te stawiały Jana Kawuloka w czołówce światowej, czego potwierdzeniem był start w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble w 1968 r,. gdzie zajął 20. miejsce w kombinacji. Dołożył to tego srebro i brąz na zawodach FIS w Austrii oraz drugie miejsce Mistrzostw Polski w skokach narciarskich.

W sezonie 1968/69 Jan Kawulok wywalczył tytuł mistrza Polski w skokach oraz brązowy medal w kombinacji. Startował również w zawodach FIS, zajmując czołowe lokaty. W 1970 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w Wysokich Tatrach na Słowacji, gdzie był 17. W 1971 r. ponownie zostaje mistrzem Polski w skokach. Kończąc karierę uzyskuje jeszcze kilka cennych wyników, natomiast od 1973 r. zajmuje się pracą trenerską w Klubie.

W sezonie 1978/1979 występował w sekcji piłki nożnej KS „Wisła Start”, która rozgrywała wówczas swoje mecze w B-klasie.

30 września 2012r. w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Kawulokowi.

 

Pogrzeb odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 11:00 z kaplicy cmentarza komunalnego w Wiśle, ul. Ochorowicza 29.

 

Najszczersze kondolecje rodzinie, bliskim, przyjaciołom i znajomym śp. Jana Kawuloka składają Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok oraz Przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski.


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3