Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Maciej Łusiński najlepszym kelnerem!

27.06.2022

Po kilkunastu latach przerwy do Wisły powrócił Bieg Kelnerów. Idealną okazją na wskrzeszenie tego wydarzenia były Dni Wisły i świętowanie 60-lecia nadania Perle Beskidów praw miejskich. Pierwsze, historyczne Zawody Zręcznościowe Pracowników Gastronomicznych odbyły się w Wiśle w roku 1938. Z całego kraju zjechało do miasta ponad 100 kelnerów. Wybuch wojny uniemożliwił kontynuację tej imprezy, aż do lat 2009-2014 roku, kiedy to Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły Imko Wisełka organizowało kolejne edycje Biegu Kelnerów.

 

W sobotę 25 czerwca na starcie zlokalizowanym na placu Hoffa zgromadziło się 23 uczestników, zarówno kelnerek, jak i kelnerów. Byli to przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej głównie z Wisły, ale także z takich miejscowości jak Ustroń, Cieszyn, Bielsko-Biała, Stryszawa czy Sucha Beskidzka. Zawodnicy startowali w 4-osobowych grupach a do pokonania mieli trasę o długości około 1 km. Każdy uczestnik na tacy niósł kufel piwa, szklankę wody oraz butelkę piwa.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało jury, które przy końcowych wynikach brało pod uwagę czas biegu oraz inne składowe, wynikające z regulaminu, przede wszystkim ilość doniesionych napojów do mety. Za każdy brakujący w szklance czy kuflu milimetr napoju doliczane były karne sekundy. Skład jury tworzyli:

  • Ewa Macoszek-Dragon – wieloletnia nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle
  • Aneta Legierska – pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds., subregionu południowego
  • Sylwester Foltyn – sekretarz miasta Wisła

Zwycięzcą biegu został Maciej Łusiński z Bielska-Białej i to na jego ręce trafiła statuetka za pierwsze miejsce oraz czek na 2000 zł. Dodatkowo specjalny dyplom zwycięzca zabrał dla lokalu, który reprezentował, czyli Dom Weselny „Bartek” z Bielska. Drugą pozycję i nagrodę 1000 zł wywalczył wiślanin Jeremiasz Bujok, a trzecią i 500 zł zdobył Jacek Mencnarowski z cieszyńskiej „Karczmy u Gazdy”.

Specjalne wyróżnienia, przygotowane przez jurorkę Anetę Legierską otrzymały Joanna Hubczyk z „Chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki” w Wiśle, Anna Wisełka z „Browaru Wisła”, Katarzyna Zawada  pracująca w „Restauracji U Fojta” oraz Kinga Białończyk z Suchej Beskidzkiej reprezentująca Kompleks Weselny Tequila Event.

Sponsorem nagród finansowych dla zwycięzców i upominków dla wszystkich uczestników był Browar Wisła. Najlepsi otrzymali także vouchery na Baseny Wisła oraz nagrody rzeczowe od miasta Wisła i firmy Elbrus.

Organizatorem biegu był Urząd Miejski w Wiśle przy współpracy z Wiślańskim Centrum Kultury. Nieocenioną pomocą przy obsłudze i pomiarze czasu wykazał się ks. Marek Michalik z parafii w Wiśle Czarnem, za co składamy serdeczne podziękowania! Dziękujemy także hotelowi Crystal Mountain za użyczenie profesjonalnych tac kelnerskich na potrzeby zawodów!

Dziękujemy wszystkim za udział i już dziś zapraszamy na przyszłoroczny Bieg Kelnerów!!

 

Pełne wyniki w załączniku poniżej.

 

Migawki z biegu na żywo pokazywała telewizja Polsat News. Mareriał wideo pojawił się także w Teleexpressie TVP1 oraz Aktualnościach TVP3. Obszerne relacje można znaleźć m.in. na:

https://wiadomosci.ox.pl/bieg-kelnerow-w-wisle,76286

https://beskidzka24.pl/trwaja-dni-wisly-zdjecia/

https://dziennikzachodni.pl/wisla-bieg.../ar/c2-16454145

https://teleexpress.tvp.pl/60948201/bieg-kelnerow

 

 


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3