Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

II Festiwal Smyczkowy

20.05.2024

Młodzi artyści z Katowic i Wisły, wystawa instrumentów smyczkowych z pracowni artysty lutnika Pana Jacka Rajby oraz klimatyczny występ zespołu w składzie: Łukasz Kukuczka (skrzypce), Paweł Kukuczka (fortepian), ściągnęły w piątek 10 maja br. do Sali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle licznie zgromadzoną publiczność. To, za sprawą odbywającego się już po raz drugi w „Perle Beskidów” Festiwalu Smyczkowego.

Zaproszenie na Festiwal przyjęli nauczyciele i najmłodsi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, a z nimi, w niełatwe szranki dzielnie przystąpili gospodarze imprezy – uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle.

Każdy z uczestników Festiwalu wykonał dwa utwory, w tym obowiązkowo jeden o charakterze ludowym.

Jury Festiwalu postanowiło przyznać następujące Nagrody:

 

TYTUŁ "MISTRZA SMYCZKA" otrzymała Elissa Khemiri z PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Magdaleny Marcinowicz-Tomanek;

 

NAGRODĘ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU O CHARAKTERZE LUDOWYM otrzymała

Aleksandra Tomiczek ze SOM im. J. Drozda w Wiśle, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Budzik.

 

NAGRODĘ SPECJALNĄ - DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA FESTIWALU otrzymała Laura Różańska

z klasy wiolonczeli Pani Danuty Sobik-Ptok z PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Wszystkim uczestnikom Festiwalu Jury przyznało Wyróżnienia Pierwszego oraz Drugiego Stopnia.

 

Tym razem WYRÓŻNIENIE I STOPNIA otrzymały trzy uczennice Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle: Anna Gajdzica, Laura Szatan oraz Aleksandra Tomiczek, prowadzone przez Panią Agnieszkę Budzik. Serdecznie gratulujemy!

 

Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA II STOPNIA, reprezentujący SOM:

  • Emilia Cieślar
  • Nikola Cieślar
  • Kamila Małyjurek 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu!

 

Zmaganiom wszystkich uczestników, bacznie przyglądało się Jury Festiwalu:

Pani Anna Szabelka, Przewodnicząca Jury - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych w Państwowej Szkole Muzycznej l i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych, doskonaląc swoje umiejętności m.in. u Prof. Ireny Dubiskiej oraz Mariny Jaszwili. Studia podyplomowe w AM im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem u Profesora Konstantego Andrzeja Kulki. W roku 1995 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem Kwartetu Smyczkowego Akademos, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jednym z ostatnich jej projektów artystycznych jest Trio fortepianowe "Ad Astra". Posiada spory dorobek fonograficzny, który obejmuje rejestracje zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i dla Radia Fińskiego oraz nagranie płyty CD.

 

Pani Iwona Drozdowska - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach.

Muzyk - instrumentalista orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, Kwartetu Smyczkowego "Amati" oraz Zespołu Muzyki Irlandzkiej "Donegal", z którym koncertuje w kraju i zagranicą. Muzyk studyjny; autorka kilku przebojów radiowych. W 2007 r. została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Nagrodą tegoż Ministra za wybitne osiągnięcia pedagogiczne.

Do jej słynnych wychowanków należą m.in:

Mateusz Adamczyk, laureat wielu konkursów muzycznych. Jego album płytowy "Magia del tango", nagrany z zespołem Marcin Wyrostek & Tango Corazon Quintet, został nominowany do Nagrody "Fryderyk" w 2 kategoriach i otrzymał status potrójnej platyny;

Ewa Wacławczyk, artystka występująca z kwartetem smyczkowym Behemat-Quartet, uczestniczyła m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej " Warszawska Jesień" w Warszawie, dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Piotr Mach, Koncertmistrz Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, laureat wielu konkursów, współzałożyciel Zespołu "Patrick's Hat" prezentującego folklorystyczną muzykę irlandzką.

 

Pani Beata Drzewiecka - Pianistka, kameralistka, wieloletnia akompaniatorka oraz solistka Polskiego Zespołu Śpiewaczego Hutnik w Trzyńcu (Republika Czeska), pod dyrygencją Cezarego Drzewieckiego, mająca w swoim dorobku artystycznym występy w tak prestiżowych miejscach jak: Sala Wielka (Balowa) Zamku Królewskiego w Warszawie, Kammermusiksaal Filharmonii Berlińskiej oraz Katedra w Winchester w Wielkiej Brytanii. W latach 90-tych pracowała w wymienionych wcześniej szkołach muzycznych - w Katowicach oraz w Bytomiu, dokonując w tym czasie nagrań dla TVP Katowice, występując w Śląskiej Trybunie Kompozytorów, gdzie prawykonywała utwory fortepianowe Tadeusza Żmudzińskiego oraz Witolda Szalonka. Obecnie, od blisko 30 lat, uczy gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Wiśle - Filii PSM i i II st. im. I. J. Paderewskiego w Cieszynie. W 2009 roku została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej", a w 2019 r. - Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Udziela się także muzycznie poprzez akompaniament organowy i śpiew w Kościele pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej u Księży Salezjanów w Wiśle.

Pani Maria Śliż - Muzyk, dyrygowała dwoma chórami w Parafiach Ewangelickich w Wiśle, gdzie pełniła również funkcję organisty. Wybitna znawczyni muzyki i tradycji folklorystycznych naszego regionu, założycielka odnoszącej najwyższe sukcesy w konkursach ogólnopolskich Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Stejizbianki". W roku 2017 Rada Miejska przyznała temu zespołowi Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Statuetkę "Trzy Smreki" za szczególne osiągnięcia w działalności i twórczości artystycznej.

 

Impreza mogła osiągnąć tak wysoki poziom dzięki wsparciu osób i instytucji, którym p. Iga Baranowska-Jagiełło podziękowała, a są nimi:

  1. Ilona Majewska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle,
  2. Katarzyna Czyż-Kaźmierczak – Zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła,
  3. Tadeusz Papierzyński – Kierownik Referatu Promocji Turystyki Kultury i Sportu Miasta Wisła,
  4. R. Baron – RESTAURACJA TUTTO.

Podziękowania otrzymało również JURY, które przyjęło zaproszenie do pięknej Wisły w przyszłym roku.

 

(ea)


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3