Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Wisła gościliśmy Joela Kojmę wraz z rodzicami. Towarzyszyła mu również dyrektorka LOTE Aleksandra Trybuś-Cieślar i Justyna Sobota - nauczycielka języka niemieckiego, która przygotowywała go do debaty.
Gratulacje wraz z drobnym upominkiem i pamiątkową statuetką przekazali Joelowi w imieniu wszystkich mieszkańców burmistrz Tomasz Bujok i przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski.
Kwiaty i listy gratulacyjne otrzymali także rodzice i dyrektor szkoły, do której uczęszcza obecnie Joel oraz nauczycielka języka niemieckiego. Radni obejrzeli krótką prezentację na temat ostatniego sukcesu Joela w debacie "Jugend debattiert international".
Przypominamy, że Joel jest mieszkańcem Wisły oraz absolwent Szkoły Podstawowej nr 4 w Wiśle Głębcach. Obecnie uczeń Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, po czterech etapach konkursu zakwalifikował się do ścisłego finału w Pradze. Pokonał tam uczestników z 12 krajów Europy i został zwycięzcą prestiżowego europejskiego konkursu „Jugend debattiert international”.
„Młodzież debatuje” to konkurs skierowany do młodych ludzi z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy mogą wyrażać swoje poglądy i opinie debatując na ciekawe, nieraz kontrowersyjne tematy w języku niemieckim.
Tematy debat w czasie tygodnia finałowego były bardzo zróżnicowane: Czy wprowadzić podatek cukrowy na napoje? Czy e-sport powinien znaleźć się na olimpiadzie? Czy pobierać kaucję na telefony komórkowe? Po finałowy: Czy ograniczyć kadencję szefów rządów? Wymagały one od uczestników bardzo dobrego przygotowania merytorycznego no i oczywiście świetnej znajomości języka niemieckiego. W finale Joel debatował z Bułgarką, Czechem i Rumunem występując na pozycji Contra 1, która pozwoliła mu rozwinąć siłę jego argumentów i przyniosła mu zwycięstwo.
Konkurs „Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa” to jedyny skierowany do uczniów w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej niemieckojęzyczny konkurs przeprowadzany w formie debat. Projekt wzmacnia rolę debaty jako sposobu demokratycznego prowadzenia dyskursu i wspiera aktywną wielojęzyczność w Europie. Organizatorem konkursu są Goethe-Institut, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz ZfA Niemiecka Centrala Szkolnictwa Zagranicznego.
Hasło Konkursu brzmi „Demokracja potrzebuje obywateli o krytycznym spojrzeniu, którzy mówią, co myślą, ale także umieją słuchać i dyskutować w sposób rzeczowy ze stanowiskiem innych, kierując się zasadami fair play”.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!