Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

140 lat Szkolnictwa w Wiśle Głębcach

20.05.2024

Szkolnictwo jak mało która dziedzina życia łączy w sobie całe pokolenia ludzkie, lokalne społeczności, historie regionów i dzieła, dzięki którym wnuczka może czytać wiersz swojej babci, ojciec śpiewać z córką na scenie, a osoby, które kiedyś zasiadały w ławkach szkolnych, decydować dzisiaj o obliczu szkoły, dzielnicy, a nawet całego miasta. Niezwykle uroczyście, ale również sentymentalnie przebiegły obchody z okazji 140 lat Szkolnictwa w Wiśle Głębcach, które odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 dnia 26 kwietnia 2024 roku. W uroczystości udział wzięli: burmistrz miasta Wisły, pan Tomasz Bujok, dyrektor ZSP 1, pani Barbara Stefańska wraz z byłymi dyrektorami naszej placówki panem Andrzejem Cienciałą, panią Krystyną Hombek – Kaftaniak oraz panią Lidią Konik, a także przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Samorządu Miejskiego, dyrektorzy i przedstawiciele wszystkich wiślańskich szkół podstawowych oraz średnich, Nadleśnictwa, Kościołów, Społecznego Ogniska Muzycznego, Wiślańskiego Centrum Kultury, Biblioteki Miejskiej, Samorządu Rodziców, Komitetu Osiedlowego oraz Koła Gospodyń Wiejskich, emerytowani nauczyciele i pracownicy oraz absolwenci, no i oczywiście obecni nauczyciele, pracownicy oraz dzieci i młodzież. Część historyczna składała się z dwóch prezentacji multimedialnych, traktujących o czternastu dekadach nauczania w Głębcach, na Małym Stożku oraz Kubalonce, a także o czasach obecnych, sukcesach i dalszych wyzwaniach, jakie stoją przed naszą szkołą. Przy tej okazji nie sposób było również nie wspomnieć, trudnych chwil, z jakimi się w tym roku szkolnym zmagaliśmy, czyli odejściem od nas śp. Izabeli Leśniewskiej, wicedyrektor oraz nauczycielki, która pozostawiła po sobie ogromną pustkę w naszych sercach. Część artystyczna była natomiast przeglądem pokoleń. Piosenki klasy 2, wiersz babci Marii Dziuk, odczytany przez wnuczkę Julię Bednarz, scenka regionalna uczniów kilku klas, pt. „Hańdownij Dóma i w Szkole”, a także występy absolwentów, tj. pana Pawła Szarca z córką Marceliną, Pawła Cieślara, Patryka Demkowskiego czy Julii Nogowczyk, uświetniły całość tego wspaniałego dnia. Na zakończenie zebrani wspominali dawne czasy przy wypiekach rodziców naszej szkoły oraz Koła Gospodyń Wiejskich, a także wyśmienitej potrawie regionalnej, tj. „Żebroczce” przygotowanej przez panie kucharki szkoły w Głębcach. Za trud przygotowań ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych osób, które swoje pomysły i ciężką pracę wcieliły w życie, tworząc kolejny niezapomniany epizod w dziejach 140 lat szkolnictwa w Wiśle Głębcach.

 

Łukasz Calik


Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3