Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Architektura drewniana w Beskidzie Śląskim - wernisaż wystawy

Miejsce imprezy: Galeryjka Wiślańskiego Centrum Kultury
Organizator imprez: Wiślańskie Centrum Kultury
Organizator - kontakt: 602 177 262
Termin imprezy
od 2022-11-25 17:00 do 2022-11-25

Zapraszamy do uczestnictwa w wernisażu niezwykłej wystawy fotografii Anny Łęczyńskiej-Szczechli.
Tematem wystawy wyeksponowanej w ramach okiennych są zdjęcia drewnianych obiektów mieszkalnych. Poznajemy sylwety domów z turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego: Brenna, Ustroń, Wisła, Szczyrk, Istebna, Bielsko - Biała, które budowane były przez lokalnych cieśli.

Architekturę drewnianą spotykamy dzisiaj zarówno w górskich przysiółkach, jak i w ścisłym centrum miejscowości. Domy z obszaru Beskidu Śląskiego wznoszono w konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem krytym gontem. Budowane na górskich stokach domostwa wyróżniała wysoka, kamienna podmurówka. Jakość drewna oraz wszelkie zabiegi naprawczo-dekoracyjne wpływały na estetykę elewacji przedstawionych obiektów.

Świat, których były świadkiem znika razem z nimi. Z upływem lat wiele drewnianych domów wyburzono, rozpadły się pod ciężarem czasu, a tylko kilka odzyskało swój dawny blask,

Wystawa proponuje spojrzenie na subiektywnie wybrane obiekty, które funkcjonują w pozornie znanym nam świecie. Spotkanie z nimi pozwala odkryć prostotę piękna zatrzymanego w czasie i drewnie.


Autorem wystawy jest Anna Łęczyńska-Szczechla - mgr etnologii, społeczny opiekun zabytków, miłośniczka, badaczka i dokumentalistka architektury drewnianej. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu.

Wystawa dostępna będzie w galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury do 7 grudnia.

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3