Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Centrum Edukacji Ekologicznej

Adres
dzielnica: Nowa Osada
ul. Wyzwolenia 67
tel.: 531-485-775
e-mail: cee@wisla.pl
www.cee.wisla.pl
Dodaj do planera

 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle to kompleks edukacyjno – rekreacyjny położony na terenie ośrodka sportowego Jonidło.

Na terenie ośrodka znajdują się: budynek CEE z salą ekspozycyjną i siedzibą Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Trasa narto – rolkowa, boisko piłkarskie, korty tenisowe, staw wodny wraz z pomostem, szereg trampolin oraz ogrody edukacyjne.

Zadaniem Centrum  jest wzbogacenie wiedzy przyrodniczej mieszkańców i przyjezdnych, budowanie świadomości wpływu człowieka na środowisko, kształtowanie zrównoważonego sposobu korzystania z zasobów przyrodniczych.

Kompleksowość obiektu zapewnia aktywne spędzanie czasu dla całych rodzin.

Działania edukacyjne skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także do osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by uzupełniać wiedzę o środowisku i zrównoważonej gospodarce.

Centrum posiada  szeroką propozycję zajęć dla szkół i grup zorganizowanych tj.: warsztaty, szkolenia, spotkania  i imprezy okolicznościowe i wydarzenia  o tematyce ekologicznej.

 

OGRODY EDUKACYJNE

 

W Centrum Edukacji Ekologicznej znajdują się ogrody edukacyjne.

  • Ogród roślin kwitnących. Skomponowany tak, aby przez cały sezon wiosenny i letnio-jesienny kwitły poszczególne gatunki kwiatów i zawsze było kolorowo. Podziwiać można min. tulipany, piwonie, dzwoneczki, zawilce.
  • Ogród pachnących ziół. Rosną tu między innymi: tymianek, oregano, bazylia, mięta, .
  • Ogród bylin i krzewów formułowanych w ciekawe kompozycje roślinne.
  • Ogród zmysłów z kołami iluzji.
  • Korytarz traw i zbóż, z gatunkami tj.: jęczmień, owies, proso.
  • Aleja drzew ze strefą relaksu. Rosną tutaj między innymi: klon czerwony, kasztanowiec, modrzew czy jodła.
  • Szczególnie u najmłodszych zainteresowanie wzbudza labirynt pnączy z powojnikami, pnącymi różami i bluszczami.
  • Dla dzieci przeznaczony jest też szereg trampolin.
  • Na terenie CEE zainstalowane są podświetlane totemy i panele informacyjne z opisami znajdujących się tu gatunków roślin i ciekawostkami na temat flory i fauny Beskidu Śląskiego, opisanych również alfabetem Braille’a.

 

Dla celów edukacyjnych i zachowania bioróżnorodności terenu istotne jest ustanowienie w wyznaczonych częściach ogrodów centrum użytku ekologicznego – łąki kwietnej z siewem roślin podlegających ochronie, miedzy innymi: pępawa miękka, fiołek trwały, przywrotnik połyskujący. Dokonano tutaj także reintrodukcji wrześni pobrzeżnej i mieczyka dachówkowatego. Na elewacji budynku rozwieszono budki lęgowe dla jeżyków i nietoperzy gatunków podlegających ochronie ścisłej.

Godziny otwarcia:

Cały rok; Wtorek-niedziela od 10 do 16

Poniedziałek NIECZYNNE

wstęp: zwiedzanie ogrodów i sali ekspozycji BEZPŁATNIE

Warsztaty wg indywidualnych uzgodnień z opiekunem grupy

 

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3