Miasto Wisła - oficjalna strona

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Rezerwat leśny Barania Góra

Adres
Dodaj do planera

Rezerwat leśny Barania Góra o powierzchni 383 ha powstał w 1953 roku w celu zachowania i ochrony górskiego lasu mieszanego, przechodzącego w bór wysokogórski, a także obszarów źródliskowych rzeki Wisły (Czarnej i Białej Wisełki). Źródła Białej Wisełki mają swój początek na północno – zachodnim stoku Baraniej Góry na wysokości około 1080 m n.p.m. w terenie kamienistym i skalistym, gdzie najsilniejsze leży pośród okruchów piaskowców istebniańskich. W dolinie Białej Wisełki znajdują się szczególnie malownicze wodospady, największe w Beskidzie Śląskim, od 1987 roku nazywane Kaskadami Rodła.

Źródła Czarnej Wisełki biorą swój początek pod szczytem Baraniej Góry na jej południowym stoku na wysokości około 1130 m n.p.m. w miejscu, gdzie początkowo łagodnie opadający grzbiet przechodzi w stromy stok. W tym rejonie znajduje się kilka źródeł tzw. wykapów, dających początek małym strumykom zlewającym się nieco niżej w główny potok Czarnej Wisełki. Rezerwat jest miejscem występowania gatunków priorytetowych Natura 2000 – tojadu mocnego morawskiego, będącego endemitem zachodniokarpackim, występującym tylko na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tocji alpejskiej karpackiej.

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Mapa Miasta
Gospodarka odpadami
e-urzad
Prawo lokalne
Dziennik ustaw
Kamerka Internetowa

Szybki kontakt

Masz do nas pytania?

Twój adres e-mail*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Urząd Miejski w Wiśle w celu służącym do odpowiedzi na moje pytanie.

Treść pytania*

* - pola obowiązkowe
Podane dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust.1 pkt c) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) – RODO, tj. „przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze”.
Administratorem danych osobowych jest Gmina Wisła reprezentowana przez Burmistrza Miasta Wisła z siedzibą w Wiśle, Plac Bogumiła Hoffa 3, tel. +48 33 8552425, fax +48 33 8552995, email: um@wisla.pl.
Urząd Miejski w Wiśle
43-460 Wisła
Plac Bogumiła Hoffa 3