Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła letem

szlaki turystyczne
Trasy rowerowe
Basen
koleje linowe

Historia motoryzacji z perspektywy sportu samochodowego (2)

29.07.2016

W latach 1955 – 1960 Rajd Wisły zmienia swoją nazwę i nie jest to już Ogólnopolska Jazda Orientacyjno-Patrolowa, ale Ogólnopolski Rajd Samochodowy Górski w Wiśle. Piąta edycja tego rajdu nabrała dodatkowego znaczenia, zaliczona została bowiem po raz pierwszy do eliminacji Rajdowych Mistrzostw Polski. Zmienił się automatycznie regulamin zawodów oraz podział samochodów, dopuszczono bowiem samochody w grupie S (sportowa).

Trasa Rajdu Wiślańskiego z każdym rokiem wydłuża się, by w roku 1959 osiągnąć prawie 1000 km. Z wydłużeniem trasy wzrastała również liczba uczestników rajdu. W roku 1960 było ich 100.

Lata 60. i 70. znacznie zmieniły oblicze rajdów samochodowych. Rozpoczęty w latach 50. proces przekształcania poważnych międzynarodowych rajdów w imprezy o bardzo wysokim współczynniku sportowej trudności, doprowadził w następnym dziesięcioleciu do wykształcenia się współczesnej formy rajdu. Imprezy, w której najpoważniejsza rolę rynkową spełniają Odcinki Specjalne. Ich dystans stopniowo się powiększał, dochodząc do 30%, a w niektórych imprezach nawet do 50% całej długości trasy. Polskie rajdy uległy zmianom regulaminowym. Zwiększyła się ilość odcinków specjalnych i tak np.: w Rajdzie Wisły w 1969 było ich cztery, w 1971 dziewięć a w 1974 już trzynaście. Natomiast znikały z programu imprez rajdowych próby czysto techniczne.

W 1970 r. Rajd Wisły uzyskał status rajdu międzynarodowego. Przez ponad 20 lat z większym lub mniejszym powodzeniem i utrzymaniem się na poziomie rajdów międzynarodowych Automobilklub Śląski w 1993 r. nawiązał współpracę z Międzynarodową Federacją Samochodową FIA, która w zakresie swoich rozgrywek przywidywała Euro-Rally-Trophee. Jednak apetyt na organizację rundy do Mistrzostw Europy rósł z roku na rok i po dwuletniej kadencji kandydowania do ME, Rajd Wisły stał się  eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski o współczynniku 2 i w tej konfiguracji rozgrywany był przez 4 lata.

Jubileuszowy 50. Rajd Wisły zamknął na krótki okres czasu historię rozgrywania tego rajdu na terenie Beskidu Żywieckiego i Cieszyńskiego, ponieważ w 2003 roku Zarząd Automobilklubu Śląskiego zmienił nazwę tej sztandarowej imprezy na wydawałoby się bardziej kosmopolityczną nazwę tj. 51. Rajd Śląski. Niestety nie przyniosło to żadnego spodziewanego efektu, więc po rocznej przerwie w 2005 r. „Wisła” wróciła do nazwy tego rajdu. Rezygnacja z zachowania ciągłości organizacji zawodów spowodowała wypadnięcie z cyklu Mistrzostw Polski. Polski Związek Motorowy w tym czasie wprowadził do rozgrywek federacji tzw. II ligę czyli Rajdowy Samochodowy Puchar PZM. Automobilklub Śląski, by móc wrócić do rangi Mistrzostw Polski, musiał wykazać się organizacją rundy tej klasyfikacji. Szereg czynników wpłynęło na decyzję Zarządu Automobilklubu na pozostanie w tej randze przez 3 lata. Od 2007 r. Automobilklub Śląski dążył do otrzymania rangi Mistrzostw Polski i organizując Rajd Wisły traktował to jako wyzwanie nowej generacji, biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania tradycji z przełożeniem na dużą wartość medialną. Po przerwie, w maju 2013 r. Rajd Wisły wrócił do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W historii tego rajdu zdaje się tylko dwa razy odbył się on w innym miesiącu niż wrzesień.

W 2014 r. odbył się jubileuszowy 60. Rajd Wisły, który stanowił 5 rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 6 rundę Rajdowego Pucharu Polski. Dzięki gościnności władz Wisły, uroczystość jubileuszu nabrała rozmachu. Przez dwa dni na Placu Hoffa trwały imprezy towarzyszące sportowej rywalizacji. Automobilklub Śląski wspólnie z Wiślańskim Centrum Kultury przygotowały szeroką ofertę z koncertami muzycznymi włącznie. W kolejnym roku Polski Związek Motorowy zrezygnował z cyklu Pucharu Polski tak więc 61. Rajd Wisły stanowił, jak się w obecnym roku okazuje, ostatnią edycję Rajdowych Mistrzostw Polski.

Co przyniesie rok 2016? To się jeszcze okaże. Jednakże możemy jako organizator zapewnić, że runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, trwająca jeden dzień, będzie bardzo atrakcyjna sportowo i kulturalnie. Zapraszamy do Wisły na Plac Hoffa w sobotę 24 września. Szczegóły dotyczące rajdu i konkursu dostępne będą na stronie www.rajd-wisly.pl oraz na stronie internetowej Miasta Wisła.

Pierwszą część tekstu można przeczyytać TUTAJ.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy