Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Wiślańska Jedynka w finale Mistrzostw Polski

24.05.2021
Drużyna U15 Integracyjnego Stowarzyszenia Wiślańska Jedynka awansowała do turnieju finałowego koszykarskich Mistrzostw Polski Kadetek. Podopieczne Zbigniewa Duszy, które zmagania w turnieju półfinałowych w Żyrardowie rozpoczęły od dwóch porażek, nadal były w grze o awans do turnieju finałowego. Aby tak się stało musiały pokonać zespół UKS Lider Biofarm Swarzędz różnicą minimum sześciu punktów, a następnie czekać na wygraną Trójki Żyrardów nad Eneą AZS AJD Gorzów Wielkopolski.

Pierwszy warunek został spełniony bowiem nasze koszykarki wygrały 57:44 (4:14, 30:5, 8:19, 15:6). Pierwsza kwarta kompletnie nie wyszła naszej drużynie, która w tej odsłonie zaliczyła jedynie dwa celne rzuty za dwa. Na szczęście rywalki chociaż zdobyły punktów czternaście również popełniały sporo błędów własnych.

W drugiej części gry rywalki nadal popełniały błędy, co tym razem Wiślanki wykorzystały. W pierwszych czterech minutach nie tylko odrobiły straty, ale i wyszły na prowadzenie (17:16). Z kolei w ostatnich czterech minutach rzuciły trzynaście punktów, tracąc tylko trzy i na przerwę schodziły z przewagą piętnastu 'oczek' (34:19). Gdy po trzech minutach trzeciej kwarty na tablicy pojawił się wynik (38:21) wydawało się, że zwycięstwa naszej drużynie już nic nie odbierze. Żeńska koszykówka rządzi się jednak swoimi prawami. Nagle ekipa z Wisły 'stanęła', a rywalki zaczęły odrabiać straty. W ciągu pięciu minut Żyradowianki zdobyły dwanaście punktów, nie tracąc przy tym żadnego (38:33). Zrobiło się niebezpiecznie, zwłaszcza że po trzydziestu minutach gry przewaga naszego zespołu stopniała do czterech ‘oczek’ (42:38).

Pierwsze punkty w ostatniej części gry zdobyły rywalki (42:40). Potem nastąpiła seria nieudanych zagrań z obu stron. Pierwsze przełamały się podopieczne Zbigniewa Duszy, konkretnie Karolina Kiraga, która zdobyła sześć punktów (48:40). Po chwili było już 52:40, a to sprawą celnych rzutów Marii Lubeckiej i Karoliny Kiragi. Tej przewagi nasz zespół już nie oddał do końca rywalizacji i ostatecznie wygrał o trzynaście punktów. Po euforycznej radości przyszedł czas na nerwowe wyczekiwanie rozstrzygnięcia w ostatnim pojedynku turnieju. Można powiedzieć nawet bardzo nerwowe, bowiem pewne awansu do turnieju finałowego gospodynie od początku do końca toczyły niezwykle wyrównany bój z Enea AJD AZS Gorzów Wielkopolski. Dość powiedzieć, że w regulaminowym czasie gry padł remis 64:64 (chociaż na szesnaście sekund przed końcową syreną było 64:58 dla Żyrardowa). Ostatecznie gospodynie wygrały po dogrywce, dzięki czemu ISWJ Wisła znalazła się w gronie ośmiu najlepszych drużyn w kraju.

Awans do półfinału był największym osiągnięciem w historii wiślańskiego klubu, a teraz już jest... finał.

Skład ISWJ Wisła: Karolina Kiraga (23 punkty - 12 zbiórek - 3 asysty), Sandra Hracka (18-5-1), Elżbieta Podżorska (4-2-4), Maja Gańczarczyk-Dec (0-6-0), Agata Martynek (0-0-0) - Oliwia Uciecha (9-9-0), Maria Lubecka (3-0-0) oraz Noemi Grabiec, Patrycja Karkut, Oliwia Zelek, Maja Wysocka

Skład UKS Lider Biofarm Swarzędz: Karolina Maj (21-10-0), Nicole Owcarz (13-7-0), Martyna Łuczak (6-2-1), Natalia Polak (3-8-2), Aleksandra Kubiak (1-4-1) - Antonina Maj (0-6-0), Marta Gibki (0-0-0), Gabriela Flaszak (0-0-0), Antonina Kuchcińska (0-0-0) oraz Oliwia Janicka

Wyniki:

21.05.2021
UKS Trójka Żyrardów - ISWJ Wisła - 64:48 (21:15, 14:5, 15:17, 14:11)
UKS Lider Swarzędz - AZS AJP Gorzów Wlkp - 69:68 (15:20, 13:11, 22:18, 19:19)

22.05.2021
UKS Trójka Żyrardów - UKS Lider Swarzędz - 65:42 (17:11, 20:2, 14:15, 14:14)
AZS AJP Gorzów Wielkopolski - ISWJ Wisła - 79:76 (12:14, 21:23, 21:24, 25:15)

23.05.2021
ISWJ Wisła - UKS Lider Swarzędz - 57:44 (4:14, 30:5, 8:19, 15:6)
UKS Trójka Żyrardów - AZS AJP Gorzów Wlkp - 74:65 dogr. (15:11, 12:13, 11:19, 26:18, 10:1)

źródło: SRiWR 'OLZA'