Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Starty wiślan: Piotr Żyła na podium z drużyną

19.03.2018

W minionym tygodniu wiele się działo w sporcie. Wiślańscy zawodnicy brali udział w zawodach najwyższej rangi, walcząc o punkty Pucharu Świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Dobiegł końca wyczerpujący cykl zawodów RAW Air w Norwegii. 13 marca skoczkowie rywalizowali w konkursie indywidualnym w norweskim Lillehammer. Wygrał Kamil Stoch, a na 14. pozycji uplasował się Piotr Żyła.
Wyniki - skocznia HS-140 (K-120)

1 Kamil Stoch Polska 306,4 pkt. 140,5 i 141,0 m
2 Dawid Kubacki Polska 278,7 pkt. 139,0 i 140,5 m
3 Robert Johansson Norwegia 273,7 pkt. 137,0 i 136,5 m
14 Piotr Żyła Polska 252,8 pkt. 133,0 i 128,5 m

Dwa dni później, 15 marca, zawodnik WSS Wisła zajął 12. miejsce w konkursie indywidualnym w norweskim Trondheim. Ponownie triumfował Kamil Stoch.
Wyniki - skocznia HS-140 (K-124)

1 Kamil Stoch Polska 285,4 pkt. 146,0 i 141,0 m
2 Stefan Kraft Austria 268,4 pkt. 141,5 i 138,0 m
3 Robert Johansson Norwegia 268,0 pkt. 145,5 i 136,0 m
12 Piotr Żyła Polska 231,2 pkt. 134,5 i 132,0 m

Kolejną odsłoną zawodów RAW Air była rywalizacja drużyn na mamuciej skoczni w Vikersund. Reprezentacja Polski w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęła 2. miejsce. Konkurs zdominowali Norwegowie.

Peter Prevc 350,9 pkt. 210,5 i 215,0 m

W konkursie indywidualnym na tym samym obiekcie Piotr Żyła zajął 12. miejsce. Wygrał reprezentant gospodarzy Robert Johansson.

1 Robert Johansson Norwegia 444,3 pkt. 232,0 i 246,0 m
2 Andreas Stjernen Norwegia 438,9 pkt. 239,0 i 235,0 m
3 Daniel Andre Tande Norwegia 436,6 pkt. 231,5 i 243,0 m
12 Piotr Żyła Polska 395,5 pkt. 219,5 i 221,0 m

W klasyfikacji końcowej cyklu RAW Air triumfował Kamil Stoch, który zapewnił sobie również zdobycie Kryształowej Kuli za wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2017/18. Piotr Żyła zajął 18. lokatę, ale nie oddał wszystkich skoków, gdyż nie brał udziału w konkursie drużynowym w Oslo. Do klasyfikacji RAW Air liczyły się również wyniki kwalifikacji.
W minionym tygodniu nie próżnowali również dwuboiści. W dniach 13-14 marca w norweskim Trondheim odbyły się kolejne zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W pierwszej konkurencji (1 skok - skocznia HS-140 / bieg na 10 km) Paweł Słowiok nie wystąpił, gdyż nie przebrnął kwalifikacji. Wygrał Eric Frenzel. Natomiast w drugiej konkurencji (1 skok - skocznia HS-140 / bieg na 10 km) wiślanin uplasował się na 26. pozycji, tracąc do triumfatora Fabiana Riessle z Niemiec 1:33,7.
Z kolei w dniach 17-18 marca kolejne zawody PŚ w kombinacji norweskiej odbyły się w niemieckim Klingenthal. W pierwszej konkurencji (1 skok - skocznia HS-140 / bieg na 10 km) Paweł Słowiok zajął 33. miejsce. Wiślanin stracił 3:51,9 do zwycięzcy Fabiana Riessle (Niemcy). Dzień później, w tej samej konkurencji, Paweł Słowiok był 28. Tym razem z powodu silnych podmuchów wiatru nie udało się rozegrać konkursu skoków, tak więc do rywalizacji zaliczono wyniki piątkowych kwalifikacji (rundy prowizorycznej). Nasz dwuboista stracił 2:08,8 do triumfatora, którym znów został Fabian Riessle.
17 marca w Czajkowskim rozegrano ostatni w sezonie 2017/18 konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich (zaplanowane na 18 marca zawody finałowe zostały odwołane). Jego zwycięzcą został Austriak Stefan Huber, najlepszy z reprezentantów Polski Paweł Wąsek zajął 8. miejsce, co jest zresztą jego najlepszym wynikiem w zawodach tej rangi. Punkty do klasyfikacji generalnej PK zdobyli także 13. Tomasz Pilch oraz 28. Bartosz Czyż. Niestety, czwarty z zawodników WSS Wisła Aleksander Zniszczoł nie awansował do finałowej rundy, plasując się na 31. miejscu. W klasyfikacji generalnej PK triumfował Norweg Marius Lindvik - 1102 pkt. 7. miejsce zajął Tomasz Pilch - 575 pkt., 26. Aleksander Zniszczoł - 264 pkt., 32. Paweł Wąsek - 205 pkt., a 86. Bartosz Czyż - 23 pkt.
17 marca na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęto finałowe zawody Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Bieg na Igrzyska". W pierwszym dniu zmagań rywalizowano techniką klasyczną ze startu wspólnego. Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci WSS Wisła. Na najwyższym stopniu podium w rywalizacji Juniorek E (2 km) stanęła Laura Wantulok. 2. lokaty wywalczyli: w rywalizacji Juniorek A (5 km) Natalia Bury, a w rywalizacji Juniorek E (2 km) Kamila Haratyk. Pozostali zawodnicy WSS zajmowali następujące miejsca: w grupie Juniorki C (5 km) - 18. Aleksandra Raszka i 27. Magdalena Pilch, w grupie Junior C (5 km) - 14. Gabriel Boś, w grupie Junior D (3 km) - 7. Tomasz Wąsowicz i 13. Dawid Pilch.
Kenijczyk Benard Miunde Matheka został zwycięzcą XIX Półmaratonu Dookoła Jeziora Żywieckiego o Puchar Starosty Żywieckiego, który odbył się 18 marca w Żywcu. W rywalizacji nie zabrakło wiślan. Najlepiej z naszych reprezentantów wypadł Jakub Glajcar, który zajął 30. miejsce (14. w kategorii M-30). 386. linię mety minął Łukasz Mach (122. w kategorii M-40), a 609. był Janusz Malczyk (209. w kategorii M-40).
12 marca w Skoczowie odbył się finał powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Zawodach Pływackich. Reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle, zarówno w rywalizacji dziewcząt jak i chłopców, zajęły 3. miejsce.