Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Starty wiślan: MŚ w Seefeld zakończone, sukcesy skoczków w "Lotosach"

4.03.2019

Tradycyjnie podajemy wyniki osiągane przez naszych sportowców w minionym tygodniu.

Dawid Kubacki zdobył złoty medal w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej (K-99) podczas rozgrywanych w Seefeld Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym. 2. miejsce zajął Kamil Stoch, a 3. Austriak Stefan Kraft. W rozegranym 1 marca konkursie Piotr Żyła niestety zajął dopiero 33. miejsce.
Wyniki - skocznia HS-109 (K-99)

1 Dawid Kubacki Polska 218,3 pkt. 93,0 i 104,5 m
2 Kami Stoch Polska 215,5 pkt. 91,5 i 101,5 m
3 Stefan Kraft Austria 214,8 pkt. 93,5 i 101,0 m
33 Piotr Żyła Polska 82,1 pkt. 90,5 m

W konkursie mieszanym, rozegranym 2 marca, w którym Polska zajęła 6. lokatę a wygrali Niemcy, Piotr Żyła nie wystąpił.

O medale w minionym tygodniu walczyli także dwuboiści. Reprezentant Norwegii Jarl Magnus Riiber wygrał drugie indywidualne zawody w kombinacji norweskiej (1 skok - skocznia K-99 / bieg na 10 km) na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, które rozegrano 28 lutego w austriackim Seefeld. Nieźle zaprezentowali się nasi zawodnicy, Adam Cieślar był 22. (+ 2.06,9), a Paweł Słowiok 29. (+2.37,8). Z kolei 2 marca Adam Cieślar, Paweł Twardosz, Szczepan Kupczak i Paweł Slowiok zajęli 8. miejsce w zawodach drużynowych (4 x 1 skok - skocznia K-99 / bieg - 4 x 5 km), ostatniej konkurencji zmagań kombinatorów norweskich na Mistrzostwach Świata Seefeld 2019. Do zwycięskiego zespołu Norwegii reprezentanci Polski stracili 2 minuty i 54 sekundy.

Grzegorz Hussar z Ustronia został zwycięzcą Pucharu Soszowa w slalomie gigancie, który odbył się 3 marca w Wiśle. 2. miejsce zajął Paweł Worek z Cieszyna, a 3. Klaudiusz Fojcik z Rybnika. Czwarty czas zawodów uzyskała najlepsza w gronie kobiet Klaudia Górecka z Bielska-Białej. W poszczególnych kategoriach wiekowych triumfowali: Kamila Wojciech, Martyna Płonka, Klaudia Górecka, Mikołaj Kulig, Paweł Gregorowicz, Franciszek Babicz, Grzegorz Hussar, Tobiasz Troszok, Paweł Worek oraz Marcin Muszer (snowboard).

W dniach 2-3 marca w norweskiej Renie rozegrano Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich. Oba konkursy wygrał reprezentant gospodarzy Marius Lindvik. W pierwszym na 8. pozycji został sklasyfikowany Aleksander Zniszczoł, a na 27. Paweł Wąsek (obaj WSS Wisła). W drugim Olek był 12., a Paweł 19.

W siódmej eliminacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie, która odbyła się 1 marca w Ośrodku Narciarskim Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju, 2. lokatę w swojej grupie wiekowej (18-35 lat) zajął Marcin Czyż z Wisły. 2 marca w tym samym miejscu odbyła się dwunasta eliminacja Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie gigancie i tutaj również zawodnik z naszego miasta zajął 2. miejsce w grupie mężczyzn do lat 35.

1 marca w Zakopanem rozegrano pierwszy konkurs skoków narciarskich w ramach trzecich w tym sezonie zawodów Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Dobry występ zanotowali zawodnicy WSS Wisła, którzy pięciokrotnie stawali na podium. W gronie zwycięzców znaleźli się Tomasz Pilch (Junior A) i Kacper Juroszek (Junior B), 2. lokaty zajęli Wiktor Szozda (Junior D) i Mikołaj Wantulok (Junior E), natomiast na 3. pozycji został sklasyfikowany Miłosz Krzempek (Junior C). 2 marca, w drugim konkursie skoków narciarskich w ramach zawodów NPRSNiKN "LOTOS Szukamy Następców Mistrza", również reprezentanci WSS-u pięciokrotnie wskakiwali na podium. Na jego najwyższym stopniu znalazł się Tomasz Pilch (Junior A), z kolei jego koledzy klubowi Artur Kukuła (Senior), Miłosz Krzempek (Junior C), Wiktor Szozda (Junior D) oraz Mikołaj Wantulok (Junior E) zajęli 3. lokaty w swoich grupach wiekowych. Z kolei w dniach 2-3 marca w Zakopanem odbyły się trzecie w tym sezonie zmagania dwuboistów w ramach NPRSNiKN "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Z grona naszych zawodników zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Miłosz Krzempek, który triumfował w rywalizacji młodzików (Junior C). Blisko podium byli także Jakub Cieślar (4. miejsce w Juniorach D) i Mikołaj Wantulok (5. miejsce w Juniorach E).

Roman Kędzior z Wisły zajął 121. miejsce w biegu na 30 km techniką dowolną, który odbył się 1 marca na Polanie Jakuszyckiej w ramach 43. Biegu Piastaów. W kategorii M-30 wiślanin został sklasyfikoawny na 21. pozycji. Triumfował Niemiec Toni Escher. Natomiast Pavel Ondrašek z czeskiej miejscowości Rýmařov wygrał bieg główny na dystansie 50 km techniką klasyczną 43. Biegu Piastów, który odbył się 2 marca. W tej rywalizacji wystartowało kilku zawodników z Wisły, oto ich pozycje: 532. Piotr Pilch (200. w M-40), 538. Szymon Sapeta (202. w M-40), 689. Ryszard Cieślar (171. w M-50), 696. Roman Wolski (114. w M-30), 792. Roman Kędzior (126. w M-30), 1088. Dariusz Cieślar (290. w M-50).

28 lutego w Cieszynie odbył się finał powiatowy Liceliady w piłce ręcznej chłopców. Tytuł mistrzowski oraz prawo gry w finale rejonowym wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Technicznych im. płk Guido Langera w Cieszynie. W rywalizacji udział wzięła drużyna ZSGH im. W. Reymonta w Wiśle, która przegrała z triumfatorami 12:19, natomiast pokonała zespół z II LO im. M. Kopernika w Cieszynie 10:8, zajmując 2. miejsce w turnieju.

Dwa złote medale wywalczyli zawodnicy WSS Wisła w pierwszym konkursie indywidualnym zmagań skoczków narciarskich na XXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych Małopolska 2018. W zawodach rozegranych 26 lutego na średniej skoczni w Zakopanem najlepszy w kategorii juniorów (Junior A) okazał się Tomasz Pilch, natomiast Kacper Juroszek triumfował w gronie juniorów młodszych (Junior B). Dzień później, 27 lutego, Tomasz Pilch, Bartosz Czyż (obaj WSS Wisła) oraz Jarosław Krzak (Olimpijczyk Gilowice), jako reprezentacja województwa śląskiego, wygrali konkurs drużynowy skoków narciarskich juniorów (Junior A) rozegrany w Zakopanem w ramach XXV OOM. To nie był jednak koniec złotego żniwa naszych skoczków podczas OOM, bowiem ze względu na przewidywane silne podmuchy wiatru, już 27 lutego wieczorem przeprowadzono zaplanowany na 28 lutego indywidualny konkurs na Wielkiej Krokwi. Podobnie jak to miało miejsce w konkursie na średniej skoczni, w zawodach triumfowali Tomasz Pilch (Junior A) oraz Kacper Juroszek (Junior B). W ten sposób skoczkowie WSS Wisła zakończyli udział w Olimpiadzie z dorobkiem pięciu złotych krążków.