Wtorek 7:00 – 16:00

Starty wiślan: dublet Laury Wantulok, niezłe skoki Piotra Żyły w Val di Fiemme

14.01.2019

Oto przegląd wyników sportowych, jakie osiągali wiślanie w minionym okresie.

Zaczynamy od Pucharu Świata w skokach narciarskich, które rozegrano 12 i 13 stycznia we włoskim Val di Fiemme. W pierwszym konkursie Piotr Żyła (WSS Wisła) zajął 7. miejsce. Zwyciężył z dużą przewagą Japończyk Ryoyu Kobayashi.
Wyniki - skocznia HS-135 (K-120):

1 Ryoyu Kobayashi Japonia 315,0 pkt. 135,0 i 136,0 m
2 Dawid Kubacki Polska 288,5 pkt. 122,0 i 131,5 m
3 Kamil Stoch Polska 282,9 pkt. 121,5 i 133,5 m
7 Piotr Żyła Polska 270,0 pkt. 121,5 i 127,0 m

W drugim konkursie Piotr Żyła zajął 10. miejsce. Zwyciężył Dawid Kubacki.
Wyniki - skocznia HS-135 (K-120)

1 Dawid Kubacki Polska 271,1 pkt. 129,5 i 131,5 m
2 Stefan Kraft Austria 257,2 pkt. 124,5 i 122,5 m
3 Kamil Stoch Polska 256,9 pkt. 120,0 i 128,5 m
10 Piotr Żyła Polska 241,8 pkt. 119,5 i 127,0 m

W dniach 11-13 stycznia w Val di Fiemme rozegrano zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W pierwszej konkurencji (1 skok - skocznia HS-135 (K-120) / bieg na 10 km) Adam Cieślar zajął 32. miejsce, a niestety Paweł Słowiok został zdyskwalifikowany w konkursie skoków za nieprawidłowy kombinezon. Triumfował Niemiec Johannes Rydzek. W drugiej konkurencji - sprincie drużynowym (2 x 1 skok - skocznia HS-135 (K-120) / bieg - 2 x 7,5 km) najlepsi okazali się reprezentanci Norwegii: Jørgen Gråbak i Jan Schmid, natomiast Adam Cieślar i Paweł Słowiok, którzy w konkursie skoków zajęli 18. miejsce w gronie dwudziestu duetów, nie stanęli na starcie biegu. Z kolei w ostatniej konkurencji zawodów PŚ we Włoszech (1 skok - skocznia HS-135 (K-120) / bieg na 10 km) Paweł Słowiok zajął 38. miejsce a Adam Cieślar, który po konkursie skoków plasował się na 37. pozycji, nie stanął na starcie biegu. Wygrał Niemiec Vinzenz Geiger.

12 stycznia w austriackim Bischofshofen rozegrano dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich, przy czym drugi z nich został przełożony z 13 stycznia (z powodu prognozowanego silnego wiatru). W pierwszym konkursie 6. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, natomiast Paweł Wąsek (obaj WSS Wisła) został sklasyfikowany na 15. pozycji. Wygrał Austriak Clemens Aigner. W drugim Paweł Wąsek był 14., a Olek Zniszczoł 21. Triumfował Ziga Jelar ze Słowenii.

12 stycznia w miejscowości Muczne rozegrano sprinty techniką klasyczną - pierwszą konkurencję Pucharu Bieszczad, inaugurującego rywalizację w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich "Puchar Grupy Azoty 2019". W kategorii juniorka D triumfowała Laura Wantulok z WSS Wisła. Wiślanka była również najszybsza w biegu techniką klasyczną Juniorek D na dystansie 2,5 km, który rozegrano 13 stycznia, również w ramach Pucharu Bieszczad.

Reprezentant Austrii Claudio Moerth wygrał konkurs FIS Cup w skokach narciarskich w Zakopanem, który rozegrano 12 stycznia. Tomasz Pilch z WSS Wisła na półmetku rywalizacji plasował się na 2. pozyji, ale w drugiej serii zanotował upadek i ostatecznie został sklasyfikowany na 15. miejscu. Dzień później, 13 stycznia, Kacper Juroszek zajął 16., a Tomasz Pilch 22. miejsce. Wygrał David Hagen z Austrii.

Piotr Andrzejewski z Wisły wygrał 12. Zawody w Skialpinizmie im. Kuby Soińskiego "Night Vertical Race", które odbyły się 12 stycznia w Szczyrku.

11 stycznia w Zwardoniu rozegrano trzecią eliminację Mistrzostw Polski Amatorów PZN w slalomie gigancie. 4. miejsce w kategorii mężczyzn w wieku 18-35 lat zajął Borys Madejczyk z Wisły.

Maraton skoków narciarskich mogli obserwować kibice zebrani 7 stycznia w kompleksie skoczni w Szczyrku-Skalitem. Najpierw rozegrano zaległe konkursy Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej na skoczniach K-95 i K-77, a potem, zgodnie z wcześniejszym programem, przeprowadzono wszystkie konkursy drugiego dnia zmagań. Pomimo tego medalowy dorobek zawodników WSS Wisła był dosyć skromny. W kategorii junior B 2. i 3. miejsce zajął Kacper Juroszek, a w jedynym konkursie kategorii junior E na 2. pozycji został sklasyfikowany Mikołaj Wantulok. Z kolei w dniach 7-8 stycznia w Szczyrku (skoki) oraz na trasach biegowych PZN Kubalonka (biegi) rozegrano pierwsze w tym sezonie zawody dwuboistów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej. Z grona zawodników WSS Wisła na podium stanął tylko Miłosz Krzempek, który zajął 2. miejsce w kategorii Junior C.