Wzruszający film, nagrody dla osób, które zasłużyły się dla wiślańskiej kultury i zjawiskowy występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny - tak rozpoczęły się tegoroczne Dni Wisły.
Sporo jeszcze przed nami. Dni Wisły rozpoczęły się w piątek, 30 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury już na wstępie zapowiedziała, że w tym roku czeka nas mnóstwo atrakcji i jak się okazało, już pierwszego dnia, te oczekiwania się spełniły. Dni Wisły rozpoczęły się od premierowego pokazu wyczekiwanego filmu dokumentalnego "Ciągle tu jesteśmy", w reżyserii Andrzeja Drobika. Film opowiada historię mieszkańców wsi Ostojićevo w Serbii, którzy są potomkami wiślańskich osadników, którzy osiedlili się tam w XIX wieku.
Kolejnym etapem piątkowego wydarzenia było wręczenie nagród w dziedzinie kultury. Rada Miasta Wisła postanowiła przyznać statuetki „Trzy Smreki” i Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki w roku 2019 Henrykowi Itnerowi i Jarosławowi Gluzie.
Pierwszy z laureatów jest długoletnim dyrygentem Wiślańskiej Orkiestry Dętej, angażuje się w wielu inicjatywach kulturalnych, które dzieją się na terenie Wisły. Jarosław Gluza jest członkiem Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, zajmuje się rzeźbą w drewnie, szczególnie znane są motywy zwierzęce w jego twórczości.
- Nasi tegoroczni kandydaci, to ludzie, dzięki którym możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć,
że Wisła to nie tylko miasto, to miasto z kulturalną i artystyczną duszą - mówiła ze sceny Katarzyna Czyż Kaźmierczak.
Pięknym zwieńczeniem wieczoru był występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Był to koncert ważny, bo był częścią Roku Hadyny, a przypomnijmy, że odbył się w amfiteatrze, który nosi imię tego niezwykłego człowieka, założyciele i długoletniego dyrektora "Śląska".
Ten występ mógł odbyć się w Wiśle dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu “Wielki twórca, czlowiek z gór – Stanisław Hadyna” złożonego przez Wiślańskie Centrum Kultury do programu “Kultura – Interwencje 2019r.”
Podczas koncertu obecna była rodzina prof. Hadyny i w jej imieniu wystąpiła na scenie wnuczka Agata Hadyna, która podziękowała za wszystkie realizowane w ramach obchodów roku hadynowskiego wydarzenia.
- Nie ukrywam, że zawsze bardzo chętnie przyjeżdżamy właśnie do Wisły, a koncert w takim miejscu jest dla nas ogromnym przeżyciem - mówił Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Koncert zachwycił wszystkich zgromadzonych w wiślańskim amfiteatrze, a dodajmy, że był on wypełniony po brzegi.
- Owoce, których drzewo zasadził Stanisław Hadyna, są dojrzałe i niezwykle słodkie. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zachwycił nas wszystkich, a jednak za każdym razem smakują inaczej - tak podsumował koncert burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
Program zespołu pt. "A to Polska właśnie" zakończył się długą owacją na stojąco i był niesamowitym zakończeniem pierwszej odsłony Dni Wisły, które potrwają do niedzieli.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Daniel Franek Okiem Fotoreportera