W dniach 16-18 września 2016 r. odbyły się wiślańskie Dni Wisły oraz Dożynki.
Dni Wisły rozpoczęły się koncertem zatytułowanym „Orkiestra Jak z Bajki”, podczas którego utalentowana młodzież ze szkół muzycznych 2-stopnia w Bielsku-Białej i Tarnowskich Górach oraz z wiślańskiego Społecznego Ogniska Muzycznego zaprezentowała muzyczne aranżacje do znanych bajowych melodii. Podczas koncertu wiślańskiemu SOM została wręczona Nagroda Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki, którą w imieniu ogniska odebrała jego dyrektor Iga Baranowska-Jagiełło. Zwieńczeniem uroczystości był występ Wojewódzkiej Orkiestry Policyjnej w Katowicach prezentującej mistrzowskie aranżacje znanych i lubianych muzycznych standardów.
Następnego dnia ulicami miasta przeszedł tradycyjny wiślański korowód dożynkowy. Pomimo niesprzyjającej pogody i deszczu w paradzie wzięło udział wielu uczestników. Na wysokości zadania stanęli reprezentanci poszczególnych dolin, którzy jak co roku brali udział w dożynkowych zmaganiach wiślańskich osiedli. Po korowodzie w amfiteatrze odbyła się modlitwa ekumeniczna, po której tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Wisła. Gazdami tegorocznych dożynek byli Aniela i Piotr Cieślarowie z Czarnego. W trakcie uroczystości Burmistrz miasta wraz z małżonką i gazdami częstowali chlebem i kołoczem przybyłych gości oraz zgromadzoną w amfiteatrze publiczność. Dodatkowym punktem programu były konkurencje przygotowane dla reprezentantów wiślańskich osiedli. Wśród nich znalazło się dojenie „złotej krowy”. Wiślanie poradzili sobie doskonale, jednak mimo wszystko wśród osiedli wyłoniono tych najlepszych. W tegorocznych konkursach zwyciężyło Osiedle Malinka zdobywające główną nagrodę pieniężną na poczet organizacji imprez osiedlowych. Zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin nocnych, a zgromadzeni bawili się przy dobrej muzyce w wykonaniu zespołów „Suskie Skowronki”, „Capki ze Skalitego”, „Gypsy Guitars” i „Akord”.
Wśród atrakcji dożynkowych nie zabrakło również wystaw: trofeów myśliwskich, królików i gołębi, starych maszyn rolniczych, Związku Pszczelarzy w Wiśle oraz głuszca z Nadleśnictwa Wisła.
W niedzielę Dni Wisły zakończyły się koncertem organowym w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle Centrum oraz bluesowym akcentem w wykonaniu Macieja Lipiny i muzyków Teatru Śląskiego w Katowicach. W amfiteatrze zabrzmiały znane melodie ze spektaklu „Skazany na Bluesa” przedstawiającego historię jednego z najlepszych polskich bluesowych frontmanów.
Wiślańskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, firmom oraz instytucjom, które wsparły organizację imprez podczas Dożynek i Dni Wisły.