Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Prezentacja możliwości kształcenia i pracy w Polsce, porady na temat niezbędnych formalności w urzędach, ale też zabawa i występy lokalnych artystów złożyły się na Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej, który odbył się we wtorek w Wiśle (Śląskie).
"Właśnie tutaj, w powiecie cieszyńskim, mamy najwięcej uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie u mieszkańców oraz w hotelach, apartamentach. Staramy się stworzyć takie miejsca jak to dzisiaj, w których obywatele Ukrainy mogą uzyskać pomoc i informację. Dla nich to bardzo ważna rzecz" - powiedział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
Uchodźcy mogli porozmawiać i uzyskać poradę pracowników m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwestii złożenia wniosków i wypłaty 500+, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, czy Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Sprawy legalizacji dalszego pobytu w Polsce można było skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
"Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji uchodźcy mogli porozmawiać z przedsiębiorcami z regionu. Nie zabrakło również ofert pracy i poradnictwa zawodowego zapewnionego przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie" - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Bogatą ofertę edukacyjną zaprezentował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ze swoimi Centrami Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Bielsku-Białej.
Po raz kolejny włączamy się w organizację tego wydarzenia, bo tylko wspólne działanie i współpraca pomogą w integracji naszych gości z Ukrainy i odnalezieniu się ich w naszym społeczeństwie - powiedziała członkini zarządu woj. śląskiego Beata Białowąs.
Instytucje marszałkowskie zorganizowały lekcje języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy i konwersacje po angielsku z młodzieżą. Można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze i saturację. Dla najmłodszych były gry i zabawy z robotami, klockami lego, zajęcia taneczne, czy malowanie twarzy. Swoje stoisko miała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która była partnerem wydarzenia, oraz Stowarzyszenia: Euroregion Śląsk Cieszyński i Euroregion Beskidy.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska służb mundurowych. Operatorzy numeru alarmowego 112 Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego uczyli na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wisły. Odważni mogli podziwiać krajobraz Wisły ze szczytu ogromnej drabiny mechanicznej wozu bojowego, która podnosiła się na wysokość 30 metrów. O bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się wakacji opowiadali z kolei policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy zawitali do Wisły z uwielbianą przez dzieci maskotką - Sznupkiem. Wystąpiły dzieci z grupy Mała Istebna z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie.
"Wielu uchodźców już włączyło się w życie codzienne miasta, ale wciąż jeszcze mnóstwo osób poszukuje pracy, załatwia formalności, potrzebuje pomocy i wsparcia. To wydarzenie było idealną okazją, żeby rozwiać wątpliwości, wymienić doświadczenia, zintegrować się, bądź po prostu znaleźć na siebie pomysł w tej części województwa" - podsumował burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
Autor: PAP