Miasto Wisła - oficjalna strona

Wisła letem

szlaki turystyczne
Trasy rowerowe
Basen
koleje linowe

Złota Honorowa i Srebrna Cieszynianka dla zasłużonych wiślan

11.11.2022

Tradycyjnie już w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta sesja Rad Samorządów Cieszyńskiej, w trakcie której wręczono Laury Ziemi Cieszyńskiej – Srebrne oraz Złotą Honorową Cieszyniankę.

Wielkim zaszczytem dla Wisły było przyznanie Złotej Honorowej Cieszynianki prof. Włodzimierzowi Szturcowi - historykowi i teoretykowi literatury, reżyserowi, pisarzowi i publicyście. 

Tegorocznym laureatem Lauru Srebrnej Cieszynianki został Henryk Itner - wieloletni dyrygent Wiślańskiej Orkiestry Dętej, animator kultury, muzyk i ceniony dyrygent w świecie orkiestr dętych. 

Wręczenia nagrody na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie dokonali wspólnie burmistrz Tomasz Bujok oraz przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski. W uroczystości udział wzięli również najbliżsi laureatów, radni Rady Miasta Wisła czy sekretarz miasta Sylwester Foltyn. 

Serdecznie gratulujemy obu Panom tych zacnych wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów w prowadzonych działalnościach. 

 

Fotografie:

  • Małgorzata Krawczyk/Beskidzka24.pl,
  • portal ox.pl,
  • Sylwia Pieczonka/Powiat Cieszyński

 

Więcej zdjęć:

  1. Fotorelacja na Portalu Śląska Cieszyńskiego ox.pl - https://wiadomosci.ox.pl/laury-ziemi-cieszynskiej-2022,78554 
  2. Fotorelacja na portalu Beskidzka24.pl - https://beskidzka24.pl/cieszynianki-wreczone-poznajcie-blizej-laureatow-zdjecia/
  3. Fotorelacja na profilu Powiatu Cieszyńskiego - https://www.facebook.com/powiat.cieszynski/posts/pfbid02vfRhN8wxDPN6YY6KmjrPXdrsavzxC7tH7rNbQXnwbaYZqyjvpDWr4nJaiBh2CFbBl 

 

Materiał wideo ze strony www.ox.pl 

 

Włodzimierz Szturc - (ur. 16 stycznia 1959, Wisła), historyk i teoretyk literatury, reżyser, pisarz, publicysta. Pochodzi z rodziny ewangelickiej, sam określa się jako "luteranin z urodzenia i przekonania". Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, ukończył w Wiśle. Tam też uczęszczał do „Ogniska muzycznego” - filii Cieszyńskiej Szkoły Muzycznej - w której uczył się przez trzy lata w klasie akordeonu.

W 1977 roku rozpoczął w Krakowie studia teatrologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów zatrudniony został w ówczesnym Zakładzie Teatru Instytutu Polonistyki UJ. Studiował ponadto filozofię i uczęszczał na zajęcia z historii sztuki oraz studia z estetyki i fenomenologii .
Od 1980 roku Szturc był recenzentem teatralnym "Echa Krakowa", z redakcji którego wyrzucono go po13 grudnia 1981 ze względu na poglądy polityczne. W latach stanu wojennego zajmował się pracami edytorskimi w podziemiu, pisywał artykuły do "Robotnika" (pod pseudonimem WSW), wiersze, malował.
W 1989 obronił pracę doktorską. Od 1995 pracował jako adiunkt w Zakładzie Komparatystyki Literackiej UJ i wykładowca PWST w Krakowie.
Habilitował się w 1999 roku. Tytuł profesora otrzymał w 2002 roku. Równolegle z pracą naukową prowadził działalność teatralną. Był zatrudniony przez 5 lat na uniwersytetach w Paryżu i Tours; wykładał w Grenoble, Berlinie, Gandawie Bergen i  Atenach. Brał udział w dziesiątkach konferencji naukowych, także w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Zajmuje się przede wszystkim literaturą romantyczną i studiami nad wyobraźnią. W swojej pracy posługuje się metodą komparatystyczną.

Najważniejszym efektem jego dramaturgicznych prac jest „Do Dna” – w reżyserii Ewy Kaim, spektakl Akademii Sztuk Teatralnych (dawniej PWST) w Krakowie. W związku z  pracami dla wymienionej Akademii został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2017 r.

Włodzimierz Szturc zawsze wspomina swoich nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle. Ważna są też wiślańskie: Parafia Ewangelicka, Miejska Bibliotekę Publiczną i Muzeum Beskidzkie. Nie bez znaczenia jest również stały kontakt z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie.

 

Henryk Itner  jest  wieloletnim dyrygentem Wiślańskiej Orkiestry Dętej, animatorem kultury, muzykiem i cenionym dyrygentem.

Pochodzi z Rudy Śląskiej, osiedlił się w Wiśle w 1958 roku, rozpoczął grę w wiślańskich lokalach gastronomicznych, a po namowie wiślańskich muzykantów zaangażował się w działania wiślańskiej orkiestry dętej. Kierownikiem orkiestry został w 1988 roku i doprowadził do jej rozwoju. Systematyczne próby orkiestry pod okiem zawodowego muzyka i fachowca przyniosły efekty a sam Henryk Itner chętnie zaangażował się w liczne wydarzenia w mieście. Henryk Itnier był inicjatorem i uczestnikiem imprez pod tytułem “Jest w Orkiestrach Dętych jakaś siła”, w których uczestniczyło nawet po trzystu muzyków, czy coniedzielnych koncertów orkiestry na wiślańskim rynku. Razem z wiślańską orkiestrą  grywał w  wielu miejscowościach, nie tylko w samej Wiśle, zawsze dbając o profesjonalny poziom wiślańskich muzyków.

W Wiśle funkcjonuje wiele wydarzeń kulturalnych, których znakiem rozpoznawczym jest Pan Henryk Itner wraz z prowadzoną przez  niego orkiestrą. Mowa tutaj między innymi o obchodach świąt narodowych (3 maja i 11 listopada) Tygodniu Kultury Beskidzkiej czy Dożynkach oraz  wielu innych imprezach. Henryk Itner od dekad wkłada bardzo dużo serca i zaangażowania w pielęgnowanie tradycji regionu. Jest laureatem m.in. Nagrody Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki „Trzy Smreki” w roku 2019.

Henryk Itner jest kontynuatorem i propagatorem starej tradycji muzykowania wiślan, która sięga aż połowy XIX wieku, a dokładniej 1848 roku. Tradycyjne wislańskie "wygrowki”, czyli popołudniowe i wieczorne, często trwające do nocy, grania po wiślańskich domach w przeddzień święta pracy ciągle są kontynuowane, a jak mówi sam Henryk Itner: „umilamy swoją muzyką wszystkim ludziom, którzy lubią słuchać, gramy od serca, dla ucha”.

 

 

 


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy