Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Tradycyjnie już w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta sesja Rad Samorządów Cieszyńskiej, w trakcie której wręczono Laury Ziemi Cieszyńskiej – Srebrne oraz Złotą Honorową Cieszyniankę.
Wielkim zaszczytem dla Wisły było przyznanie Złotej Honorowej Cieszynianki prof. Włodzimierzowi Szturcowi - historykowi i teoretykowi literatury, reżyserowi, pisarzowi i publicyście.
Tegorocznym laureatem Lauru Srebrnej Cieszynianki został Henryk Itner - wieloletni dyrygent Wiślańskiej Orkiestry Dętej, animator kultury, muzyk i ceniony dyrygent w świecie orkiestr dętych.
Wręczenia nagrody na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie dokonali wspólnie burmistrz Tomasz Bujok oraz przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski. W uroczystości udział wzięli również najbliżsi laureatów, radni Rady Miasta Wisła czy sekretarz miasta Sylwester Foltyn.
Serdecznie gratulujemy obu Panom tych zacnych wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów w prowadzonych działalnościach.
Fotografie:
Więcej zdjęć:
Materiał wideo ze strony www.ox.pl
Włodzimierz Szturc - (ur. 16 stycznia 1959, Wisła), historyk i teoretyk literatury, reżyser, pisarz, publicysta. Pochodzi z rodziny ewangelickiej, sam określa się jako "luteranin z urodzenia i przekonania". Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, ukończył w Wiśle. Tam też uczęszczał do „Ogniska muzycznego” - filii Cieszyńskiej Szkoły Muzycznej - w której uczył się przez trzy lata w klasie akordeonu.
W 1977 roku rozpoczął w Krakowie studia teatrologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów zatrudniony został w ówczesnym Zakładzie Teatru Instytutu Polonistyki UJ. Studiował ponadto filozofię i uczęszczał na zajęcia z historii sztuki oraz studia z estetyki i fenomenologii .
Od 1980 roku Szturc był recenzentem teatralnym "Echa Krakowa", z redakcji którego wyrzucono go po13 grudnia 1981 ze względu na poglądy polityczne. W latach stanu wojennego zajmował się pracami edytorskimi w podziemiu, pisywał artykuły do "Robotnika" (pod pseudonimem WSW), wiersze, malował.
W 1989 obronił pracę doktorską. Od 1995 pracował jako adiunkt w Zakładzie Komparatystyki Literackiej UJ i wykładowca PWST w Krakowie.
Habilitował się w 1999 roku. Tytuł profesora otrzymał w 2002 roku. Równolegle z pracą naukową prowadził działalność teatralną. Był zatrudniony przez 5 lat na uniwersytetach w Paryżu i Tours; wykładał w Grenoble, Berlinie, Gandawie Bergen i Atenach. Brał udział w dziesiątkach konferencji naukowych, także w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
Zajmuje się przede wszystkim literaturą romantyczną i studiami nad wyobraźnią. W swojej pracy posługuje się metodą komparatystyczną.
Najważniejszym efektem jego dramaturgicznych prac jest „Do Dna” – w reżyserii Ewy Kaim, spektakl Akademii Sztuk Teatralnych (dawniej PWST) w Krakowie. W związku z pracami dla wymienionej Akademii został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2017 r.
Włodzimierz Szturc zawsze wspomina swoich nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle. Ważna są też wiślańskie: Parafia Ewangelicka, Miejska Bibliotekę Publiczną i Muzeum Beskidzkie. Nie bez znaczenia jest również stały kontakt z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie.
Henryk Itner jest wieloletnim dyrygentem Wiślańskiej Orkiestry Dętej, animatorem kultury, muzykiem i cenionym dyrygentem.
Pochodzi z Rudy Śląskiej, osiedlił się w Wiśle w 1958 roku, rozpoczął grę w wiślańskich lokalach gastronomicznych, a po namowie wiślańskich muzykantów zaangażował się w działania wiślańskiej orkiestry dętej. Kierownikiem orkiestry został w 1988 roku i doprowadził do jej rozwoju. Systematyczne próby orkiestry pod okiem zawodowego muzyka i fachowca przyniosły efekty a sam Henryk Itner chętnie zaangażował się w liczne wydarzenia w mieście. Henryk Itnier był inicjatorem i uczestnikiem imprez pod tytułem “Jest w Orkiestrach Dętych jakaś siła”, w których uczestniczyło nawet po trzystu muzyków, czy coniedzielnych koncertów orkiestry na wiślańskim rynku. Razem z wiślańską orkiestrą grywał w wielu miejscowościach, nie tylko w samej Wiśle, zawsze dbając o profesjonalny poziom wiślańskich muzyków.
W Wiśle funkcjonuje wiele wydarzeń kulturalnych, których znakiem rozpoznawczym jest Pan Henryk Itner wraz z prowadzoną przez niego orkiestrą. Mowa tutaj między innymi o obchodach świąt narodowych (3 maja i 11 listopada) Tygodniu Kultury Beskidzkiej czy Dożynkach oraz wielu innych imprezach. Henryk Itner od dekad wkłada bardzo dużo serca i zaangażowania w pielęgnowanie tradycji regionu. Jest laureatem m.in. Nagrody Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki „Trzy Smreki” w roku 2019.
Henryk Itner jest kontynuatorem i propagatorem starej tradycji muzykowania wiślan, która sięga aż połowy XIX wieku, a dokładniej 1848 roku. Tradycyjne wislańskie "wygrowki”, czyli popołudniowe i wieczorne, często trwające do nocy, grania po wiślańskich domach w przeddzień święta pracy ciągle są kontynuowane, a jak mówi sam Henryk Itner: „umilamy swoją muzyką wszystkim ludziom, którzy lubią słuchać, gramy od serca, dla ucha”.