Miasto Wisła - oficjalna strona

Zjazd Cieślarów po raz piąty

31.05.2016

Z łezką w oku, patrząc na otaczające góry, będziemy wspominać i czekać na następne rodzinne Spotkanie Cieślarów.

W czasie tegorocznej 5. edycji Międzynarodowego Spotkania Cieślarów 2016 odbyły się dwie imprezy. 28 maja na boisku OS Jonidło 50 zawodników walczyło o Puchar Burmistrza Miasta Wisła w II Turnieju Rodów Wiślańskich w piłce nożnej. Zasłużenie zwyciężyli Pilchowie z kapitanem Romanem Pilchem na czele i to oni po raz kolejny cieszyć się będą z nagrody do przyszłego roku. Mecze komentował prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego Zbigniew Wuwer, a prowadzili je Arkadiusz Lazar i burmistrz Tomasz Bujok. Każda z drużyn otrzymała puchary, pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Wisły i wiceprzewodniczącą Sejmiku Śląskiego Sylwię Cieślar. Piłkarzom dzielnie kibicowali członkowie rodzin i miłośnicy sportu.

29 maja odbyło się tradycyjne Spotkanie na Szczycie. Na górze Cieślar zgromadziło się około 300 Cieślarów i wszystkich tych, „co ich majó radzi”, przybyłych z różnych stron Polski, Czech i Serbii. Najwięcej uczestników było z Wisły i Nydka, ale przybyli też Cieślarowie z Kędzierzyna-Koźla, Pszczyny, Gliwic, Bystrzycy, Mostów u Jabłonkowa i wielu innych miejscowości. Delegacji wiślan z Ostojićeva przewodniczył Andrzej Cieślar. Najstarszy uczestnik, 92-letni Gustaw Cieślar, przyjechał z Dębowca, a najmłodsza, 3-miesięczna Zuzia przywędrowała na plecach taty Szymona z Nowej Osady. Na szczycie nie zabrakło władz miasta w osobach burmistrza Tomasza Bujoka z małżonką, radnych Pawła Brągiela i Stanisława Cieślara, oraz przewodniczących Zarządów Osiedli – Dariusza Cieślara z Malinki i Andrzeja Szalbóta z Centrum.

Kilkugodzinną imprezę rozpoczął hejnał na trómbicie na cztery strony świata w wykonaniu Stanisława Cieślara z Jawornika. Przygrywała i śpiewała kapela Zespołu „Wisła”, a uczestnicy wspólnie wykonali wiślański hymn „Szumi Jawor szumi” i „Beskidzie Beskidzie” autorstwa Adama Niedoby. Pod rozłożystym bukiem wspomnieli Henryka Cieślara, wybitnego nauczyciela, trenera, ratownika GOPR, przewodnika beskidzkiego i gawędziarza, przez lata prowadzącego Tydzień Kultury Beskidzkiej. 7 lat temu wiślanie żegnali go słowami poety „A kiedy jak buki, na mróz serce mi pęknie, połóżcie mnie na wóz z widokiem na Baranią. I niech ten wóz sam jedzie w zawieję liści. I niech tam na wieki zostanę.”

Na górę Cieślar można wejść kilkoma szlakami z wiślańskich dolin i od strony Nydka. Długą wędrówkę uprzyjemniała myśl, że na szczycie będzie się można posilić plackami z blachy z jagnięcym gulaszem serwowanym przez gazdę Andrzeja Cieślara z Breńskij Malinki, wspaniałą czoskuló od Henryka Cieślara - Jarząbka z Koszarzysk i aromatyczną żebroczkó od Bronka Cieślara z „Cieślarówki”. Każdy z docierających na spotkanie otrzymał także folder informacyjny z okolicznościowymi pieczątkami, mapy i upominki przygotowane przez Referat Promocji UM Wisła.

Towarzystwo Miłośników Wisły zorganizowało konkurs rysunkowy dla dzieci „Spotkanie Cieślarów”, w którym można było wygrać cenne nagrody. Jak zwykle nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR i druhowie z OSP Wisła Jawornik. Nie wszyscy dotrwali do rodzinnego zdjęcia, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do domów z nadzieją na spotkanie za rok.

Od początku organizacji Spotkania Cieślarów polepszyły się drogi dojazdowe na Mały Stożek, powstała Agroturystyka „Cieślarówka” na Osmeku, na szczycie ustawiono obelisk opisujący szczyt i tablicę z panoramą Beskidu Śląskiego. Góra Cieślar (918 m. n.p.m.) dostała nowe życie – nie jest już tylko kolejnym kopcem na czerwonym, beskidzkim szlaku.

Komitet organizacyjny Spotkania Cieślarów pracował w składzie: Karel i Aleksandra Cieślarowie z Czeskiego Cieszyna, Henryk Cieślar „U Jarząbka” z Koszarzysk, Andrzej Cieślar „U Gazdy” z Breńskij Malinki, Anna i Bolesław Cieślar „Bolko Kolor” z Kopydła, Grażyna Pruska – Towarzystwo Miłośników Wisły. Do pracy z ochotą przyłączyli się organizatorzy zjazdu Pilchów – Roman Pilch i Zjazdu Wisełków – Edward Wisełka. Impreza realizowana była jako zadanie publiczne Gminy Wisła.

5 lat temu zaryzykowałam tezę, że „każdy mo swojigo Cieślara” i to można udowodnić nie tylko na corocznym Spotkaniu Cieślarów w Wiśle. Poznajemy coraz więcej ludzi i siebie nawzajem, tworzą się i utrwalają rodzinne, sąsiedzkie i ponadnarodowe więzi. Jest coraz więcej serdeczności i życzliwości, z którą możemy się spotkać na każdym kroku.

Grażyna Pruska


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
W górę
Wystawa "Wisła na dawnej pocztówce"
03.07.2020 do 30.12.2020
Wesołe czwartki
09.07.2020
Mała Prywatka PRL-u
11.07.2020 do 12.07.2020
Zajęcia wakacyjne "Podróże masek"
13.07.2020 do 17.07.2020
Wesołe czwartki
16.07.2020
Festiwal Komedii - przełożony
17.07.2020 do 19.07.2020
Wesołe czwartki
23.07.2020
Pol'And Rock Festiwal na Soszowie
30.07.2020 do 01.08.2020
Wesołe czwartki
30.07.2020
W dół

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy