Miasto Wisła - oficjalna strona

Zieliny i strómy

8.07.2020

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia 7 lipca otwarto wystawę pt. „Zieliny i strómy na Wisłach czyli Zioła i drzewa w Wiśle” przygotowaną jako część zadania pod tym samym tytułem dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Projekt realizowany jest przez wiślańską bibliotekę i jej partnerów: Nadleśnictwo Wisła, Wiślańską Akademię Aktywnych i szkoły, których uczniowie biorą udział w ogłoszonym konkursie plastycznym. Projekt ma na celu przypomnienie i spopularyzowanie gwarowego nazewnictwa ziół i drzew oraz ich zastosowania w życiu codziennym mieszkańców Wisły, dawniej, ale być może i w czasach współczesnych.

Wernisaż był jednocześnie promocją broszury edukacyjnej towarzyszącej wystawie. Wykład okolicznościowy wygłosił Andrzej Klimek, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła, a udział wzięli m.in. burmistrz miasta Tomasz Bujok, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż-Kaźmierczak i prezes Wiślańskiej Akademii Aktywnych Halina Kubaczka. Opiekunką ekspozycji i wraz z Piotrem Długoszem główną jej autorką jest Daria Rozner, która opracowała wstęp do broszury i po wielu konsultacjach merytorycznych i gwarowych opisała zebrany materiał zdjęciowy. Podczas wernisażu podziękowała autorom zdjęć i konsultantom, za wykonaną pracę i pomoc organizacyjną.

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali nowe biblioteczne wydawnictwo, które wręczono przede wszystkim autorom zdjęć i konsultantom wystawy. Publikacja już we wrześniu trafi do wiślańskich szkół i będzie wspomagać edukację regionalną w dziedzinie biologii i gwary. Wszystkich zainteresowanych przyrodą, która nas otacza, wiślańską gwarą i jej zachowaniem dla przyszłych pokoleń biblioteka zaprasza do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 5 września. Warto też z przewodnikiem w ręku wybrać się na edukacyjny spacer i poznać bliżej nasze „zieliny i strómy”. Zapraszamy!

Galerię zdjęć z otwarcia wystawy oraz zapis wideo wykładu Pana Andrzeja Klimka można obejrzeć na stronie biblioteki.

Loga sponsorów "Zieliny i strómy..."


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy