Miasto Wisła - oficjalna strona

Wirtualne Echo Wisły: wrzesień 2020 - aktualizacja

30.09.2020

Wirtualne Echo Wisły rozpoczęliśmy w piątek, 11 września 2020 roku od wideo wstępniaka Katarzyny Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. 

 W poniedziałek, 14 września, usłyszeliśmy odpowiedzi na pytania zadane Tomaszowi Bujokowi, burmistrzowi Wisły. 

W środę, 17 września zobaczyliśmy jak trenują Wiślańskie Paniczki z Kijkami i jakie korzyści może przynieść uprawianie nordic walking: 

W piatek przyszedł czas na komentarz. Andrzej Wąsowicz opowiedział nam, jak ocenie Letnie Grand Prix w skokach narciarskich i jak będzie wyglądał konkurs zimowy: 

Poniedziałek, 21 września to czas na wspomnienia. Tym razem, dzieki uprzejmości Jerzego Kufy prezentujemy pisane gwarą wspomnienia Pawła Lazara. 

Paweł Lazar (1933 -2014), urodzony w Wiśle z zawodu tokarz -frezer – człowiek obdarzony wieloma talentami. W młodości doskonały sportowiec, członek kadry narodowej oszczepników. Ponadto długoletni solista  Zespołu Regionalnego „ Wisła’’, współtwórca  grupy śpiewaczej „ Grónie’’, rysownik, karykaturzysta, rzeźbiarz, był prekursorem w Wiśle malarstwa na szkle, poeta, gawędziarz. Własnym kosztem wydał zbiór autorskich wierszy - „Humoreski Wiślańskie ‘ oraz książeczkę dla dzieci w formie komiksu „Imko Wisełka’’. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień a Rada Miasta Wisły przyznała Mu  nagrodę w dziedzinie kultury w postaci Statuetki Trzech Smreków. Zamieszczony powyżej tekst nie był dotychczas nigdzie publikowany i pochodzi z własnych zbiorów Jerzego Kufy. Zapraszamy do zapoznania się ze wspomnieniami Pawła Lazara - jego maszynopis i grafiki znajdują się w galerii poniżej.

 

Kolejny odcinek Wirtualnego Echa Wisły to rozmowa w ramach Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim i reszcie świata. To rozmowa z dr Sebastianem Chachołkiem - założycielem i kustoszem Ochorowiczówki - Muzeum Magicznego Realizmu. W dzisiejszym wydaniu usłyszymy niezwykłą historię Juliana Ochorowicza - geniusza, który zamieszkał w Miasto Wisła. Sprawdzimy też fakty i mity o tym niezwykłym wynalazcy i literacie, posądzanego często o okultyzm. Dowiemy się, w jakich okolicznościach zniknął z Wisły i co po sobie tutaj zostawił. Zapraszamy do obejrzenia odcinka i o udostępnianie - niech wszyscy się dowiedzą, jakie ciekawe historie mamy w Wiśle!

 

 

 

Decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki.
Pani Dorota Wrzecionko z Grupy "Twórcy Wiślanie" w ramach Wirtualnego Echa Wisły przybliżyła nam nieco tę technikę. Spróbujcie sami, bo to świetna zabawa !!!

 

Ostatni dzień września to także ostatni dzień wrześniowego wydania Wirtualnego Echa Wisły.
A skoro ostatni dzień, to tradycyjnie Rozmówki Polsko-Wiślańskie, na które zaprasza równie tradycyjnie Chłop z Doliny.
A sam odcinek trochę badziej szalony niż zwykle. Zapraszamy do obejrzenia 14 odcinka.
 

 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy