Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle 29 listopada po raz ostatni w tym roku spotkała się grupa dyskusyjna. Tym razem rozmawiano o walorach przyrodniczych Wisły, a ciekawostkami podzieliła się Teresa Łączyńska. Kilkanaście osób aktywnie brało udział w dyskusji, gdyż temat wzbudził spore zainteresowanie uczestników spotkania.
Rozmowę zagaiła Teresa Łączyńska, koordynatorka 1 tomu Monografii Wisły, w którym znalazła się część przyrodnicza. Przedstawiła najciekawsze gatunki roślin rodzimych i obcych oraz zwierząt występujących na terenie miasta. Podkreśliła również atrakcyjność turystyczną przyrody nieożywionej, którą Wisła może się pochwalić. Są to naturalne i sztuczne wodospady, mokradła górskie, skały grzybowe i jaskinie. Prelegentka poddała pod rozwagę możliwość przygotowania pokazu audiowizualnego na temat wiślańskiej przyrody, który mógłby być wykorzystywany, np. w szkołach na lekcjach tematycznych, ale także prezentowany mieszkańcom i turystom.
W dyskusji zabrał głos m.in. Zbigniew Cienciała, autor części geologicznej i hydrologicznej 1 tomu monografii, który podkreślił, że jaskinie beskidzkie są jaskiniami szczelinowymi i nie nadają się do zwiedzania. Ich przystosowanie dla ruchu turystycznego byłoby znaczną ingerencją człowieka i naruszeniem równowagi ekologicznej jaskiń. Dyskutanci zauważyli także zanikanie na terenie Wisły niektórych gatunków roślin (np. jałowiec, dziewięćsił) i zwierząt (np. ryby świnki, raki, salamandry) oraz ekspansję innych (barszcz, rdest, sroki). Zjawiska te powiązane zostały ze zmianami klimatycznymi i pogarszająca się czystością środowiska, zwłaszcza wód.
Na koniec uczestnicy zauważyli, że brakuje wydawnictw promujących przyrodę wiślańską. Jedyną instytucją systematycznie publikującą broszury i albumy jest Nadleśnictwo Wisła. Pozostałe wydawnictwa powstają w ramach projektów i nie są dostępne w księgarniach czy informacji turystycznej dla mieszkańców i turystów. W związku z Rokiem rzeki Wisły w 2017 roku dyrektor biblioteki zaprosiła do udziału w wydarzeniach, które planowane są na tę okoliczność. Będzie to m.in. emisja trzech odcinków dokumentalnego filmu przyrodniczego o rzece Wiśle.
Więcej na stronie biblioteki http://biblioteka.wisla.pl/?p=7210