Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
W sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle 18 lutego 2016 r. odbyło się niezwykle interesujące spotkanie. Projekcji filmowej towarzyszył wywiad z twórcą filmów dokumentalnych, reżyserem Adamem Lewandowskim. Uczestnicy zobaczyli też dwie zapowiedzi najnowszych polskich filmów fabularnych, które już wkrótce wejdą na ekrany kin.
Adam Lewandowski to młody twórca filmowy, operator, scenarzysta i reżyser, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i scenariopisarstwa w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jest autorem lub współautorem krótkometrażowych filmów fabularnych i filmów dokumentalnych. Pracuje na planach filmowych jako making of, czyli tworzy dokumenty z planów filmowych przedstawiające, w jaki sposób powstawał dany obraz. M.in. jest współautorem zdjęć i scenariusza oraz reżyserem „Pod mocnym Smarzolem”, który nakręcił na planie filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (ten obraz powstał oczywiście w oparciu o prozę Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem”).
Wiślańscy widzowie mieli okazję zobaczyć debiut reżyserski Adama Lewandowskiego pt. „Niezależna Republika Samosiuk”. Film z 2012 roku prezentowany w Konkursie Polskim 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie, gdzie był nominowany do nagrody Złotego Lajkonika i nagrodzony w Nowym Jorku (The New York Polish Film Festival) Nagrodą „Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego. Opowiada o życiu i pracy wybitnego polskiego operatora filmowego Zygmunta Samosiuka (1939-1983), który do polskiego kina wprowadził m.in. estetykę „kamery z ręki”, barwne świecenie i prace przy minimalnej ekspozycji. W filmie wspominają go, m.in. Andrzej Wajda, Janusz Majewski i Daniel Olbrychski.
Niebywałą okazją i niespodzianką dla widzów był pokaz dwóch krótkich dokumentów nakręconych na planach dopiero powstających polskich filmów. „Niewinne” z Agatą Kuleszą w roli głównej wejdą na ekrany 11 marca, a „Konwój” z Robertem Więckiewiczem jesienią tego roku. Obie zapowiedzi zwiastują niezwykle ciekawe premiery filmowe, o których wiślańscy widzowie mogli się dowiedzieć jako jedni z pierwszych, za co podziękowania należą się ich twórcy.
Gość biblioteki udzielił wywiadu, odpowiadał na pytania z sali i zapowiedział powrót do Wisły, gdyż obecnie pracuje nad filmem biograficznym poświęconym Jerzemu Pilchowi. Zwrócił się również z apelem o udostępnienie dla celów filmowych zdjęć z Wisły z lat 50. i 60. XX wieku przedstawiających życie codzienne mieszkańców. Chętnych prosimy o kontakt z biblioteką, która zaprasza na kolejne spotkania i projekcje filmowe.
Fotorelacja na: http://biblioteka.wisla.pl/?p=5598