Miasto Wisła - oficjalna strona

Świat wielkiej literatury w Wiśle

31.03.2021

W ostatni weekend maja Wisła stanie się miastem pełnym literatury. Od 28 do 30 maja odbędzie się tutaj Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Na Placu Hoffa i w wielu innych miejscach pojawi się ponad sześćdziesięciu pisarzy a Wisła ma szansę trafić na mapę największych festiwali literackich w Polsce.

- 29 maja mija pierwsza rocznica śmierci naszego wielkiego pisarza, Jerzego Pilcha. Chcemy uczcić jego pamięć, organizując w naszym mieście duży festiwal literacki. Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Mamy nadzieję, że najlepsza polska literatura na stałe zagości w naszym mieście – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Przez trzy dni w Wiśle odbywać się będą spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. Nie zabraknie też inauguracyjnego koncertu w amfiteatrze – na otwarciu festiwalu zagra znany polski duet - Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. prozaicy (Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller), poeci (Bronisław Maj, Jerzy Kronhold), reportażyści (Wojciech Jagielski, Filip Springer) czy literaturoznawcy (Michał Rusinek, Ryszard Koziołek).

- Chcemy, żeby festiwal Granatowe Góry zaproponował widzom możliwie pełną refleksję o świecie. Będziemy rozmawiali o prozie i życiu Jerzego Pilcha, ale także o poezji, opisywaniu świata, odpowiedzialności za słowo. Przez trzy dni w Wiśle odbywały się będą zarówno spotkania literackie na różnych scenach jak i spacery czy warsztaty. Nie zabraknie też strefy ekologicznej i strefy literatury dziecięcej – mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

Program festiwalu zapowiada się niezwykle bogato. Oprócz samych pisarzy w Wiśle pojawią się także aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz. Specjalnie na tę okazję powstaje właśnie sztuka teatralna pt. „Pamięć głębinowa” a w Wiśle pojawi się także Teatr Improwizowany Klancyk.

- Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, żeby zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I wciąż na nowo zadawać pytania, na które on także szukał odpowiedzi – mówi Agata Romaniuk, koordynatorka ds. programu i organizacji festiwalu.

W skład Rady Programowej festiwalu wchodzą: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Tomasz Bujok, Magdalena Bielska, Anna Dziewit-Meller, Paweł Goźliński, Bronisław Maj i Andrzej Drobik (sekretarz). Festiwal zostanie zorganizowany dzięki środkom Miasta Wisła przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.

- Ten festiwal jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, m.in. logistycznym. Zaprosiliśmy do Wisły kilkudziesięciu pisarzy i pisarek. Cieszymy się, że udało się doprowadzić do realizacji tego wydarzenia bo wierzymy, że będzie ono niezwykle ważne i oczekiwane przede wszystkim przez mieszkańców Wisły. Myślę, że festiwal ma olbrzymi potencjał do stania się jedną z najważniejszych imprez literackich w całej Polsce . Budujące jest to, że w organizację festiwalu włączają się partnerzy z Wisły, bez ich pomocy takiej imprezy nie udałoby się zrealizować – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2021
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy