Miasto Wisła - oficjalna strona

Regionalizm i nowatorstwo

6.09.2019

Pierwsza z sześciu zaplanowanych debat organizowanych przez cieszyńskie Stowarzyszenie Rotunda odbyła się 5 września 2019 roku w Wiśle. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia wsparła organizacyjnie projekt, którzy uzyskał dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Realizowany projekt obejmuje kilka miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, w których odbędą się tematyczne debaty z udziałem zaproszonych gości oraz akcja uliczna w Cieszynie i koncert międzywojennych szlagierów.

            Projekt dotyczy II Rzeczypospolitej na Śląsku Cieszyńskim – budowania nowej polskiej państwowości w różnych zakresach życia społecznego: kultury i sztuki, polityki, gospodarki, administracji, czy w ogóle procesów modernizacji. Pierwsza debata obejmowała temat roli kultury ludowej w polityce kulturalnej II Rzeczypospolitej, budowaniu nowej polskiej tożsamości i poszukiwaniu stylu narodowego, zwłaszcza w sztuce użytkowej i architekturze. Niezwykle ciekawe zderzenie kultury ludowej z modernizmem i wielkimi inwestycjami międzywojennej Polski w Beskidach, a zwłaszcza w Wiśle prowokuje do dziś do dyskusji.

             W debacie udział wzięli Małgorzata Kiereś – kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle i znana etnograf, Łukasz Konarzewski – Wojewódzki Konserwator Zabytków i Przemysław Czernek – historyk sztuki, specjalista w zakresie modernizmu. Moderował Zbigniew Machej – poeta, dyplomata i działacz kultury. Efektem spotkania było wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków, a po jego zakończeniu dyskusje jeszcze długo toczyły się w holu biblioteki. Wiślańska książnica przy okazji debaty przygotowała wystawę „Beskidy w drzeworycie Pawła Stellera” – przedstawiciela ówczesnej sztuki, którego 45. rocznica śmierci minęła 4 września. Zapraszamy!

Galerię zdjęć z debaty można zobaczyć na stronie biblioteki.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy