Miasto Wisła - oficjalna strona

Początki i rozwój turystyki w Wiśle

3.10.2016

Po wakacyjnej przerwie wznowiła swoje spotkania biblioteczna grupa dyskusyjna. W dniu 27 września podjęła ona temat początków i rozwoju turystyki w Wiśle. Obecni wysłuchali historycznego wprowadzenia o pierwszych wyprawach do źródeł Wisły, które przygotowała dyrektor biblioteki Renata Czyż, a następnie przystąpili do dyskusji.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do tego, że o ile dobrze rozpoznane są dzieje turystki do wybuchu I wojny światowej, to okres międzywojenny pozostaje właściwie nieznany. Pojedyncze informacje o wycieczkach można odnaleźć w kronikach szkół, organizacji społecznych i prasie, ale archiwalia organizacji turystycznych z Cieszyna zaginęły podczas II wojny światowej. Trudno mówić o rozwoju turystyki w okresie stalinowskim: po wojnie w górach operowali żołnierze zbrojnego podziemia, a pilnie strzeżona strefa pasa granicznego uniemożliwiała np. wejścia na Stożek. Dopiero od 1956 roku można było naprawdę uprawiać turystykę, a w centrum Wisły w Domu Zdrojowym rozpoczęło działalność Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego. Ciekawe są dzieje wiślańskich schronisk, prowadzonych przez PTTK i prywatnych, a także przedsiębiorstw turystycznych. Niegdyś świetna infrastruktura dziś często znajduje się w ruinie, jak Dom Turysty PTTK „Nad Zaporą”. Rozmowy toczył się także wokół wiślańskich przewodników wydawanych od lat 30. XX wieku, rozwoju komunikacji i jej wpływie na ruch turystyczny oraz współczesnej sakralizacji szlaków. Wspominano też sesje i Zloty Baraniogórskie oraz budowę wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry. Trzy dni wcześniej (24 września 2016 roku) świętowano 25-lecie jej istnienia.

Grupa dyskusyjna zaprasza na comiesięczne spotkania odbywające się zawsze w ostatni wtorek miesiąca. Następne spotkanie: 25 października o godz. 16.00. Zapraszamy!

Więcej na stronie biblioteki: http://biblioteka.wisla.pl/?p=7002   


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy