Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
25 września w Cieszyńskim Ośrodku Kultury - Dom Narodowy odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Jak co roku, była to też okazja do nagrodzenia najbardziej zaangażowanych w rozwój turystyki w naszym regionie i województwie. Miło nam poinformować, że w kategoriach działalność biznesowa oraz turystyczna osobowość roku wyróżnieni przez marszałka Wojciecha Saługę dyplomami „Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki” zostali Wiślanie!
Dyplomy trafiły w ręce:
Jeszcze jedno szczególne, bo główne wyróżnienie w kategorii przedsięwzięcie turystyczne roku otrzymało Miasto Wisła za realizację projektu i otwarcie Habsburskiej Osady Gospodarczej "U początków Wisły". W imieniu miasta nagrodę odebrała wiceburmistrzyni Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.
Dodatkowo Śląska Organizacja Turystyczna (ŚOT) wręczyła nominacje do konkursu ogólnopolskiego na produkt turystyczny roku, a wśród nominowanych znalazł się Festiwal Dziewięćsił, organizowany wspólnie przez dwie marki turystyczne - Śląsk Cieszyński i Beskidy. Festiwal realizowany jest w 9 gminach naszego regionu w tym również w Wiśle.
Dyplomy laureatom wręczyła pani Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Gratulujemy naszym mieszkańcom oraz wszystkim pozostałym nagrodzonym! Wasz wkład w rozwój turystyki i atrakcyjności naszego regionu jest nieoceniony.
Sylwetki laureatów:
Gustaw Czyż urodził się w Wiśle 07.10.1946 r. Członkiem PTTK został 20.04.1983 r.
Był współzałożycielem i prezesem koła PTTK przy D.W. „Limba”, a od chwili założenia w 1987 r. oddziału PTTK Wisła w Wiśle, był jednym z członków-założycieli Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Wiśle. Niezwykle aktywny przewodnik, oprowadzał setki grup turystycznych rocznie zapoznając gości z kulturą Wisły i Śląska Cieszyńskiego oraz z niezwykłymi turystycznie walorami Beskidu Śląskiego. Za swą działalność już w 1987 r. otrzymał Srebrną Regionalną Odznakę ZW PTTK za zasługi w upowszechnianiu krajoznawstwa i turystyki. Był przewodnikiem po Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu, pracował dla Oddziału PTTK w Wiśle jako organizator i komandor dziesięciu edycji Międzynarodowych Rajdów Narciarsko-Pieszych „Do Źródeł Wisły”. Otrzymał szereg odznak, dyplomów i podziękowań, w tym najważniejsze odznaczenie przewodnickie: „Zasłużony Przewodnik Beskidzki” i „Zasłużony Przewodnik PTTK”. Nadal jest czynnym członkiem Koła Przewodników.
Jako Wiślanin i członek grup śpiewaczych upowszechnia miejscowy folklor, tradycje i zwyczaje góralskie prowadząc w domach wypoczynkowych i hotelach prelekcje pt. „Historia Wisły” i „Poezja wiślańska”. Od 1995 r. był aktywnym członkiem Męskiego Zespołu Śpiewaczego „Czernianie”.
Gustaw Czyż kontynuuje swą pasję artystyczną i popularyzatorską w grupie śpiewaczej „Gronie”. Obecnie jest także członkiem zespołu regionalnego „Wisła Plus”. Rokrocznie czynnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez Miasto Wisła m.in. takich jak Tydzień Kultury Beskidzkiej, Dożynki czy Dni Wisły oraz bierze udział w różnych koncertach, których odbiorcami są przede wszystkim mieszkańcy Województwa Śląskiego, ale także innych zakątków Polski. Od kilku lat pan Gustaw snuje gawędy przy ognisku podczas wiślańskich majówek „Górskie Opowieści”, a od roku czynnie włącza się w działalność Muzeum Kuchni Regionalnej „Stolica Pradziadków”, gdzie opowieściami o pradawnej, wiślańskiej kuchni zachwyca odwiedzających.
Zawsze z ogromnym entuzjazmem zaangażowaniem śpiewa i recytuje dla turystów przy różnych okazjach. W swym repertuarze ma wiersze poetów Śląska Cieszyńskiego, takich jak Emilia Michalska czy Władysław Młynek, ale przede wszystkim promuje twórczość wiślańskich poetów ludowych, jak Maria Szturc, Paweł Lazar, Irena Branc i inni.
Wisła Travel powstała w roku 2010, jako efekt wieloletniej pasji do turystyki górskiej małżonków Iwony i Mariusza Boś. Oboje posiadają uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego klasy III i nieprzerwanie od początku działalności z prawdziwą pasją zabierają rzesze turystów na szlaki Beskidów, Orawy czy Podhala. Ich celem jest przede wszystkim pokazanie i zapoznanie klientów z przepięknymi zakątkami Beskidów: Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Makowskiego. Organizują także wycieczki do mało znanych zakątków pogranicza polsko-czesko-słowackiego, z których w głównej mierze korzystają mieszkańcy województwa śląskiego. Uprawnienia, które posiadają pozwalają im na oprowadzanie gości także w miastach: Cieszyn, Bielsko-Biała czy Wadowice. Ponadto oboje zajmują się pilotażem wycieczek krajowych i zagranicznych ze znajomością języka angielskiego, lecz najbardziej lubią oprowadzać turystów po Ziemi Cieszyńskiej i Beskidzie Śląskim. Sama Wisła nazywana jest „perłą Beskidu Śląskiego” i przyciąga swoją magią wynikającą z historii, etnografii, współistnienia wielu wyznań, osobliwości przyrody, wybitnych mieszkańców i to właśnie podkreślają w swojej pracy Iwona i Mariusz Boś. Współpracują oni z biurami podróży, firmami transportowymi, szkołami, hotelami i całą szeroko pojętą branżą usług turystycznych. W ich pracy najbardziej zależy im na propagowaniu piękna Ziemi Beskidzkiej wśród rodzin z dziećmi. Niemniej jednak należy podkreślić, ze prowadzą kompleksową obsługą przewodnicką dla różnorakich grup.
Wisła Travel to także działalność instruktorska w zakresie nordic walking i narciarstwa klasycznego. Od wiosny do jesieni prowadzą bezpłatne wyjścia w góry z kijami nordic walking dla kobiet pod tytułem: „Wiślański Paniczki z Kijkami”. Świadczą także indywidualne szkolenia z techniki i poruszania się z kijami nordic walking kładąc szczególny nacisk na edukację prozdrowotną związaną z prawidłowym wykorzystaniem kijów nordic walking.
Zimą natomiast prowadzą kursy i szkolenia w ramach szkółki narciarskiej Wiślańska Akademia Narciarstwa Biegowego, ponieważ oboje posiadają uprawnienia instruktora narciarstwa biegowego SITN – PZN. Wisła Travel jest organizatorem wycieczek na nartach biegowych miejscowymi szlakami górskimi. Wisła Travel to także wypożyczalnia nart biegowych, nartorolek i rowerów, a także ich serwis i sprzedaż. Służą oni profesjonalną poradą oraz fachową pomocą, zawsze odpowiednio dobiorą sprzęt i wskażą najlepsze ścieżki, trasy czy szlaki dostosowane do poziomu klienta.
Habsburska Osada Gospodarcza "U początków Wisły" to powstała w ramach projektu rekonstrukcja budynków przeniesionych z Zadniego Gronia i Wątrobnego. Wewnątrz można zapoznać się z historią gospodarczą Śląska Cieszyńskiego i Wisły, a w szczególności, zasobami przyrodniczymi i tradycyjnymi metodami obróbki drewna. W jej skład wchodzą dwa budynki, oba budynki tworzące Habsburską osadę gospodarczą „U początków Wisły” powstały pierwotnie w czasach panowania Habsburgów. Pierwszy (wejściowy) to autentyczna masztal (stajnia dla koni i krów), wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku na Wątrobnym – przysiółku (osiedlu) położonym na stokach Baraniej Góry nad doliną Białej Wisełki. Nawet ten gospodarczy budynek prezentuje styl alpejski (szwajcarski) spopularyzowany wtedy w całej Europie, zwłaszcza w uzdrowiskach. Wskazują na to ozdobne oszalowanie deskami na nakładkę, balkon z elementami snycerki i profilowane obramienia okien. Pierwotnie dach nakryty był szyndziołami czyli gontem (deseczkami z wcięciem po jednej stronie i układanymi jedna w drugiej). Masztal stała obok nieistniejącej dziś gajówki arcyksiążęcej, podobnej do Domu inżyniera z Kwartyrów. Konie zapewne nie były przeznaczone do pracy w lesie, tylko pod wierzch do jazdy tzw. rajsztakami (płajami) czyli ścieżkami leśnymi, które prowadzone były poziomicami. Drugi budynek jest repliką tzw. służbówki z Zadniego Gronia nad Czarną Wisełką, gdzie w 1906 roku wzniesiono modrzewiowy zameczek myśliwski dla pary arcyksiążęcej Izabeli i Fryderyka Habsburgów. Oboje byli zapalonymi myśliwymi, a w Wiśle polowali głównie na głuszce. Ponieważ towarzyszący parze arcyksiążęcej arystokratyczni goście nie mieścili się w istniejących gajówkach ani w pałacyku na Przysłopie, postanowiono wznieść nowy zameczek. Obok niego stanęły dwie oficyny: dla służby i gospodarcza. Zameczek spłonął w nocy z 23 na 24 grudnia 1927 roku w trakcie prac remontowych, które miały przygotować go dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dla głowy odrodzonego państwa polskiego wzniesiono nowy, murowany zamek, a ocalała oficyna była mieszkaniami dla robotników, a później personelu pomocniczego zamku. Także ona prezentuje styl alpejski objawiający się tu szerokimi, naczółkowymi dachami (pierwotnie krytymi gontem), podłużnym korpusem flankowanym dwoma ryzalitami i profilowanymi obramieniami okien. Budynek służbówki rozebrano podczas remontu zamku na początku XXI wieku. Ocalałe fragmenty zostały wykorzystane podczas wznoszenia repliki w 2023 roku. Można je zobaczyć wewnątrz budynku.