Miasto Wisła - oficjalna strona

O poezji i życiu

13.05.2016

11 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie z poetą, tłumaczem i dyplomatą, Zbigniewem Machejem z Cieszyna. Autor kilkunastu tomików poetyckich przed południem spotkał się z dziećmi, a po południu z dorosłymi miłośnikami literatury.

Zbigniew Machej na wstępie czytał swoje wiersze z najnowszego tomu „Mroczny przedmiot podążania”, ale dał również próbkę swej twórczości dla dzieci ze zbioru „Przygody przyrody…”. Szczególne wrażenie zrobił wiersz o burzy, któremu towarzyszyły autentyczne wyładowania atmosferyczne za oknami sali bibliotecznej. Z uwagą uczestnicy spotkania słuchali poezji, m.in. utworu dedykowanemu Wisławie Szymborskiej „Ślady” o odbitych na masce peugeota kocich łapach czy Wielkanocnego „Apostrofu naddunajskiego”. Były wiersze, w których odbijał się Cieszyn i Koniaków oraz takie, gdzie poeta zderza ze sobą kulturę wysoką i popularną, jak utwór pt. „Tom Cruise pisze, a potem drze na strzępy następny list do Nicole Kidman”.

Rozmowa jaka wywiązała się po wysłuchaniu poezji dotyczyła literatury w ogóle: drugiego obiegu i cenzury w czasach PRL oraz życia i pracy twórców w jakiś sposób związanych są ze Śląskiem Cieszyńskim. Mowa była o Julianie Przybosiu i Kornelu Filipowiczu, a także Wisławie Szymborskiej, ale przede wszystkim o Jerzym Pilchu, który towarzyszył Zbigniewowi Machejowi podczas jego pierwszego spotkania autorskiego w Krakowie w latach 80. XX wieku. Nie obyło się bez Czesława Miłosza, który przetłumaczył na język angielski wiersz „Sady w lipcu” Zbigniewa Macheja i zamieścił w amerykańskiej antologii, dzięki czemu utwór ten jest znany (za sprawą testów maturalnych) znacznej części młodzieży w Kalifornii. Rozmowa toczyła się również wokół języka literackiego i gwary. Ciekawe były spostrzeżenia i refleksje poety na temat życia języka, który na Śląsku Cieszyńskim zawsze wchłaniał różne wpływy kulturowe. Zaplecze w postaci gwary daje impuls do stworzenia własnego języka w literaturze, czego dowodzi przypadek słynnej już frazy Jerzego Pilcha.

Rozmowa ze Zbigniewem Machejem była tak interesująca, że spotkanie trwało ponad dwie godziny, a na koniec po autografy do autora ustawiła się spora kolejka. Dziękujemy poecie i uczestnikom spotkania, których deszcz nie wystraszył po raz kolejny, a czytelników zapraszamy do lektury wierszy Zbigniewa Macheja dostępnych już w wypożyczalni biblioteki.

Zdjęcia ze spotkania: http://biblioteka.wisla.pl/?p=6185



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy