Miasto Wisła - oficjalna strona

"Narty Ojca Świętego" na deskach wiślańskiej sceny

25.03.2024

W sobotę 23 marca 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się spektakl teatralny na podstawie Jerzego Pilcha "Narty Ojca Świętego" w wykonaniu Teatru Ciut Frapującego. Spektakl odbył się w ramach Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, który w tym roku będzie miał miejsce w dniach 30 maja - 2 czerwca.

Aktorzy rozpoczęli przedstawienie bardzo energetycznie, a ich zabawne dialogi i dynamiczna gra aktorska wciągnęły widzów od samego początku. Fabuła spektaklu była oryginalna i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Opowiadała o papieżu, który postanawia odpoczywać na nartach w Beskidach, co oczywiście wywołuje wiele zamieszania i nieoczekiwanych sytuacji.

Zwarta grupa małomiasteczkowej elity Granatowych Gór regularnie spędza ze sobą wieczory. Czas mija szybko wśród kolejnych toastów. Niezrównanym mistrzem picia jest Młody. W dyskusjach bryluje Profesor, niespełniony naukowiec i zagorzały miłośnik futbolu. Przy stole dotrzymuje im kroku Karol Adolf, miejscowy potentat mięsny, którego produktami zagryzają uczestnicy biesiady. Również burmistrz, Jan Nepomucen Wojewoda, nie wylewa za kołnierz. Tej nocy spokój całej grupki zostaje jednak zakłócony niespodziewanym pojawieniem się księdza Kubali.

"Mam panom do zakomunikowania arcydyskretną wiadomość" - zdradza duchowny od progu. Powołując się na przeciek, pasterz Granatowych Gór wyjawia swoim słuchaczom nowinę: do miasteczka ma przybyć z potajemną pielgrzymką sam Ojciec Święty. Początkowo biesiadnicy nie dają wiary słowom księdza. Kubala już w przeszłości powoływał się na sentyment papieża do miejscowości, w której jeszcze przed wojną jeździł na nartach. Zaczynają się zastanawiać, co zmieni się w ich życiu, gdy słowa księdza tym razem się sprawdzą. Jan Nepomucen Wojewoda - człowiek trzymający fason racjonalisty i cynika, w istocie napędzany emocjami w stopniu większym, niż sam chciałby to przyznać.

Aktorska gra była na najwyższym poziomie, a humorystyczne sceny sprawiały, że cała publiczność nieustannie się śmiała.

Cała ekipa Teatru Ciut Frapującego zasługuje na duże brawa za wykonanie tego spektaklu. Aktorzy stworzyli naprawdę świetną atmosferę i dostarczyli widzom mnóstwo pozytywnych emocji. Spektakl będzie można obejrzeć ponownie w trakcie trwania Festiwalu Słowa.

 

To nie koniec teatralnych emocji. Drugim spektaklem z cyklu "Granatowe Góry przed średnikiem" będą "Kwiaty Tuwima" w reżyserii Piotra Tenczyka, w wykonaniu Szymona Pilcha. Przepiękna realizacja, którą warto obejrzeć.

Spektakl odbędzie się 26 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł. dostępne są TUTAJ. Zakupu można również dokonać w Wiślańskim Centrum Kultury lub przed samym spektaklem.


Więcej o spektaklu:

"Kwiaty Tuwima" to spektakl w niecodziennej formie, czyli monodramu sprzęgniętego z filmem i historycznymi wizualizacjami. Podczas jego trwania będziecie mieli okazję przenieść się do czasów polskiej emigracji w Ameryce podczas trwania II Wojny Światowej oraz zrozumieć losy polskiego poety Juliana Tuwima.

On z nas wszystkich, my wszyscy z niego?

Spektakl "Kwiaty Tuwima" pozwoli wejść głęboko w piękne, a jednocześnie bardzo skomplikowane wnętrze najważniejszego twórcy w polskiej poezji XX wieku. Podczas przedstawienia ukazuje nam się wieczór emigracyjny w Ameryce podczas którego Tuwim, opuszczony przez gości, pochłonięty zostaje przez wspomnienia z przeszłości, przez strach, ale także nadzieję, która buduje w nim chęć do pracy na rzecz nadchodzących lat. Pozwoliliśmy sobie stworzyć spektakl, który nie odpowiada na żadne ważne pytania, nie porusza drażliwych tematów, ale ma ambicję pokazania Juliana Tuwima w chwilach prostych, w takich momentach jakie i my sami przeżywamy na co dzień. Chcieliśmy sportretować poetę takiego jakim był w listach, w prywatnych wypowiedziach i w najbardziej osobistych, i emocjonalnych fragmentach Kwiatów Polskich - jego największego dzieła.

 Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy