Miasto Wisła - oficjalna strona

Najstarsze wiślańskie dokumenty - konferencja

14.11.2016

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia 10 listopada 2016 r. zorganizowały konferencję pt. „Źródła do dziejów Wisły. Zasób Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle”, która odbyła się w Domu Zborowym. Wśród gości znaleźli się m.in. duchowni na czele z biskupami seniorami ks. Pawłem Anweilerem i ks. Januszem Jaguckim, burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok oraz radni powiatowi i miejscy. Na sali nie zabrakło Krzysztofa Szelonga – dyrektora Książnicy Cieszyńskiej, która wsparła parafię wykonując dezynfekcję jej zbiorów archiwalnych i bibliotecznych.


Podczas konferencji referaty wygłosili: dr hab. Wacław Gojniczek – historyk i archiwista z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Marcin Gabryś – kustosz Biblioteki i Archiwum Tschammera w Cieszynie i Danuta Szczypka – opiekunka archiwum parafialnego. Referat nadesłany przez prof. AJD Janusza Spyrę przedstawiła w zastępstwie Renata Czyż – dyrektor biblioteki. Wystąpienia dotyczyły potrzeby archiwizowania dokumentów, zasobów archiwów ewangelickich w Cieszynie i Wiśle oraz najstarszych dokumentów znajdujących się w wiślańskiej placówce.


Na zakończenie spotkania proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle ks. Waldemar Szajthauer w towarzystwie kuratora Leszka Podżorskiego podziękował twórcom archiwum. Podziękowania i gratulacje odebrali: Danuta Szczypka – główna wykonawczyni projektu, Wanda Kuczera, Łucja Brzeżycka z Książnicy Cieszyńskiej, Wacław Gojniczek i Marcin Gabryś. Następnie głos zabrał ks. bp senior Paweł Anweiler, który wyraził uznanie dla pracy Danuty Szczypki oraz konsekwencji w realizacji podjętego zadania.
Po konferencji organizatorzy zaprosili licznie zgromadzoną publiczność do zwiedzania archiwum znajdującego się w tzw. starej szkole oraz wystawy przygotowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle. Wystawa składa się z kopii najstarszych dokumentów zgromadzonych w archiwum parafialnym. Pochodzą one z XVIII wieku i dotyczą nie tylko dziejów parafii, ale też gminy: kameralnej wsi Wisła i obowiązków poddańczych jej mieszkańców wobec księcia i Kościoła rzymskokatolickiego. Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki do 30 grudnia.

Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z wydarzenia: http://biblioteka.wisla.pl/?p=7105 

 



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy