Miasto Wisła - oficjalna strona

Młodzież z wiślańskiego liceum na wymianie w niemieckim Alzey

23.04.2025

Młodzież wiślańskiego liceum na wymianie w Niemczech

Po pożegnaniu w Polsce czekaliśmy półtora miesiąca na ponowne spotkanie – tym razem w Niemczech. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi i podekscytowani, zastanawiając się, jak zostaniemy przyjęci i jakich nowych doświadczeń nas czeka. Do Alzey dotarliśmy po długiej, 16-godzinnej podróży. Mimo zmęczenia przywitanie przez niemieckich partnerów było bardzo serdeczne – cieszyliśmy się, że znów możemy się spotkać. Powitanie było niezwykle emocjonujące i pełne pozytywnej energii.

Po dotarciu do szkoły zjedliśmy wspólnie poczęstunek przygotowany przez niemieckich uczniów oraz obejrzeliśmy krótką prezentację o ich szkole. Budynek szkoły w Alzey zrobił na nas ogromne wrażenie – jest znacznie większy od naszej placówki, nowoczesny i świetnie wyposażony. Po zwiedzaniu szkoły udaliśmy się do rodzin goszczących, aby się rozpakować, odpocząć i porozmawiać o podróży.

W środę rano uczestniczyliśmy z naszymi partnerami z wymiany w lekcjach. Podczas obiadu dzieliliśmy się pierwszymi wrażeniami, a później udaliśmy się na spacer po Alzey. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w mieście i w grupach rozwiązywaliśmy zadania w grze bingo, przygotowanej przez uczniów. Miło spędziliśmy czas i lepiej poznaliśmy to piękne miasto.

W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do Moguncji. Pierwszym punktem programu było muzeum Johannesa Gutenberga, gdzie poznaliśmy historię druku książek i uczestniczyliśmy w pokazie działania prasy drukarskiej – było to ciekawe i nietypowe doświadczenie. Po zwiedzaniu udaliśmy się do restauracji, podziwiając po drodze piękno mogunckiej architektury. Po obiedzie czekała na nas niespodzianka – gra w minigolfa w neonowych światłach, praktycznie po ciemku. Graliśmy w małych zespołach, świetnie się bawiąc i rozmawiając.

Piątek był dniem relaksu. Odwiedziliśmy farmę lam i alpak w Eltville, gdzie mieliśmy okazję karmić i głaskać te zabawne, a zarazem dostojne zwierzęta. Udaliśmy się z nimi na spacer, który okazał się bardzo odprężający. Po powrocie czekały na nas warsztaty z filcowania wełny alpak – każdy mógł wykonać małą pamiątkę z tego dnia. Na zakończenie udaliśmy się do Klasztoru Eberbach, gdzie czekał na nas poczęstunek. Mieliśmy również czas, by zwiedzić przepiękne tereny klasztoru i kupić drobne upominki dla bliskich.

Sobota i niedziela to czas spędzony z rodzinami goszczącymi. To była świetna okazja do poznania niemieckiej kultury i zwyczajów. Niektórzy uczestniczyli w urodzinowej imprezie, inni spędzali czas z rodzinami grając w gry, wspólnie gotując lub spacerując po okolicy. Wielu z nas odwiedziło także pobliskie miasta – Frankfurt, Mannheim czy Moguncję. W niedzielę wieczorem spotkaliśmy się wszyscy w domu naszej koleżanki Pheeby na pożegnalnej imprezie. Było wspólne jedzenie, taniec i śpiewy karaoke. Niestety zaczęliśmy powoli uświadamiać sobie, jak mało czasu pozostało do wyjazdu.

W poniedziałek czekała nas ostatnia wspólna wycieczka – do Heidelbergu. Choć podróż była wyczerpująca, miasto zdecydowanie wynagrodziło trudy. Zwiedziliśmy najstarszy uniwersytet w Niemczech, a następnie przeszliśmy urokliwymi uliczkami do pięknego zamku, który okazał się największą atrakcją. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zakupach, posiłku lub po prostu odpoczywając i podziwiając miasto.

Ostatniego dnia wymiany ponownie uczestniczyliśmy w lekcjach z niemieckimi kolegami. Następnie udaliśmy się do studia szkolnego, gdzie nagrywaliśmy podcasty i wywiady, korzystając z green screena i innych profesjonalnych narzędzi. Każdy z nas w jednym zdaniu opisał, co najbardziej mu się podobało podczas wymiany. Na zakończenie spotkaliśmy się w klasie, gdzie przy wspólnej pizzy spędziliśmy ostatnie chwile w Niemczech. Około godziny 14 udaliśmy się na dworzec, skąd odjeżdżał nasz pociąg. Pożegnanie było bardzo emocjonalne – w ciągu kilku dni narodziło się wiele nowych przyjaźni. Choć w powietrzu czuć było melancholię, nie zabrakło też radości i wdzięczności za wspólnie spędzony czas. Wielu z nas zaczęło już planować kolejne spotkania – to najlepszy dowód na to, jak udana i wartościowa była ta wymiana.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za gościnność i serdeczność, jakiej doświadczyliśmy podczas pobytu w Niemczech. Każdy z nas na długo zapamięta tę wyjątkową przygodę – na wspomnienie niej zawsze zrobi się ciepło na sercu.

Dziękujemy za dofinansowanie wymiany Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży!

Nad wymianą czuwały panie germanistki: Janina Podżorska i Marzena Kieczka.
Relacja: Nadia Juchniewicz, klasa 3B




Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2025
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy