Miasto Wisła - oficjalna strona

Laury Ziemi Cieszyńskiej wręczone

12.11.2016

11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, podczas której wybitnym osobowościom Śląska Cieszyńskiego wręczono laury Ziemi Cieszyńskiej. W roku 2016 Rada Miasta Wisła zadecydowała o przyznaniu Srebrnej Cieszynianki ks. Waldemarowi Szajthauerowi.

Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle, którego sylwetkę prezentujemy poniżej, znalazł się wśród 14 tegorocznych laureatów. Drugim „wiślańskim” akcentem było przyznanie przez Gminę Istebna Srebrnej Cieszynianki Tadeuszowi Papierzyńskiemu, który obecnie jest pracownikiem Urzędu Miasta. Pozostałymi laureatami Srebrnej Cieszynianki zostali: Ludwik Gluza – Brenna, Maria Pytel – Chybie, Władysława Magiera – Cieszyn, Adam Pastucha – Dębowiec, Zygmunt Podkówka – Jaworze, ks. Emil Gajdacz – Goleszów, Krzysztof Czakon – Hażlach, Krzysztof Greń – Skoczów, Arkadiusz Mleczko – Strumień, Henryk Kania – Ustroń, Henryk Kawik – Zebrzydowice i Marta Kawulok – Powiat Cieszyński. Złotą Cieszyniankę otrzymał w tym roku Witold Dzierżawski.

Zanim wręczono laury zaprezentowano program artystyczny, który wykonali: Chór „Lutnia” ze Strumienia, Orkiestra Dęta „Glorieta” z Jaworza oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Cieszyna.


Ksiądz Waldemar Szajthauer

Urodzony 18 sierpnia 1961 roku w Rydułtowach, ordynowany 13 grudnia 1987 roku. Rodzinna Parafia to Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rybniku, gdzie rozpoczął swoją służbę duszpasterską jako wikariusz Biskupa Diecezji Katowickiej. W roku 1997 objął wiślańską Parafię Ewangelicko-Augsburską. Od tego czasu działa na rzecz społeczności lokalnej wnosząc w nią nowe, pozytywne wartości, które mogą zostać powszechnie uznane za godne naśladowania. Jest znanym animatorem nie tylko życia religijnego, ale także kulturalnego miasta Wisła oraz Śląska Cieszyńskiego w ogóle, dba o dziedzictwo historyczne i narodowe, promując nasz region w kraju i poza jego granicami. Działa również na niwie ekumenizmu.

Pod duszpasterską opieką księdza proboszcza w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle działają: Chór Mieszany, Chór Dziecięcy, Zespół Młodzieżowy i Orkiestra Misyjna, które koncertują w kraju i za granicą, reprezentując Wisłę i Powiat Cieszyński. Ksiądz Szajthauer kontynuuje pracę przy organizacji wydarzeń muzycznych odbywających się od lat w kościele ap. Piotra i Pawła, takich jak Dni Muzyki Organowej. W poprzednich latach, we współpracy z Wiślańskim Centrum Kultury, współorganizował kameralne koncerty w ramach Lata z Filharmonią. Samodzielnie lub przy współpracy z instytucjami miasta organizuje koncerty m.in. takich wykonawców jak Zespoł Pieśni i Tańca „Śląsk” czy „Ziemi Cieszyńskiej”, chórów i zespołów zagranicznych goszczących w Polsce na zaproszenie Kościoła oraz innych muzyków i dyrygentów, np. Jean-Claude Hauptmanna.

Z inicjatywy ks. Waldemara Szajthauera reaktywowana została księgarnia parafialna, a w 2003 roku Wydawnictwo Luteranin, które publikuje nie tylko kwartalnik pod tym samym tytułem (obejmujący sześć parafii), ale także inne wydawnictwa ciągłe i książkowe. Od ośmiu lat ukazuje się „Rocznik Wiślański”, na łamach którego publikowane są artykuły naukowe i popularnonaukowe dotyczące historii i mieszkańców Śląska Cieszyńskiego bez względu na wyznanie. W zakresie wydawniczym ksiądz proboszcz współpracuje z miastem Wisła, Powiatem Cieszyńskim i Województwem Śląskim, pozyskując środki na publikacje książek poświęconych pisarzom, dowódcom wojskowym i instytucjom związanym z Wisłą i Śląskiem Cieszyńskim. Dotąd ukazało się osiem wartościowych pozycji, często będących pokłosiem konferencji i sesji naukowych, które ksiądz proboszcz współorganizuje i osobiście w nich uczestniczy, m.in. prowadząc obrady czy przygotowując słowa wstępne do publikacji.

Ks. Waldemar Szajthauer w sali Domu Zborowego często gości uczestników różnych wydarzeń: Forum Ewangelickiego, spotkań Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich, samorządów naszego regionu, konferencji współorganizowanych wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Wiśle. jest współorganizatorem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej i wielu innych. Przy jego udziale odbywają się promocje książek i projekcje filmowe, a także młodzieżowe festiwale piosenki i Wieczory Kolęd organizowane przez Wiślańskie Centrum Kultury. Ponadto ksiądz proboszcz współpracuje z placówkami oświatowymi, zwłaszcza z Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Stalmacha i Społecznym Ogniskiem Muzycznym w Wiśle. Udziela się w komitetach i gronach doradczych szkół i instytucji kulturalnych miasta, m.in. przyczynił się do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jerzego Drozda.

Jako proboszcz wiślańskiej parafii odnowił kontakty z potomkami wiślan we wsi Ostojićevo (Banat, Serbia) i stale utrzymuje kontakty z tamtejszymi parafianami i Słowackim Kościołem Ewangelickim  Augsburskiego Wyznania w Serbii. Współorganizuje pobyty dzieci z Ostojićeva na obozach wypoczynkowych w Wiśle, wspomaga parafię przez zbiórki na remont tamtejszego kościoła oraz współpracuje z miastem Wisła w zakresie kontaktów z partnerską gminą Čoka.

Jako proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle ks. Waldemar Szajthauer doprowadził do remontu kościoła ap. Piotra i Pawła, współfinansowanego ze środków z Unii Europejskiej. Najpierw wyremontowano elewację świątyni, a w tym roku jej wnętrze. Dzięki osobistemu zaangażowaniu księdza proboszcza, zabytkowy kościół wzniesiony po Patencie tolerancyjnym został kompleksowo odrestaurowany i cieszy oczy nie tylko mieszkańców, ale także licznych turystów odwiedzających centrum Wisły.

Ks. Waldemar Szajthauer dba o dziedzictwo kulturowe, historyczne i narodowe regionu. Organizowane koncerty i publikowane pozycje często związane są z kulturą ludową, dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza bibliotecznym i archiwalnym) oraz narodowym (m.in. publikacje nt. mjr. Adolfa Pilcha i ofiar obozu w Mauthausen-Gusen). Dzięki staraniom m.in. księdza proboszcza w hitlerowskim obozie zagłady w Gusen na terenie Austrii zostali upamiętnieni polscy ewangelicy i wiślańskie ofiary totalitaryzmu: kompozytor Jan Sztwiertnia, nauczyciel Michał Cieślar i ks. Władysław Pawlas. Odsłonięciu tablicy pamiątkowej towarzyszyła wystawa oraz publikacja, a także koncert muzyki poważnej powtórzony później w Wiedniu, a złożony m.in. z utworów Jana Sztwiertni. Z tego ważnego wydarzenia powstały dwie relacje filmowe, które miały emisję w telewizji regionalnej.

Dzięki przychylności ks. proboszcza powstało archiwum i zabytkowa biblioteka parafialna, w których przechowywane są skarby dziedzictwa historycznego Wisły. Cenne archiwalia, rękopisy i starodruki znalazły swoje pomieszczenie w budynku parafialnym, podlegają ochronie i służą badaniom naukowym. Stopniowym pracom ratującym kulturę materialną podlegają ruchomości parafialne, m.in. najstarszy ołtarz czy nagrobek pastora Lehockiego przeniesiony z cmentarza katolickiego do kościoła ewangelickiego w Wiśle (kopia pozostała na cmentarzu katolickim).

Społeczna działalność ks. Waldemara Szajthauera zasługuje na wyróżnienie, bowiem przynosi wymierne korzyści wspólnocie lokalnej w obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych i wartości uniwersalnych. Ponadto promuje Wisłę i Powiat Cieszyński w kraju i za granicą, pokazując nasz region z jak najlepszej strony.



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy