Miasto Wisła - oficjalna strona

Jubileusz w Czarnem

25.11.2019

2 listopada 1879 roku oddano do użytku pierwszą szkołę w Wiśle Czarnem, która została wybudowana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zapora. Natomiast 9 listopada 1969 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły w Czarnem, która w tym miejscu, nad potokiem Biała Wisełka, stoi do dziś. Jak nietrudno obliczyć, na listopad bieżącego roku przypadły więc dwa okrągłe jubileusze – 140-lecia szkolnictwa w dolinie Czarnego oraz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnem.

Obchody jubileuszowe odbyły się w piątek 15 listopada o godz. 11.00. Na uroczystość przybyli liczni goście: Andrzej Molin – radny Semiku Śląskiego, Karolina Kaliska-Skrabania  z Kuratorium Oświaty z Katowic, Jan Poloczek – reprezentujący Starostwo Powiatowe w Cieszynie,  Tomasz Bujok – Burmistrz Miasta Wisła, Sylwester Foltyn – Sekretarz Miasta, Janusz Podżorski – Przewodniczący Rady Miasta oraz Radni: Barbara Kędzior, Alicja Pilch, Zdzisław Pilch; Wiktor Buczek – naczelnik naszego miasta w czasie budowy obecnej szkoły oraz nauczyciel w trzeciej czerniańskiej szkole – na Równem, dyrektorzy wiślańskich szkół, przedszkoli i jednostek oświatowych, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą: Wiślańskiego Centrum Kultury, Nadleśnictwa, Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie, Towarzystwa Miłośników Wisły; emerytowani dyrektorzy szkoły: Halina Stypa, Elżbieta Śliż oraz Bożena Woch; obecni oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, członkowie rodzin naszych uczniów, a także absolwenci.

Wszyscy otrzymali na przywitanie specjalny numer gazetki szkolnej Między Nami Uczniami, zredagowany w całości przez uczniów klasy 8, który zawierał kalendarium, wywiady z absolwentami oraz z dyrektor Elżbietą Szajtauer, a także artykuły o współczesności i przyszłości szkoły. Gazetka została wydrukowana w ramach realizowanego w naszej szkole przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Szkoły Podstawowej nr 2 „Nad Białką” projektu „Sportem po oczach”, który jest już ósmym projektem prowadzonym w naszej szkole w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.

Uroczystość rozpoczęła się preludium na trąbce wykonanym przez Arkadiusza Kuklę - ucznia klasy 6. Następnie został wprowadzony poczet sztandarowy i wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Narodowy. Potem głos zabrała dyrektor szkoły Elżbieta Szajtauer, która powitała wszystkich gości i przybliżyła pokrótce historię szkolnictwa w dolinie. Aby lepiej oddać to, o czym mówiła, wszyscy zebrani mogli następnie obejrzeć film o historii i współczesności szkoły-jubilatki wykonany przez Sylwię Śliwkę. Potem nadszedł czas na program artystyczny składający się z występów nauczycieli w ramach „Kabaretu Czerniańskiego Niepokoju”, który przedstawił pięć skeczy pod zbiorczym tytułem „Migawki ze szkolnego życia w SP2” przeplatanych występami uczniów szkoły. Scenariusz napisała Alicja Pieszka, a w scenkach wystąpili Justyna Brańka, Wojciech Brodzki, Dariusz Cieślar, Danuta Cieślar, Danuta Kozyra, Sylwia Krzok, Joanna Michalik, Elżbieta Rabięcny i Elżbieta Szajtauer. Zebrani mogli obejrzeć następujące skecze: „Witamy w rezerwacie”, „Odliczanie”, „Zebranie rady pedagogicznej”, „Szkolna rzeczywistość” oraz „Kontrola”. Natomiast dzieci oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Alicji Procner-Ochman oraz uczniowie klas I – III pod kierunkiem Sylwii Cieślar, Ewy Kubackiej oraz Elżbiety Rabięcny zaprezentowały układy choreograficzne, zaś piosenki przy akompaniamencie Elżbiety Szajtauer wykonali uczniowie klas I - V, a utwory na dzwonkach uczniowie klasy VII.

Po programie artystycznym ponownie głos zabrała dyrektor Elżbieta Szajtauer, która poprosiła na środek szczególnie zasłużonych gości – budowniczych szkoły: Wiktora Buczka, Adama Michalika i Edwarda Pękałę, którym wręczyła w dowód uznania pamiątkowe statuetki. Niestety nie mogły być z nami panie Anna Cieślar i Zofia Pilch, dla których również zostały przygotowane statuetki za zaangażowanie w budowę obecnej szkoły. Przy tej okazji głos zabrał pan Wiktor Buczek, jeden z pierwszych nauczycieli pracujących w trzeciej szkole w Czarnem – na Równem. Później nadszedł czas na przemówienia pozostałych gości. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz miasta Wisła – Tomasz Bujok, który przekazał na ręce dyrektor Szajtauer najlepsze życzenia, a następnie wręczył medale im. Bogumiła Hoffa przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Wisła. Podczas jubileuszu odznaczenia te otrzymały dwie osoby szczególnie zasłużone dla szkoły w Czarnem – Pani Julia Troszok oraz Pan Karol Chmiel. Odznaczenia te zostały przyznane na wniosek dyrektor Elżbiety Szajtauer. Następnie głos zabrali także pozostali goście: Andrzej Molin, Karolina Kaliska-Skrabania, Jan Poloczek, Janusz Podżorski, Marlena Fizek reprezentująca Wiślańskie Centrum Kultury, Barbara Kędzior – radna miasta i absolwentka czerniańskiej szkoły, Beata Mendrek – reprezentująca Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha w Wiśle i absolwentka naszej szkoły, Grażyna Pruska prezes Towarzystwa Miłośników Wisły, Wanda Przybylska - prezes Grupy Twórców Wiślanie, Piotr Dudzik reprezentujący Nadleśnictwo Wisła, a także dyrektorzy szkół, przekazując na ręce pani dyrektor życzenia dla szkoły i całej społeczności. Otrzymaliśmy także wiele życzeń i pozdrowień drogą listową, m.in. od Wojewody Śląskiego – Jarosława Wieczorka czy Renaty Czyż – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i absolwentki naszej szkoły. Rano, w dniu jubileuszu, przyjechali także państwo Drzewieccy z bukietem kwiatów i życzeniami od Szkoły Muzycznej, ponieważ nie mogli być na uroczystości ze względu na inne obowiązki zawodowe.

Po przemówieniach gości nastąpiła część nieoficjalna jubileuszu – wspólny poczęstunek, podczas którego wszyscy zgromadzeni mogli skosztować czerniańskiej żebroczki wykonanej w naszej kuchni, a także poczęstować się kanapkami, kołoczami oraz okolicznościowym tortem. Natomiast przy wyjściu każdy z gości otrzymał jeszcze pamiątkowy emblemat wykonany w naszej pracowni FabLab przez Marka Michalika oraz różę. Wszyscy chętni mogli także zapoznać się z wyłożonymi w holu kronikami szkolnymi, a także zostawić swój wpis pamiątkowy w kronice jubileuszu.

Dziękujemy wszystkim gościom, za to, że wspólnie z nami spędzili ten szczególny czas. Dziękujemy osobom zaangażowanym w realizację całego przedsięwzięcia – nauczycielom, pracownikom obsługi, przyjaciołom szkoły i uczniom za wysiłek włożony w przygotowanie i czuwanie nad właściwym przebiegiem tej uroczystości. Dziękujemy także panu Józefowi Poljakowi za filmowanie całej uroczystości oraz panu Szymonowi Brodackiemu – absolwentowi naszej szkoły, który zadbał o obsługę fotograficzną. Dziękujemy za nieodpłatne wykonanie dań garmażeryjnych panu Romanowi Wisełce, dziękujemy Rodzicom oraz Przyjaciołom Szkoły: Annie Pilch, Danucie Podżorskiej i Lidii Forias za przygotowanie kanapek, a pani Annie Michalik za przystrojenie jubileuszowego tortu. Cieszymy się, że uroczystość mogła się odbyć, a naszej szkole - szacownej jubilatce życzymy, by nadal trwała w dolinie Czarnego, rozwijała się i mogła kształcić kolejne pokolenia wiślan; by rodzice naszych przyszłych potencjalnych uczniów nie zważając na plotki, a może nawet wbrew nim, wybierali Szkołę Podstawową nr 2 w Wiśle Czarnem dla swoich dzieci, by czerniańska „Dwójka” mogła się dalej rozwijać i stawać coraz lepsza, i by za 50 lat mogła świętować okrągłą rocznicę 100-lecia istnienia.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
W górę
Wystawa "Wisła na dawnej pocztówce"
03.07.2020 do 30.12.2020
Plakat TKB
15.07.2020 do 31.08.2020
"70 lat minęło"
24.07.2020 do 18.08.2020
Taneczny tydzień
10.08.2020 do 14.08.2020
Wesołe czwartki
13.08.2020
Road Maraton
15.08.2020 do 16.08.2020
Bieg na Stożek
15.08.2020
Wesołe czwartki
20.08.2020
Wystawa "Zapiski z Beskidu"
21.08.2020 do 25.09.2020
FIS Grand Prix w skokach narciarskich
21.08.2020 do 23.08.2020
Wesołe czwartki
27.08.2020
W dół

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy