Miasto Wisła - oficjalna strona

II Festiwal Smyczkowy

20.05.2024

Młodzi artyści z Katowic i Wisły, wystawa instrumentów smyczkowych z pracowni artysty lutnika Pana Jacka Rajby oraz klimatyczny występ zespołu w składzie: Łukasz Kukuczka (skrzypce), Paweł Kukuczka (fortepian), ściągnęły w piątek 10 maja br. do Sali Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle licznie zgromadzoną publiczność. To, za sprawą odbywającego się już po raz drugi w „Perle Beskidów” Festiwalu Smyczkowego.

Zaproszenie na Festiwal przyjęli nauczyciele i najmłodsi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, a z nimi, w niełatwe szranki dzielnie przystąpili gospodarze imprezy – uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle.

Każdy z uczestników Festiwalu wykonał dwa utwory, w tym obowiązkowo jeden o charakterze ludowym.

Jury Festiwalu postanowiło przyznać następujące Nagrody:

 

TYTUŁ "MISTRZA SMYCZKA" otrzymała Elissa Khemiri z PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Magdaleny Marcinowicz-Tomanek;

 

NAGRODĘ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU O CHARAKTERZE LUDOWYM otrzymała

Aleksandra Tomiczek ze SOM im. J. Drozda w Wiśle, kształcącej się w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Budzik.

 

NAGRODĘ SPECJALNĄ - DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA FESTIWALU otrzymała Laura Różańska

z klasy wiolonczeli Pani Danuty Sobik-Ptok z PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Wszystkim uczestnikom Festiwalu Jury przyznało Wyróżnienia Pierwszego oraz Drugiego Stopnia.

 

Tym razem WYRÓŻNIENIE I STOPNIA otrzymały trzy uczennice Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle: Anna Gajdzica, Laura Szatan oraz Aleksandra Tomiczek, prowadzone przez Panią Agnieszkę Budzik. Serdecznie gratulujemy!

 

Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA II STOPNIA, reprezentujący SOM:

  • Emilia Cieślar
  • Nikola Cieślar
  • Kamila Małyjurek 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu!

 

Zmaganiom wszystkich uczestników, bacznie przyglądało się Jury Festiwalu:

Pani Anna Szabelka, Przewodnicząca Jury - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych w Państwowej Szkole Muzycznej l i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Uczestniczyła w licznych kursach muzycznych, doskonaląc swoje umiejętności m.in. u Prof. Ireny Dubiskiej oraz Mariny Jaszwili. Studia podyplomowe w AM im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie ukończyła z wyróżnieniem u Profesora Konstantego Andrzeja Kulki. W roku 1995 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem Kwartetu Smyczkowego Akademos, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jednym z ostatnich jej projektów artystycznych jest Trio fortepianowe "Ad Astra". Posiada spory dorobek fonograficzny, który obejmuje rejestracje zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i dla Radia Fińskiego oraz nagranie płyty CD.

 

Pani Iwona Drozdowska - Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach.

Muzyk - instrumentalista orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, Kwartetu Smyczkowego "Amati" oraz Zespołu Muzyki Irlandzkiej "Donegal", z którym koncertuje w kraju i zagranicą. Muzyk studyjny; autorka kilku przebojów radiowych. W 2007 r. została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Nagrodą tegoż Ministra za wybitne osiągnięcia pedagogiczne.

Do jej słynnych wychowanków należą m.in:

Mateusz Adamczyk, laureat wielu konkursów muzycznych. Jego album płytowy "Magia del tango", nagrany z zespołem Marcin Wyrostek & Tango Corazon Quintet, został nominowany do Nagrody "Fryderyk" w 2 kategoriach i otrzymał status potrójnej platyny;

Ewa Wacławczyk, artystka występująca z kwartetem smyczkowym Behemat-Quartet, uczestniczyła m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej " Warszawska Jesień" w Warszawie, dokonując również nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Piotr Mach, Koncertmistrz Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, laureat wielu konkursów, współzałożyciel Zespołu "Patrick's Hat" prezentującego folklorystyczną muzykę irlandzką.

 

Pani Beata Drzewiecka - Pianistka, kameralistka, wieloletnia akompaniatorka oraz solistka Polskiego Zespołu Śpiewaczego Hutnik w Trzyńcu (Republika Czeska), pod dyrygencją Cezarego Drzewieckiego, mająca w swoim dorobku artystycznym występy w tak prestiżowych miejscach jak: Sala Wielka (Balowa) Zamku Królewskiego w Warszawie, Kammermusiksaal Filharmonii Berlińskiej oraz Katedra w Winchester w Wielkiej Brytanii. W latach 90-tych pracowała w wymienionych wcześniej szkołach muzycznych - w Katowicach oraz w Bytomiu, dokonując w tym czasie nagrań dla TVP Katowice, występując w Śląskiej Trybunie Kompozytorów, gdzie prawykonywała utwory fortepianowe Tadeusza Żmudzińskiego oraz Witolda Szalonka. Obecnie, od blisko 30 lat, uczy gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Wiśle - Filii PSM i i II st. im. I. J. Paderewskiego w Cieszynie. W 2009 roku została wyróżniona Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej", a w 2019 r. - Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Udziela się także muzycznie poprzez akompaniament organowy i śpiew w Kościele pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej u Księży Salezjanów w Wiśle.

Pani Maria Śliż - Muzyk, dyrygowała dwoma chórami w Parafiach Ewangelickich w Wiśle, gdzie pełniła również funkcję organisty. Wybitna znawczyni muzyki i tradycji folklorystycznych naszego regionu, założycielka odnoszącej najwyższe sukcesy w konkursach ogólnopolskich Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Stejizbianki". W roku 2017 Rada Miejska przyznała temu zespołowi Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Statuetkę "Trzy Smreki" za szczególne osiągnięcia w działalności i twórczości artystycznej.

 

Impreza mogła osiągnąć tak wysoki poziom dzięki wsparciu osób i instytucji, którym p. Iga Baranowska-Jagiełło podziękowała, a są nimi:

  1. Ilona Majewska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle,
  2. Katarzyna Czyż-Kaźmierczak – Zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła,
  3. Tadeusz Papierzyński – Kierownik Referatu Promocji Turystyki Kultury i Sportu Miasta Wisła,
  4. R. Baron – RESTAURACJA TUTTO.

Podziękowania otrzymało również JURY, które przyjęło zaproszenie do pięknej Wisły w przyszłym roku.

 

(ea)Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy