Hamann wygrywa w Wiśle!

21.09.2020

Za nami pierwszy i ostatni tego lata weekend z zawodami Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich mężczyzn. Piątkową Inaugurujące sezon zawody wygrał Niemiec Martin Hamann. Na drugim stopniu podium stanął Norweg Sander Vossan Eriksen, a trzecie miejsce wywalczył Słoweniec Anze Lanisek. Tuż za podium uplasował się najlepszy z biało-czerwonych - Aleksander Zniszczoł.

Po raz drugi w sezonie letnim Wisła była organizatorem międzynarodowych zawodów w skokach narciarskich. Przed miesiącem na wiślańskim obiekcie odbyły się jedyne tego lata zawody FIS Grand Prix mężczyzn, natomiast w ten weekend ma miejsce inauguracja cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Na starcie piątkowego konkursu zobaczyliśmy 48 zawodników z 12 krajów. Tego dnia najlepiej spisał się reprezentant Niemiec Martin Hamann, któremu zwycięstwo zapewniły skoki na odległość 130 oraz 132,5 metra.

Spośród 12 naszych reprezentantów najlepszy rezultat osiągnął Aleksander Zniszczoł, który otarł się o podium, kończąc ostatecznie zawody na czwartej pozycji. Wiślanin oddał dwa dobre skoki (131 i 129,5 m) i po zawodach był zadowolony z pracy wykonanej na skoczni. - Jestem zadowolony z tego wyniku, bo skoki były fajne i ogólnie był to udany dzień dla mnie. Od samego początku wykonywałem dobrą pracę, dlatego szkoda troszkę tego ostatniego skoku, bo był on jednak jednym z gorszych, ale takie rzeczy się zdarzają. Uważam, że trzy fajne skoki na cztery to dobry wynik - podkreśla Aleksander Zniszczoł. - Niekoniecznie było to zmęczenie, po prostu tak wyszło. Najlepsi też popełniają błędy - dodaje. - Najwięcej radości myślę, że dał mi ten skok z pierwszej serii. Czułem, że wszystko fajnie zapracowało na progu. Troszeczkę może w powietrzu było gorzej, ale całościowo wydaje mi się, że to właśnie ten pierwszy skok konkursowy był najlepszy - zaznacza 26-latek. - Akurat mieliśmy taką porę zawodów, podczas której w Wiśle wiatr lubi mieszać, ale ja osobiście nie mogłem narzekać na warunki, bo złe one nie były - podsumowuje.

W piątkowym konkursie pucharowe punkty zdobyło ośmiu biało-czerwonych. Oprócz Aleksandra Zniszczoła w czołowej „10” uplasował się Paweł Wąsek, który dwukrotnie wylądował na 123 metrze i dzięki temu zajął 10. miejsce. Cztery lokaty za Wąskiem znalazł się Tomasz Pilch, który skoczył 124,5 oraz 135 metrów. Lokaty w drugiej „10” wywalczyli także: 17. Stefan Hula (120 i 128 m), 18. Klemens Murańka (123 i 120 m) i 19. Maciej Kot (122 i 126,5 m). W czołowej „30” znalazł się również 22.Andrzej Stękała (124,5 i 115,5 m) i 26. Jakub Wolny (110 i 114 m).

Sobotnią rywalizację zdominował ponownie reprezentant Niemiec Martin Hamann.. Na drugim stopniu podium stanął po raz kolejny Norweg Sander Vossan Eriksen, natomiast trzecie miejsce wywalczył Austriak Timon-Pascal Kahofer. Najlepszy rezultat z biało-czerwonych osiągnął ósmy Stefan Hula, a pierwsze w karierze pucharowe punkty wywalczył Jarosław Krzak, który ukończył konkurs na 23. miejscu.

Na starcie sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego zobaczyliśmy 48 zawodników z 12 krajów. Drugie zwycięstwo na Skoczni im. Adama Małysza odniósł Niemiec Martin Hamann, który po skokach na odległość 121,5 oraz 137,5 metra pewnie wygrał rywalizację. - To był dla mnie naprawdę fajny weekend, a moje skoki również były w porządku. Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Pierwszy skok w pierwszej serii był dobry i może zabrakło trochę szczęścia do warunków. Natomiast finałowa runda była perfekcyjna - mówi z uśmiechem na twarzy Martin Hamann.

Podobnie jak w piątkowych zwodach drugie miejsce wywalczył reprezentant Norwegii Sander Vossan Eriksen, który w pierwszej serii uzyskał 129,5 metra, a w finale wylądował na 123 metrze. - Myślę, że dzisiejsze zawody w moim wykonaniu były lepsze, niż wczorajsze i jestem z nich bardzo zadowolony. W drugiej serii miałem trochę pecha, ponieważ obniżono belkę, a wiatr nie był tak dobry jak podczas poprzednich skoków. Jednak nie mam na co narzekać. Dwa razy pod rząd stanąłem na drugim stopniu podium, więc jest to świetny wynik - przyznaje Norweg. - Osiągnąłem tutaj najlepszy w mojej karierze rezultat w Pucharze Kontynentalnym. Dobrze jest uzyskać zadowalający wynik w ostatnich zawodach przed zimą i jedynych zmaganiach z cyklu Pucharu Kontynentalnego tego lata. Organizacja konkursów w Wiśle była również bardzo dobra. Pomimo tego, iż nie było tutaj tylu kibiców ile zawsze jest, to atmosfera była przyjemna - dodaje Eriksen.

Podium uzupełnił 21-letni Austriak Timon-Pascal Kahofer, który skoczył 120 oraz 131,5 metra. - To był bardzo dobry weekend dla mnie. Na początku mój pierwszy skok nie był zbyt dobry, ale dzięki drugiemu osiągnąłem miejsce na podium i to jest wspaniałe. To moje pierwsze podium w karierze i jestem bardzo wdzięczny za cały dzień - podsumowuje Austriak.

Biało-czerwonych zabrakło na podium, ale lokaty w czołowej „10” sobotniego konkursu wywalczyło dwóch naszych reprezentantów. Ósme miejsce zajął Stefan Hula, który lądował odpowiednio na 120 i 127 metrze. A tuż za Hulą uplasował się Klemens Murańka, który tego dnia oddał skoki na odległość 119 i 127 metrów. - Każde zawody są dla nas ważne i chcemy zajmować jak najlepsze miejsca. W tym okresie istotne są dla nas każde detale oraz zadania, które mamy do wykonania na skoczni. I z tego jestem w miarę zadowolony. Wszystkie skoki, no może poza jednym, były na dobrym poziomie. W sobotę wszystkie skoki były podobne, także forma jest ustabilizowana, ale wiem, że stać mnie jeszcze na lepsze próby, bo takie na treningach się pojawiają. Teraz jest czas na to, aby te najlepsze skoki wprowadzić do zawodów - opowiada Stefan Hula.

W sobotnich zawodach punkty zdobyło łącznie ośmiu polskich skoczków. Na 11. miejscu zawody ukończył Tomasz Pilch (119 i 130,5 m), a na 12. Aleksander Zniszczoł (119,5 i 128 m). Punktowali również: 19. Andrzej Stękała (112 i 127,5 m), 20. Paweł Wąsek 112,5 i 121 m), 23. Jarosław Krzak (119 i 124 m) oraz 26. Maciej Kot (115 i 115,5 m).