Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
W poniedziałek 9 grudnia 2024 po raz kolejny Festiwal Słowa Granatowe Góry i Miasto Wisła gościli na Śląskim Festiwalu Nauki. Wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki oraz naukowej ciekawości uczestników bez względu na wiek i zainteresowania, odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Na scenę Granatowych Gór zaprosiliśmy Robba Maciąga z warsztatami tybetańskimi i spotkaniem dla dzieci inspirowanym nową „Książką o górach”. Najmłodsi uczestnicy mogli nauczyć się wiązania liny, co może się przydać podczas nie jednej górskiej wspinaczki, przymierzyć raki i dowiedzieć się do czego służy czekan. Nieco starsi mogli posłuchać o kulturze i zwyczajach mieszkańców Tybetu.
Gościniami festiwalu były również Ilona Majewska i Joanna Godawa z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle, które przeprowadziły dwa warsztaty. Pierwszy zachęcał dzieci w wieku przedszkolnym do stworzenia własnych książek. Dzięki niesamowitej wyobraźni i zaangażowaniu powstały m.in. książki o Portugalii, „Dlaczego drzewo nie rośnie?” czy „Książka o magicznym sercu”. Kolejnym spotkaniem, w którym udział wzięli studenci i absolwenci psychologii był warsztat tworzenia zielonego haiku, czyli japońskiej formy poetyckiej, której celem jest kontemplacja natury. Uczestnicy tworzyli haiku techniką kolażu, która jest intuicyjną, plastyczną łamigłówką i grą skojarzeń. Haiku wykorzystywane jest również jako uzupełniające narzędzie terapeutyczne, które pomaga praktykować uważność i skontaktowanie się ze swoimi emocjami.
Prowadzącym całe wydarzenie był Szymon Pilch, który dodatkowo przygotował warsztat z tworzenia opowieści. Ostatnim punktem programu było spotkanie autorskie z Michaelem Morysem-Twarowskim na temat książki „Dzieje Śląska Cieszyńskiego”.
Organizatorem wydarzenia był Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle. 8. Śląski Festiwal Nauki był zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Dzięki owocnej i wieloletniej współpracy z organizatorami ŚFN w przyszłym roku naukowcy i naukowczynie ze Śląska zagoszczą w Wiśle na 5. Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha w ramach ŚFN on Tour.