Miasto Wisła - oficjalna strona

Festiwal Słowa Granatowe Góry już za nami

2.06.2021

W ostatni weekend maja w Wiśle zagościła najlepsza polska literatura. Na festiwal Granatowe Góry przyjechali znani pisarze, reportażyści ale także aktorzy i fotograficy. W ten sposób miasto symbolicznie przypomniało Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza z Wisły.

28 maja w Wiśle rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Słowa Granatowe Góry, zorganizowanego przez Wiślańskie Centrum Kultury oraz Miasto Wisła, przy współpracy wielu partnerów. To ogromne przedsięwzięcie skupiło w sobie kilkudziesięciu autorów, zarówno prozaików, reportażystów ale też dziennikarzy i autorów literatury dla dzieci. Na kilku scenach odbywały się spotkania autorskie i dyskusje, nie zabrakło też warsztatów, spacerów tematycznych, spektakli teatralnych i przedstawień muzycznych.

- Zależało nam na tym, żeby w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Pilcha porozmawiać o jego twórczości, ale nie zamykać się też na inne nurty literatury czy opowiadania świata. Dlatego przyjęliśmy szeroką formułę Festiwalu Słowa, którego przecież Jerzy Pilch był mistrzem – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślanskiego Centrum Kultury.

Na festiwal zaproszonych zostało kilkudziesięciu autorów, w tym prozaicy (jak choćby Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meler), krytycy literaccy (np. Michał Rusinek, Justyna Sobolewska), czy reportażyści (Wojciech Jagielski, Olga Gitkiewicz). Wszyscy występowali na scenie głównej na Placu Hoffa, w amfiteatrze bądź w wiślańskiej bibliotece. Nie zabrakło też autorów dziecięcych – Grzegorz Kasdepke przyciągnął na swoje spotkania prawdziwe tłumy, zresztą nie tylko dzieci. W hallu biblioteki znalazła się świetna wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa Jacka Poremby pt. „Stary Byk z rozłożonymi skrzydłami”, która powstała dzięki wsparciu Hotelu Aries, a swoje miejsce w Domu Zdrojowym znalazł też m.in. Tygodnik Powszechny.

- Cieszę się, że mogliśmy zaprosić do biblioteki tak znakomitych gości a także odkryć zupełnie nowe przestrzenie w naszym budynku. W hallu i na balkonie znalazły się leżaki Tygodnika Powszechnego i strefa czytania a w tzw. Gołębniku odbywały się warsztaty dla najmłodszych – mówi Ilona Majewska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle.

Przez trzy dni Wisła żyła festiwalowymi wydarzeniami, które przyciągały do miasta fanów literatury z całej Polski. Spotkania podzielone były na kilka bloków, m.in. dotyczących prozy samego Jerzego Pilcha ale też Śląska, czy mówienia o prowincji.

- Chcieliśmy, żeby Festiwal Słowa wybrzmiał we wszystkich aspektach opowiadania świata. Stąd spotkania nie tylko „pilchowskie” ale też reporterskie, dziennikarskie czy te, które dotyczyły Śląska. Pamiętamy o miejscu, w którym odbywa się festiwal i odpowiedzialności, która na nas ciąży – mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji Festiwalu Granatowe Góry.

Już teraz wiadomo, że festiwal nie odbył się jednorazowo i szykowana jest kolejna edycja.

- Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich na kolejną edycję Granatowych Gór do Wisły. Rozpocznie się ona 27 maja 2022 roku i potrwa do 29 maja, czyli do dnia drugiej rocznicy śmierci Jerzego Pilcha. My, jako miasto, dostrzegamy ciągłą potrzebę rozmawiania o Jerzym Pilchu, ale też konkretnych działań, które zachowają to, w czym Jerzy był mistrzem, czyli słowo i literaturę – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2021
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy