Miasto Wisła - oficjalna strona

Drogi, dróżki i ścieżki wiślańskie

1.06.2016

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle po raz kolejny spotkała się grupa dyskusyjna, która tym razem wzięła na warsztat „Drogi, dróżki i ścieżki wiślańskie”. Z pozoru nieciekawy, historyczny temat okazał się niezwykle aktualny i dyskusja rozwinęła się obejmując także regulację cieków wodnych, drogi leśne oraz oświetlenie i komunikację.

Największą bolączką władz Wisły już w XIX wieku były drogi, które przy znacznej powierzchni miejscowości stanowiły główny (obok szkolnictwa i troski o ubogich) temat obrad Wydziału gminnego – referowała na wstępie historyk Danuta Szczypka. Główne szlaki komunikacyjne, wiodące wzdłuż rzeki Wisły i wpadających do niej potoków, często niszczyły powodzie, zrywające także mosty i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie mieszkańcom. Jedyną drogą powiatową była wtedy bita szosa z Ustronia na Oszarpaną (Oazę), a dalej głównym szlakiem komunikacyjnym nie była droga do Głębiec, ale do Czarnego, gdzie znajdował się zarząd lasów Komory cieszyńskiej. W 1922 roku Wisła miała 30 km dróg gminnych i wielkie kłopoty z ich utrzymaniem, choć radni sami dozorowali tzw. pogrzebaczy, czyli dróżników naprawiających bieżące szkody. Spór z powiatem rozstrzygnęły dopiero klasyfikacja dróg i inwestycje wojewódzkie, a zwłaszcza budowa drogi na Kubalonkę. Pierwsze mosty betonowe również pojawiły się w latach międzywojennych, podobnie jak oświetlenie (w 1930 roku oświetlono drogę od Piły na Oszarpaną). Automobile mogły się poruszać z prędkością 20 km/h, zaczęły kursować autobusy i taksówki. Obecny układ ulic w centrum jest pochodną planu regulacyjnego, który do końca nigdy nie został wprowadzony w życie.

Wiele ciekawostek na temat dróg leśnych przekazał dyskutantom Andrzej Klimek, przedstawiciel Nadleśnictwa Wisła. Mówiono nie tylko o drogach leśnych: zrywkowych i tzw. stokówce, ale także o nieco zapomnianych tzw. rajsztakach, ścieżkach biegnących po warstwicach (poziomicach) i budowanych pod wierzch, do konnego przemieszczania się po lesie. Ich sieć, szczególnie gęsta w okolicach Czarnego, wydaje się mało znanym dziedzictwem kulturowym Wisły. Przy okazji stwierdzono, że zbadania i opisania wymagają XIX-wieczne regulacje potoków, które znikają z naszej rzeczywistości pod wpływem czasu i działalności współczesnych maszyn i samego człowieka.

Zapraszamy na kolejne spotkanie grupy dyskusyjnej dnia 28 czerwca. Tematem będą „Święta i uroczystości publiczne w Wiśle do 1989 roku”.

Więcej na stronie biblioteki http://biblioteka.wisla.pl/?p=6384

               



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń we wskazanym miesiącu

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy