Diverse Downhill Contest – Sławomir Łukasik Mistrzem Europy!

29.08.2016

W dniach 27-28 sierpnia w Wiśle czołówka europejskiego kolarstwa zjazdowego stanęła na starcie Mistrzostw Europy – Diverse Downhill Contest. Ich występy oraz obecność tysięcy niesamowitych kibiców sprawiły, że Góra Stożek już po raz drugi stała się stolicą sportów rowerowych Starego Kontynentu. Do tego wspaniały występ Polaków w klasie Elite Man, zwieńczony dwoma miejscami na podium, sprawił, że publiczność obecna na mecie oszalała z radości.

Zawodnicy z dwunastu krajów walczyli w dziewięciu kategoriach. Kwalifikacje w prestiżowej kategorii Elite Man wygrał Szwajcar Lutz Weber, a wśród kobiet triumfowała Marine Cabirou z Francji. O sporym pechu może mówić Mistrzyni Europy z zeszłego roku Jana Bartova, która nie wystartowała z powodu kontuzji ręki, której nabawiła się podczas treningów. Sławomir Łukasik z kolei zaliczył upadek i mimo, że początkowo miał najlepszy czas, na metę dojechał dopiero na ósmej pozycji. O szczęściu nie może też mówić Mistrz Europy z zeszłego roku Jure Zabjek, który przejechał metę z 29. rezultatem.

W finałach Elite Women Francuska zawodniczka utrzymała swój rezultat z kwalifikacji, kończąc wyścig z bardzo dobrym czasem 2:39:406. Drugie miejsce zajęła Monika Hrastnik (Słowenia), a trzecie Lea Rutz (Szwajcaria). Jedyna Polka, Elżbieta Figura, zajęła szóstą pozycję.

W kategorii Junior Men najszybszy był Max Hartenstern z Niemiec, który uzyskał świetny czas 2:16:936. Wicemistrzem Europy został Moritz Ribarich (Austria), a podium uzupełnił Adam Rojcek (Słowacja). Najszybszy Polak, Sebastian Macura, zajął siódmą pozycję.

Tradycyjnie konkursem, na który wszyscy czekali najbardziej był Elite Men. Jure Zabjek zrekompensował swój słaby wynik z kwalifikacji ustanawiając w finale czas 2:15:706. Jednak na szybkim, suchym torze ten wynik pozwolił Słoweńcowi jedynie na zajęcie czwartego miejsca. Trzecie miejsce na podium przypadło w udziale Wojciechowi Czermakowi, kóry uzyskał czas 2:15:30. Wicemistrzem Europy został Lutz Weber z czasem 2:14:605. Pomimo problemów w czasie treningów i kwalifikacjach, najszybszym zawodnikiem okazał się Sławek Łukasik. Zawodnik z Wieliczki uzyskał rewelacyjny czas 2:13:692 i został nowym Mistrzem Europy!

Warto dodać, że w kategorii Junior młodszy (U-17) dobry występ zaliczyli wiślanie. Marek Goryczka stanął na najniższym stopniu podium, a Tomasz Raszyk był 6. Triumfował Węgier Balazs Muszula. W ramach ME rozegrano również konkurencje Masters I i Masters II, w których zwyciężali Rostislav Stencel (Słowacja) i Rafał Wiszniewski (Polska). Natomiast w ramach amatorskiego konkursu Diverse Downhill Contest wyłoniono następujących zwycięzców: Lubomir Grega (Słowacja) - Hobby Hardtail (4. miejsce Tomasza Goryczki z Wisły), Łukasz Wojtas (Polska) - Hobby Full oraz Filip Rawicki (Polska) - Hobby Junior.

W pierwszym dniu imprezy odbył się również widowiskowy konkurs Monster Energy Best Whip. Szesnastu zawodników rywalizowało w formacie jam session. W ciągu pół godziny każdy zawodnik mógł wykonać dowolną ilość Whipów. Sędziowie oceniali wysokość i długość lotu oraz stopień „wyłamania” rowerów. Po pierwszych kilku próbach publiczność wybrała swoich faworytów i nagradzała ich dopingiem trochę bardziej niż pozostałych zawodników. Hugo Robenek, James Hurst i Jakub Żbikowski czarowali widzów „łamiąc” rowery w niesamowitym stylu. I tak też uplasowali się na konkursowym podium.

Ostatni, upalny weekend wakacji na Górze Stożek dostarczył wielu sportowych emocji zarówno licznie przybyłym widzom, ale przede wszystkim najlepszym zawodnikom Starego Kontynentu. Po raz drugi Wisła stała się europejską stolicą zjazdów rowerowych, a kibice, którzy żywiołowo wspierali zawodników, po raz kolejny stworzyli wyjątkową atmosferę sportowego święta.