Miasto Wisła - oficjalna strona

Centrum Edukacji Ekologicznej już otwarte

12.10.2020

Od soboty w Wiśle działa już Centrum Edukacji Ekologicznej. Ośrodek przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym na Jonidle to nowa instytucja edukacyjna, w której odwiedzać można nie tylko ciekawą salę ekspozycyjną ale także piękne ogrody. 

Przecięciem zielonej wstęgi przed budynkiem rozpoczęło się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. 10 października 2020 roku burmistrz Wisły Tomasz Bujok wraz ze Zdzisławem Pilchem – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta oraz pięknie po góralsku ubranymi przedstawicielami najmłodszego pokolenia wiślan, uroczyście dokonali tej czynności.

Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy oraz turyści przez dwa dni uczestniczyli w Eko-Jesieni, czyli weekendowych wydarzeniach zorganizowanych w ogrodach CEE w związku z oficjalnym otwarciem placówki. Słoneczna pogoda stanowiła wspaniałą okazję do spędzenia soboty pośród pięknie zagospodarowanych ogrodów. Na gości czekało mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, animacje w duchu eko, warsztaty eko biżuterii i eko designu czy program Fundacji „Arka” z wystawą o czystym powietrzu i zabawami w temacie świata zwierząt i roślin. Było też stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Wisła a także pokazy kuchni molekularnej, eko ryneczek ze zdrową żywnością z wiślańskich pól, łąk, lasów i pasiek zadowoliły uczestników wydarzenia. Nie zabrakło też regionalnej muzyki, goście moglil usłyszeć góralską kapelę Wisła.

Pierwsi goście podczas otwarcia sali prezentacyjnej obejrzeli program artystyczny pod tytułem „Cztery Żywioły” w wykonaniu uczniów klasy VI ze szkoły podstawowej z Wisły Jawornika. Wyemitowano również krótki film obrazujący jak w ciągu roku zmienił się teren Jonidła.

Niedziela została mocno zdominowana przez pogodę. Choć jesienny deszcz bywa przeszkodą w aktywnym spędzaniu czasu, nic takiego nie miało miejsca podczas drugiego dnia Eko-Jesieni w Centrum Edukacji Ekologicznej. Warsztaty „Las w szkle” stały się ciekawym i kreatywnym tematem - z zadowoleniem udział w nim wzięło ponad 20 osób. Świat roślin Beskidu Śląskiego był inspiracją do tworzenia wspaniałych, kolorowych kompozycji z mchu, kory, paproci, leśnych kwiatów i kamieni.

Po warsztatach w sali prezentacyjnej rozpoczął się happening muzyczny pod nazwą „Eko-zwierzaki” w wykonaniu aktorów teatru muzycznego Wit -Wit. Doskonała zabawa połączona z muzyką i nauką o segregacji odpadów, dbałości o zwierzęta i oszczędzaniu wody przyniosła radość zarówno dzieciom jak  i rodzicom. Na koniec wszyscy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w informacje dotyczące pożyteczności pszczół i produktów pszczelich, których dzięki zaaranżowanej w sali pasiece można było skosztować.

W minionym tygodniu w Centrum Edukacji Ekologicznej warsztaty ekologiczne przygotowali animatorzy ABRYS. W warsztatach wzięło udział łącznie około 200 osób, przede wszystkim dzieci z wiślańskich szkół i przedszkoli. Każda grupa realizowała inne zagadnienia z ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Przykładowe tematy poruszane na warsztatach to „Przyroda wokół nas” „Recyglingowy Start-upper”, „Stan świadomości ekologicznej”, „Kodeks honorowy wody”, „Eko-Biżuteria”, „Eko-Design”, „Eko warsztaty terapeutyczne”, „Drugie życie odpadów” czy „Nasz dom-nasza ziemia”. Po krótkiej prezentacji nastąpiło przygotowanie pod okiem animatora, własnych rzeczy. Użytymi materiałami były rzeczy z reguły uznawane za nieprzydatne, na przykład puste puszki po konserwach czy stare płyty CD. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowe gadżety przygotowane przez firmę ABRYS, min. drewniane figurki zwierząt w formie zawieszek, zegary wodne napędzane parą wodną, zakładki do książek czy ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Dziękujemy firmie ABRYS za rzetelne i profesjonalne przygotowanie warsztatów.

 

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało dzięki staraniom władz miasta Wisła, przy współpracy i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach projektu pod nazwą „Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego w Gminie Wisła”.

 

Tak zmieniło się Jonidło po wybudowaniu Centrum Edukacji Ekologicznej:


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy