Maria Sabina Grzyb żyje w rzeczywistości. Otacza ją świat taki sam, jak nasz. Ale najwidoczniej nie jest on na tyle atrakcyjny, by poświęcić mu myśli i twórczość wyrażaną w malarstwie. Obrazy artystki odkrywają przed nami świat onirystyczny, albo – jak kto woli - magiczny realizm. W sumie te pojęcia można uznać za prawie równoważne. Od 10 do 31 lipca br. prace Marii Sabiny Grzyb będzie można zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce w Wiśle. Dzień wcześniej, podczas wernisażu wystawy „Multiwersum" o godz. 18.00, będzie można spotkać twórczynię malarstwa z pogranicza snu i nostalgicznej, pełnej fantasmagorii atmosfery.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na wydziale Malarstwa i Rzeźby. Tytuł magistra sztuki obroniła w marcu 2017. W malarstwie skupia się głównie na kompozycji i statycznych formach skalnych. Wplata realne motywy i przeżycia w oniryczne przestrzenie. Balansuje na granicach abstrakcji, fantastyki i realizmu zachowując przy tym własną, charakterystyczną i osobliwą formę. Nostalgiczna pejzażystka nieistniejących przestrzeni. Sabina Maria Grzyb - artystka o ogromnej wrażliwości na kolor, operująca bryłą w sposób monumentalny, która kreuje własne światy o niezaprzeczalnej urodzie.
W swoim malarstwie pełnym niedopowiedzeń i sugestii do rozważenia przez widza, Sabina Maria Grzyb za pomocą różnych motywów, obrazuje swe przemyślenia, odczucia i wątpliwości. Malarstwo to, przepełnione jest metaforami i znaczeniami, a także pewną dozą melancholii. Odnosi się do ludzkiej egzystencji. Artystkę można nazwać twórczynią onirycznych pejzaży fantastycznych. W sztuce Sabiny Marii istotny jest związek z naturą, wyobraźnią, snem ale i dystansem wobec siebie. Autoironia jest sposobem wypowiadania się, opartym na zamierzonej niezgodności, pojawiającej się poprzez tytuły prac min.: "Romeo i Żulia", "Fortuna", "Nastroje". Jest to twórczość nie pozbawiona elementu zabawy, co jest wartością. Jak mawiał Jerzy Nowosielski: "sztuka nie udaje się ludziom poważnym, psują oni każdą zabawę". Kompozycje malarskie wykonane są zazwyczaj w technice akrylowej i olejnej na płótnie, zdominowane są przez pejzaż marynistyczny ze sztafażem. Pojawia się też relacja międzyludzka. Jest to rodzaj zadumy nad kondycją ludzką. Przy stosowaniu dyscypliny organizacyjnej płaszczyzny malarskiej obrazu, ograniczonej do kilku elementów, pojawia się zdecydowane i sensualne traktowanie materii malarskiej. Sztuka jest wartością złożoną, podobnie jak natura ludzka. Pozwala stale dostrzegać nowe pojawiające się możliwości. Sabina Maria jest osoba poszukującą. Przy zachwycie pejzażem i ludźmi pojawiają się na horyzoncie jej wyobraźni nowe rozwiązania artystyczne. Ewoluują one w kierunku rozwiązań abstrakcyjnych "pejzażu czystego".
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Multiwersum" Marii Sabiny Grzyb od 10 do 31 lipca 2022 roku w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka" w Wiśle.